Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Poskupjeli Rolexi

    Apple nudi milionsku ponudu da riješi slučaj prisluškivanja Siri

    Apple (Izvor: AP Photo/Kathy Willens, File)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Apple je pristao platiti 95 miliona dolara (92,4 miliona eura) za rješavanje tužbe koja optužuje kompaniju koja se brine o privatnosti da je postavila svog virtuelnog pomoćnika Siri da prisluškuje ljude koji koriste njegov iPhone i druge uređaje.

    ADVERTISEMENT

    Predložena nagodba, podnesena ranije ove sedmice na saveznom sudu u Kaliforniji, riješit će petogodišnju tužbu koja se vrti oko navoda da je Apple potajno aktivirao Siri da snima razgovore putem iPhonea i drugih uređaja opremljenih virtualnim asistentom više od decenije.


    Navodni snimci su se dogodili čak i kada ljudi nisu tražili da aktiviraju virtuelnog asistenta uz riječi okidača: "Hej, Siri". Neki od snimljenih razgovora potom su podijeljeni s oglašivačima u pokušaju da prodaju svoje proizvode potrošačima koji će vjerovatno biti zainteresirani za robu i usluge, tvrdi se u tužbi.


    Činilo se da su optužbe o njuškanju Siri u suprotnosti s Appleovom dugotrajnom posvećenošću zaštiti privatnosti svojih kupaca - križarski rat koji je izvršni direktor Tim Cook često predstavljao kao borbu za očuvanje "osnovnog ljudskog prava".


    Ponudi još uvijek treba pravno odobrenje


    Apple ne priznaje bilo kakvu nepravdu u nagodbi, koju još uvijek mora odobriti američki okružni sudija Jeffrey White. Advokati u ovom slučaju predložili su zakazivanje sudske rasprave za 14. februar u Oaklandu kako bi se preispitali uslovi.


    Ako nagodba bude odobrena, desetine miliona potrošača koji su posjedovali iPhone i druge Apple uređaje od 17. septembra 2014. do kraja prošle godine mogli bi podnijeti zahtjeve. Svaki potrošač bi mogao dobiti do 20 dolara (19,5 eura) po uređaju opremljenom Siri koji je pokriven poravnanjem, iako bi plaćanje moglo biti smanjeno ili povećano, u zavisnosti od obima potraživanja. Očekuje se da će samo 3 do 5 posto kvalifikovanih potrošača podnijeti zahtjeve, prema procjenama u sudskim dokumentima.


    Kvalificirani potrošači bit će ograničeni na traženje naknade na najviše pet uređaja.


    Nagodba predstavlja mali iznos od 705 milijardi dolara (685,5 milijardi eura) profita koji je Apple ostvario od septembra 2014. To je također dio od otprilike 1,5 milijardi dolara (1,46 milijardi eura) za koje su advokati koji zastupaju potrošače procijenili da bi Apple mogao biti potreban platiti ako je utvrđeno da je kompanija prekršila prisluškivanje i druge zakone o privatnosti da je slučaj otišao na suđenje.


    Advokati koji su podnijeli tužbu mogu tražiti do 29,6 miliona dolara (28,8 miliona eura) od fonda za poravnanje kako bi pokrili svoje honorare i druge troškove, navodi se u sudskim dokumentima.

    Možda će vam se svidjeti