Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Vučić: Od 28. juna pokret će biti registrovan i stupa na političku scenu

    NIS uputio zahtjev OFAC-u, traži odlaganje sankcija minimum 90 dana

    Naftna industrija Srbije (Izvor: NIS)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Naftna industrija Srbije uputila je zvaničan zahtjev Odjeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i dodala da su taj zahtjev podržale vlade Srbije i Mađarske, kao i da je Srbija zatražila od Amerikanaca da odloži sankcije na minimum 90 dana.

    ADVERTISEMENT

    Zahtjev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje, navela je Đedović Handanović u saopštenju.


    "S obzirom na značaj NIS-a za srpsku ali i regionalnu privredu, hitno zahtijevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć, a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rješenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra", navela je ministarka, koja je rukovodilac Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (Office of Foreign Assets Control - OFAC), u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u.


    Ona je istakla da Vlada Srbije podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije, kako je rekla, narušile sposobnost kompanije da snabdijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.


    Ministarka je navela da zaposleni u NIS-u i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije, prenosi Euronews.rs.


    "Podsjećamo da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih građana te se u skladu sa tim nadamo konstruktivnom nastavku dijaloga, kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona", navela je Đedović Handanović.

    Možda će vam se svidjeti