Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Ramo Isak: Jedini sam glasao protiv, minimalac bi trebalo da bude 1500 KM

    Analitičari iz Sarajeva i Beograda: Zašto je 9. januar Ustavnom sudu BiH neprihvatljiv za obilježevanje Dana RS

    Proslava Dana RS (Izvor: Wikimedia)
    Irmana Gabela
    Objavljeno

    U Republici Srpskoj danas obilježava se Dan RS, a ove godine pod sloganom "Za vječnost rođena".

    ADVERTISEMENT

    Obilježavanje dana ovog entiteta od prvih proslava izaziva brojne reakcije, a najčešće nailzi i na osude političara iz drugog entiteta.


    Republika Srpska obilježava 9. januar, u sjećanje na dan kada su je proglasili poslanici srpske nacionalnosti u tadašnjoj Skupštini Bosne i Hercegovine 1992. godine, prije ratnih dešavanja na prostoru Bosne i Hercegovine, pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.


    Ustavni sud Bosne i Hercegovine je u dva navrata proglasio neustavnim Dan Republike Srpske, s tim što nisu dovodili u pitanje pravo da RS obilježava svoj Dan kao praznik, već sam datum 9. januar. Naime, Ustavni sud BiH nije osporio pravo vjernicima da obilježavaju krsnu slavu Svetog Stefana, kao ni Dan Republike Srpske, ali je utvrdio da Dan RS ne može biti 9. januar, jer je vjerski praznik sa kojim se ne poistovjećuju svi građani u Republici Srpskoj.


    Nakon prve presude, Narodna Skupština Republike Srpske iz Zakona o praznicima izbacila je Dan RS, ali je potom usvojila poseban Zakon o Danu RS i svake godine ga svečano obilježava.


    Multietnički entitet


    Bh. univerzitetski profesor, poznati sociolog i filozof, akademik Asim Mujkić za Euronews BiH još jednom je podsjetio da je Ustavni sud BiH 9. januar proglasio neustavnim na osnovu vrlo jednostavnog razloga te misli da svako racionalan treba da stvari posmatra na taj način.


    Asim Mujkić (Izvor: YouTube)


    "Koji je to razlog? Republika Srpska je multietnički entitet u Bosni i Hercegovini, dakle praznici koji su od entitetskog značaja treba da reflektiraju tu multietničnost i na temelju činjenice da se većinom pripadnici hrvatskog i bošnjačkog naroda ne mogu identificirati s tim praznikom. Samim tim taj datum ne može da reflektira multietnički karakter Republike Srpske, on je proglašen neustavnim. Dakle, naprosto kada gledamo iz te perspektive, stvari jasno stoje i meni je žao što niko od rukovodstva Republike Srpske nije pokrenuo to pred Ustavnim sudom kako bi se multietnički karakter Republike Srpske mogao obilježiti nekim drugim praznikom. To čak nije praznik srpskog naroda, jer u predaji srpskog naroda nema nikakvih događaja vezanih za taj datum", rekao je.


    Mujkić je stava da je to naprosto ideološki praznik one ideologije koju možemo nazvati radikalno nacionalističkom protiv koje se baš slučajno ovih dana mladost u Srbiji bori.


    "Dakle, ako je to ideološki praznik, a nažalost jeste, onda možemo zaključiti da on služi isključivo za provokativne svrhe koje imaju za cilj da podignu tenzije, koje imaju za cilj da učvrste opstanak na vlasti one političke elite koja insistira na njemu i on će trajati toliko dok traje i vladavina te elite", istakao je.


    Profesor Mujkić navodi da je svakako poželjna snažnija reakcija od međunarodne zajednice, ali u nizu izjava zvaničnika međunarodne zajednice jasno se vidi da osuđuju obilježavanje Dana RS 9. januara i podržavaju odluke Ustavnog suda BiH.


    "S te strane međunarodna zajednica je napravila taj prvi korak u potpunosti odbacivši ideju obilježavanja tog praznika. A što se tiče drugih koraka, bilo bi dobro kada bi se Evropa pridružila sankcijama Sjedinjenih Američkih Država, ali mislim da, imajući u vidu i ovo što se dešava u Srbiji i da se ljulja vladavina takvog ideološkog opredeljenja, mislim da će taj praznik sam od sebe izgubiti na značaju", zaključio je Mujkić.


    Tjeranje inata


    Politički analitičar iz Beograda Aleksandar Popov za Euronews BiH kazao je da proslava Dana RS 9. januara ništa drugo, nego tjeranje inata predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.


