Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se sa moldavskom kolegicom Maiom Sandu u Kijevu kako bi razgovarao o energetskim potrebama regije Pridnjestrovlja.
Isporuka prirodnog ruskog gasa kopnenom pojasu koji je povezan sa Rusijom obustavljena je 1. januara zbog odluke Ukrajine da ne obnovi sporazum o tranzitu gasa sa Rusijom.
Ukrajina je rekla da može ponuditi ugalj pridnjestrovskim vlastima kako bi nadoknadila manjak.
"Sada Rusija drži kao taoce, moglo bi se reći, cijelo Pridnjestrovlje, pridnjestrovsku regiju Moldavije. To je izazvalo skok cijena struje u većem dijelu Moldavije. I svi to vidimo. To nije samo moguće i treba riješiti, već se ne bi uopšte dogodilo da Moskva nije htjela uticati na izbore u Moldaviji, Ukrajina nudi Moldaviji da zajedno popravimo ovu situaciju”, rekao je Zelenski.
Zelenski je mislio na novembarske predsjedničke izbore u Moldaviji na kojima je proevropski kandidat Sandu ponovo izabrana nakon porasta broja birača u inostranstvu u posljednjem trenutku.
Moldavske vlasti optužile su Moskvu da vodi kampanju uplitanja kako bi se uspostavio prijateljski kandidat koji bi zadržao bivšu sovjetsku državu unutar ruske orbite.
"Ovo je proračunata strategija. Rusija ima za cilj stvoriti društveni i ekonomski haos, podgrijati tenzije širom Pridnjestrovlja i instalirati prokremljsku vladu u Kišinjevu. Krajnji cilj je konsolidirati svoje vojno prisustvo, ilegalno stacionirano u pridnjestrovskom regionu i koristiti Moldaviju protiv Ukrajine”, rekla je Sandu na konferenciji za novinare u Kijevu.
Zelenski je takođe rekao da bi Ukrajina mogla poslati stručnjake za održavanje Moldavske državne elektrane i da je razgovarao s predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Aliyevim o mogućnosti korištenja ukrajinske infrastrukture za transport azerbejdžanskog gasa u Evropu, piše Euronews.
Isporuka ruskog gasa zemljama Evropske unije preko Ukrajine okončana je prvog dana ove godine, što je označilo kraj petogodišnjeg sporazuma potpisanog 2019. između dvije zaraćene zemlje, koji je omogućio Moskvi izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) na kontinent preko tranzita u Ukrajini prije nego što se preusmjeri na svoje konačno odredište.
Maia Sandu u Volodimir Zelenski na konferenciji za novinare (Izvor: Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Dogovor je bio veoma unosan, isplaćivao je milijarde Kremlju u prihodima i Kijevu u vidu tranzitnih naknada.
Zelenski je prošle godine rekao da nema namjeru obnoviti sporazum, naglašavajući važnost za Evropu da se udalji od Rusije i da ne dozvoli Kremlju da "zaradi dodatne milijarde" na ukrajinskoj krvi.
Proruska otcijepljena teritorija Pridnjestrovlja, koja je polagala pravo na jednostranu i međunarodno nepriznatu nezavisnost nakon kratkog rata 1992. godine, posebno je teško pogođena tom odlukom.
I Moldavija i Pridnjestrovlje proglasile su vanredno stanje nakon što je Rusija prekinula isporuke gasa 1. januara, navodeći navodni dug od 709 miliona dolara (688 miliona evra) za prethodne isporuke, što je moldavska vlada oštro demantovala.
Odluka ruskog državnog energetskog giganta Gazproma stupila je na snagu dan nakon što je istekao ukrajinski sporazum o tranzitu gasa i zaustavio je dotok gasa u pridnjestrovsku elektranu Kuciurgan, najveću u zemlji, koja je proizvodila struju koja je napajala značajan dio Moldavije.
Zastoj je doveo do zatvaranja gotovo svih industrijskih aktivnosti i nestanka struje do osam sati dnevno.
Moskva je sredinom januara saopštila da će Pridnjestrovlje dobijati gas od Rusije kao "humanitarnu pomoć", ali će ostatak Moldavije ostati odsiječen od snabdjevanja.