BiH se sastoji od dva entiteta i tri konstituvina naroda. Što prije politika u Sarajevu to bude shvatila imaćemo normalnije odnose u državi. Do 2015. godine i apelacije i odluke Ustavnog suda, nikome nije smetao 9. januar, Dan RS, a to je 20 godina od momenta od kada je odluka donesena, poručio je ovo za Euronews predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Izaslanik predsjednika RS Milorada Dodika tokom obilježavanja 9. januara, Radovan Višković, naglasio je da se aktivnosti obilježavanja tog datuma, iz godine u godinu povećavaju.
"Aktivnosti koje smo imali prošle godine, imamo i ove. One će se raditi i u budućnosti, na još većem nivou", rekao je Višković.
Premijer RS, prvo se vratio u 1991. godinu.
"14. i 15. oktobra 1991. godine poslanici bošnjačkog i hrvatskog naroda su donijeli Deklaraciju, kojom su, na neki način, oduzeli ravnopravnost Srbima u BiH i izglasali da BiH izađe iz tadašnje SFRJ, što Srbi u tom momentu nisu prihvatali. Odgovor srpskih poslanika je bio formiranje Skupštine srpskog naroda, koja se desila 24. oktobra 1991. godine, te je poslije toga donesena odluka da se izađe na referendum, na kojem su Srbi, u novembru mjesecu izašli, te su u procentu od više od 90 posto, se izjasnili da žele da ostanu u tada zajedničkoj državi. Međutim, kap koja je prelila čašu u tom momentu je odluka bošnjačkih i hrvatskih poslanika da se obrate Evropskoj uniji i da traže priznanje suvereniteta te, ja bih rekao 'krnje' BiH u kojoj nije bilo mjesta za srpski narod. Onda je na petoj, redovnoj sjednici Skupštine srpskog naroda, 9. januara 1992. godine donesena odluka o formiranju RS ili Republike srpskog naroda kako se tada zvala, a u avgustu 1992. preimenovana, na sjednici u Zvorniku, u RS. Srpski narod je tada tražio zaštitu vlastittih nteresa i on je to vidio u odluci za donošenje te odluke", izjavio je Višković.
Višković ističe da nema ništa protiv da se u drugom entitetu, slave neki drugi datumi.
"Sada imate onih koji kažu da je proslava 9. januara uvrijedljiva za neki drugi narod. Mi iz RS nemamo ništa protiv da se u drugom entitetu slave neki drugi datumi. Evo recimo prvi mart, 25. novembar. Iako BiH nema Zakon o praznicima, RS ima. RS je imala Zakon o svetkovinama, još tokom ratnih dešavanja. Narodna skupština RS je još 2007. godine donijela odluku Zakona o praznicima, gdje je 9. januar Dan RS, zatim je na apelaciju tadašnjeg bošnjačkog člana Predsjedništva BIH, Bakira Izetbegovića, 2015. godine, Ustavni sud BiH oborio 9. januar", naglasio je Višković.
On je kazao da nema BiH bez RS, te je dodao da do 2015. godine, nikome nije smetao 9. januar.
"Nema BiH bez RS. RS je sastavni dio BiH. BiH se sastoji od dva entiteta i tri konstituvina naroda. Što prije politika u Sarajevu to bude shvatila imaćemo normalnije odnose u BIH. Do 2015. godine i apelacije i odluke Ustavnog suda, nikome nije smetao 9. januar, Dan RS, a to je 20 godina od momenta od kada je odluka donesena. To je nešto što vrijeđa inteligenciju", smatra Višković.
Britanski avion preletio Banjaluku 29 puta
Avion koji je registrovan u Velikoj Britaniji, tokom jučerašnjeg dana, Banjaluku je okružio 29 puta.
Iz Sarajeva je poletio u 14 časova, a svoj let u Banjaluci završio je u 18.
Za predsjednika Vlade RS, kako kaže, to nije nova informacija, imajući u vidu da je isto, tokom obilježavanja 9. januara prošle godine, učinio američki lovac.
"Za mene to nije nikakva nova informacija, za mene ništa novo. Prošle godine je američki vojni lovac poletio sa sarajevskog Aerodroma i isto kružio. To rade službe, to je za njihove arhive. Ja tome ne pridajem poseban značaj. Samo mogu da se uvjere da je proslava svakog narodnog rođendana, samo bolja i bolja", poručio je Višković.
Odgovor Elmedinu Konakoviću
Premijer RS se osvrnuo i na jučerašnju inicijativu ministra inostranih poslova BiH, Elmedina Konakovića, koju je uputio Savjetu ministara, a to je, da se 9. januar, koji se u RS obilježava kao Dan tog entiteta, proglasi danom žalosti na teritoriji cijele BiH.
Višković je između ostalog poručio Konakoviću da bi bilo dobro da pročita Ustav zemlje u kojoj je ministar.
"Ne znam zašto nije pokrenuo inicijativu da se zločini nad Srbima proglase za Dan žalosti. U pravoslavlju, kada nekome dođete na Božić u kuću, vi ste gost, kome treba da se raduje cijela porodica, a vi dođete i pobijete ih. To nikome nije zločin u BiH. A onda se sjeti ministar iz Savjeta ministara koji bi morao da zna Ustav zemlje u kojoj živi, ne može on donijeti odluku koja će biti primjenjivana na prostoru RS. Moj komentar na tu njegovu glupost je da pročita Ustav zemlje u kojoj je ministar. Znam da je njima u Sarajevu dan žalosti zato što RS živi 33 godine. RS je rođena za vječnost, ona će biti vječna, i što prije shvate to u drugom dijelu BiH, biće svima bolje", kazao je Višković.
On je istakao da ga raduje činjenica što obilježavanju Dana RS, prisustvuju zvaničnici iz Srbije.
"Biće i predstavnici hrvatskog dijela, ne vidim tu problem. Velika zahvalnost predsjedniku Vučiću. Zbog prijateljske saradnje predsjednika Vučića i Dodika, mi smo odnose digli na veći nivo. Vidjeli ste, tu su ministri iz Srbije, predsjednik Vlade. To je veliko priznanje za RS i srpski narod i nije nikakva loša poruka Sarajevu, kako to oni saopštavaju. Nama svaka saradnja sa Srbijom dobro dođe. U narednom periodu ćemo imati zajedničku sjednicu vlada RS i Srbije oko ekonomskih pitanja, koja mogu svima u BiH dobro donijeti", zaključio je Višković.
Podsjećamo, Ustavni sud Bosne i Hercegovine osporio je ranije Zakon o praznicima RS, ali i Zakon o Danu RS, odnosno 9. januar kao Dan RS. Zakoni su naknadno izmijenjeni, a Dan RS izbačen je iz Zakona o praznicima, ali se ipak proslavlja u skladu sa odlukama Vlade RS.