    Aleksandar Popov (Izvor: Medija centar Beograd)


    "On ne priznaje ni institucije Bosne i Hercegovine, Ustavni sud, a tjera inat i prema visokom predstavniku međunarodne zajednice i to već više godina. Ja mislim da je prošlo sedam godina od odluke i presude Ustavnog suda da se Dan Republike Srpske održava 9. januara. Međutim, nije to jedina stvar gdje tjera inat i međunarodnoj zajednici i visokom predstavniku, tako da će on nastaviti. Sad je u toku suđenje njemu za nepoštovanje odluka visokog predstavnika, pa ćemo vidjeti, bit će zanimljivo vidjeti da li će i kakva će presuda biti i šta će poslije nje uslijediti", poručio je.


    Popov je istakao da Dodik u svemu tome ima podršku Beograda.


    "Beogradu odgovara to što on radi zato što na taj način podupire taj velikosrpski koncept srpskog svijeta, a s druge strane skreće pažnju sa unutrašnjih problema koji su sad poveliki u Srbiji, mada to sad više i ne pali", zaključio je Popov.


    Cvijetin Milivojević, politolog i novinar, ipak misli da obilježavanje Dana RS 9. januara nakon odluke Ustavnog suda BiH nije sporno jer se više ne vezuje za vjerski praznik.


    Cvijetin Milivojević (Izvor: Medija centar Beograd)


    Ispoštovana odluka Ustavnog suda BiH


    "Kada je riječ o toj odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, ona bi imala logiku i imala je u onom dijelu koji kaže da Republika Srpska kao entitet koji pripada Bosni i Hercegovini ne može slaviti svoju slavu. U prvim godinama poslije potpisivanja sporazuma to se tretiralo, makar medijski, kao slava Republike Srpske. Dakle, slava je nešto što je individualno pravo svakog građanina, bilo da je Srbin, Bošnjak ili Hrvat, ali ona ne može da bude kolektivna slava jednog entiteta ili, na primjer, cijeloj Bosni i Hercegovini", rekao je.


    Milivojević smatra da je u tom dijelu ta intervencija bila na mjestu.


    "Koliko sam ja razumio, od te odluke Ustavnog suda Republika Srpska to slavi kao Dan RS, odnosno dan kada je proglašena tzv. Srpska Republika Bosne i Hercegovine 9. januara 1992. godine. Dakle, svaki izlazak iz tog dijela priče bi značio politiziranje koje, kao što znate u Bosni i Hercegovini, ne možete izbjeći bez obzira iz kog ugla gledati. Istovremeno ja sam primijetio da je na primjeru Republike Srpske državni praznik zapravo dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma. A ako se ja dobro sjećam, on upravo pada na jednu također slavu kod hrišćana koja je riječ o Aranđelovdanu. Dakle, što bi značilo da bi u tom smislu riječi Ustavni sud bi sutra mogao na neku inicijativu da zabrani to, jer pada na Aranđelov dan", kazao je.


    Pretpostavlja da se i dio praznika koji se obilježavaju u ostatku Bosne i Hercegovine, u Federaciji Bosne i Hercegovine također može poklopiti sa nekim vjerskim praznikom od bilo koga od tri naroda Bosne i Hercegovine.


    "Također, ja ne znam zaista vjerske kalendare sve tri najzastupljenije vjere u Bosni i Hercegovini, ali ako biste gledali, moguće je da neki državni praznik pada na praznik u nekoj vjeri. Dakle, meni je ova čitava priča besmislena od onog minuta kada je Ustavni sud donio presudu. Ako se nešto desi nekog dana, vi to ne možete pomjerati bez obzira na to što je neki vjerski praznik. U tom smislu je ta odluka na neki način bila nedorečena", mišljenja je.


    Milivojević je naveo da od odluke Ustavnog suda BiH Dan RS se ne slavi kao slava RS.


    "To je ono što je po meni bio rezultat koji je, pretpostavljam, trebao da bude. Pa sada tražiti da se pomjera nešto što ne može, to bi isto bilo kad bi se pojavio neko iz RS i kaže 'pa daj da pomjerimo 1. mart, jer, Bože moj, 1. marta se desilo nešto što nije u tom trenutku bilo po volji većine Srba u Bosni i Hercegovini. Desio se referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine koji su Srbi u najvećoj mjeri bojkotovali i sada to ne može biti 1. mart, već mora da bude, na primjer, 2. mart ili 28. februara'. Pošto mi koji živimo na ovim prostorima razumijemo to, ali vjerovatno nekom ko to gleda sa strane to pomalo izgleda kao jedna vrsta tragikomedije", zaključio je Milivojević.

    Možda će vam se svidjeti