Američki predsjednik Donald Trump već je ''okrenuo svijet naglavačke'', izjavio je danas premijer Mađarske Viktor Orban.
On smatra da Evropi slijede teški mjeseci jer većina birokrata u Briselu misli da može pobjeći od nadolazećeg ''Trumpovog tornada''.
''Jučer smo održali prvi samit EU u Briselu od inauguracije predsjednika Trumpa. Bilo je to čudno okupljanje. Svi u Briselu mogu vidjeti kako dolazi Trumpov tornado, ali većina i dalje misli da može pobjeći od njega. Neće'', naveo je Orban na društvenoj mreži ''Iks''.
Ističući kako je Trump za dvije sedmice uveo nekoliko mjera kojima je 'okrenuo svijet naglavačke'', Orban je kazao da je tim mjerama završeno ''rodno ludilo'' u Americi, završeno finansiranje "globalističkih Soroševih organizacija, okonane ilegalne migracije, te okončana podrška rusko-ukrajinskom ratu".
“Drugim riječima, sve što su nam birokrate u Briselu pokušavale natjerati u grlo posljednjih godina je gotovo. Ali tu je nešto drugo. Možemo se i oprostiti od pravila svjetske trgovine kakve poznajemo. Predsjednik Trump će se zalagati za američke interese, čak i protiv Evrope. Pred Evropskom unijom su teški mjeseci, a birokrate u Briselu će imati težak period“, naveo je Orban.
Naglasivši nužnost sporazuma za očuvanje ekonomskih odnosa sa Sjedinjenim Državama, Orban je kazao da dobar posao mogu napraviti lideri koji se međusobno poznaju i poštuju.
“Znali smo da će se predsjednik Trump vratiti, pa smo bili spremni. Stalno pregovaramo i napravićemo dobar dogovor sa novom administracijom Sjedinjenih Američkih Država. A šta je sa birokratama u Briselu? Namjestili ste krevet, sada lezite u njega!“, poručio je Orban.
Trumpov povratak na mjesto predsjednika SAD-a ponovo je izazvao zabrinutost zbog potencijalnih trgovinskih ratova između SAD-a i EU-a.
Trumpova administracija navodno razmatra uvođenje carina u rasponu od deset do 20 posto na sav uvoz i do 100 posto na automobile, navodeći potrebu da se zaštite američki poslovi i pozabave praksama “nepoštene trgovine“ iz Evrope.
On je 1. februara potpisao odluku i uveo carinu od 25 posto na uvoz iz Kanade i Meksika i carinu od deset posto na kinesku robu.
Iako se spekuliše da bi EU mogao uzvratiti recipročnim povećanjem carina, njegova fragmentirana politička struktura mogla bi zakomplicirati usvajanje jedinstvenog odgovora.