Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Netanyahu sa Trumpom o Siriji: Nemamo interesa za sukob

    Trumpov ukaz protiv "woke" kulture u obrazovanju: Jača kontrola nad američkim koledžima

    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Alex Brandon)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Predsjednik SAD-a Donald Trump potpisao je niz izvršnih naredbi kojima se pojačava nadzor nad američkim koledžima i akreditacionim tijelima, u okviru svoje kampanje protiv onoga što naziva woke kulturom u obrazovnim institucijama i inicijativama za diverzitet, jednakost i inkluziju (DEI).

    ADVERTISEMENT

    Ove mjere ciljaju univerzitete koje Trump smatra liberalnim protivnicima svoje političke agende, optužujući ih za promovisanje štetne ideologije.


    Ključni dio ukaza usmjeren je na strožije provođenje saveznog zakona koji obavezuje koledže na transparentnost u vezi s finansijskim vezama sa inostranstvom, posebno zemljama poput Kine, koje republikanci vide kao prijetnju američkim interesima, navodi AP.


    Osim toga, Trump traži reformu akreditacionih agencija koje određuju podobnost koledža za pristup federalnoj studentskoj pomoći, uz ukidanje DEI standarda i preusmjeravanje fokusa na mjerljive obrazovne ishode, poput stope diplomiranja i zaposlenosti diplomanata.


    Posebna pažnja u ovim mjerama usmjerena je ka sukobu s Harvardom, koji je postao simbol Trumpove borbe protiv onoga što vidi kao elitističke i liberalne institucije. Administracija optužuje Harvard za nepoštovanje Zakona o visokom obrazovanju, konkretno Odjeljka 117, koji zahtijeva od koledža da prijavljuju strane donacije i ugovore u vrijednosti od 250.000 dolara ili više.


    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Alex Brandon)



    Prošle sedmice, Ministarstvo obrazovanja zatražilo je od Harvarda detaljan izvještaj o stranim finansijskim vezama u protekloj deceniji, tvrdeći da su izvještaji koje je univerzitet podnosio bili nepotpuni i netačni. Sukob se dodatno zaoštrio zbog Harvardovog odbijanja da ispuni zahtjeve administracije u vezi s propalestinskim protestima na kampusu, kao i zbog njegove DEI politike.


    Trump je naredio Ministarstvu obrazovanja i državnom tužiocu da pojačaju sprovođenje zakona i sankcionišu prestižni univerzitet, uključujući moguće uskraćivanje federalnih fondova institucijama koje krše propise, s ciljem „zaštite od strane eksploatacije“ i otkrivanja „tajni“ o stranim sredstvima.


    Drugi važan aspekt Trumpovih naredbi odnosi se na reformu akreditacionih agencija, koje igraju ključnu ulogu u postavljanju standarda za koledže. Trump, koji je tokom kampanje izjavio da "marksistički manijaci" dominiraju sistemom akreditacije, želi ukinuti obavezne DEI politike koje pojedine agencije nameću. Umjesto toga, zahtijeva da se fokus prebaci na konkretne rezultate, poput akademskih postignuća i uspjeha na tržištu rada.


    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Alex Brandon)


    Trenutno 19 akreditacionih tijela ima ovlasti da djeluju u ime federalne vlade, ali Trump želi olakšati ulazak novih akreditatora na tržište, smanjujući birokratske prepreke koje često zahtijevaju višegodišnji proces akreditacije. Naredba naglašava da proces treba biti „transparentan, efikasan i ne previše opterećujući“, kako bi se potakla konkurencija i inovacija u ovom sektoru.


    Što se tiče discipline u obrazovnim institucijama, Trump je ukinuo smjernice koje su bile namijenjene zaštiti etničkih manjina od „nesrazmjernih kazni“ u osnovnim i srednjim školama. Te smjernice, uvedene tokom administracije Baracka Obame, bile su dio šire reforme školskog sistema i borbe protiv tzv. „school-to-prison pipeline“ fenomena, koji povezuje stroge disciplinske mjere s povećanim rizikom kriminalnog ponašanja u budućnosti.


    Trumpova administracija tvrdi da takve politike jednakosti potiču „obrnutu diskriminaciju“ i traži povratak „zdravorazumskoj disciplini“ zasnovanoj isključivo na ponašanju učenika. Naredba ukida korištenje tzv. teorije disparate impact, prema kojoj se politike koje nesrazmjerno pogađaju manjine smatraju diskriminatornim, bez obzira na namjeru.


    Pored ovih mjera, Trump je pokrenuo inicijativu za uvođenje obrazovanja o vještačkoj inteligenciji već od predškolskog uzrasta, s ciljem razvijanja novih online obrazovnih resursa. Također je osnovao inicijativu za osnaživanje historijski crnačkih koledža (HBCUs), fokusirajući se na jačanje partnerstava s privatnim sektorom u oblastima kao što su tehnologija, finansije i druge industrije, kako bi se poboljšala priprema studenata za tržište rada.


    Ove inicijative odražavaju Trumpov širi cilj da transformira američki obrazovni sistem u skladu sa svojim političkim prioritetima, iako istovremeno izazivaju žestoke reakcije među zagovornicima DEI politika i braniteljima autonomije obrazovnih institucija.

    Možda će vam se svidjeti