Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Amazon razočarao investitore slabim izgledima uprkos optimističnoj zaradi

    Europa bi mogla biti veliki gubitnik u američko-kineskom trgovinskom ratu, upozorava ECB

    Europa na rubu gubitka u trgovinskom ratu (Izvor: AP Photo/Michael Probst, File)
    Reuters, Euronews.ba
    Objavljeno

    Kamatne stope Europske centralne banke imaju prostora za daljnji pad dok inflacija opada, izjavio je član uprave ECB-a Piero Cipollone, upozoravajući da bi trgovinski rat američke administracije s Kinom mogao imati štetan utjecaj na eurozonu.

    ADVERTISEMENT

    ECB je snizio troškove zaduživanja pet puta od juna, jer zabrinutosti zbog rasta gospodarstva počinju nadmašivati zabrinutosti zbog inflacije.


    Ulagači očekuju još najmanje tri smanjenja kamata ove godine u nastojanju da potaknu gospodarstvo koje se bori s oporavkom nakon dvije godine gotovo stagnacije.


    "Svi se slažemo da još uvijek ima prostora za prilagodbu stopa prema dolje", rekao je Cipollone u intervjuu za Reuters. "Skoro smo na meti... (i) još smo na restriktivnom teritoriju."


    Međutim, povećane cijene energije i globalne trgovinske napetosti usmjeravaju ECB u različitim smjerovima, pa se stoga ne očekuju konkretni koraci, uključujući potpuno procijenjeno smanjenje u ožujku.


    Gospodarstvo eurozone nije se bitno promijenilo od decembra, kada su projekcije ECB-a pretpostavile četiri smanjenja kamatnih stopa u 2025., uključujući jedan već proveden prošli mjesec.


    "Ukupno razumijevanje kamo idemo postoji, osnove se nisu promijenile, tako da ne očekujem veliku promjenu u smjeru", rekao je Cipollone. "Ova konvergencija s ciljanom inflacijom koherentna je s padom kamatne stope." Inflacija je porasla na 2,5% prošlog mjeseca, ali ECB predviđa da će se ovo ljeto vratiti na 2% nakon četiri godine iznad cilja.


    Izvor: Reuters


    Trgovinski rat kao rizik za Europu


    Veliku neizvjesnost stvara američka trgovinska politika, a Cipollone upozorava da bi trgovinski rat između SAD-a i Kine mogao ozbiljno pogoditi Europu, čak i prije nego što dođe do izravnih trgovinskih barijera.


    "Ono što me više brine je ako se predsjednik Trump upusti u potpuni trgovinski rat s Kinom", dodao je Cipollone.


    "Ovo je ozbiljnija prijetnja jer Kina ima 35% svjetskih proizvodnih kapaciteta."


    SAD je ove sedmice uveo carinu od 10% na sav kineski uvoz, što je izazvalo uzvratne mjere Pekinga.


    Ograničenje pristupa SAD-u moglo bi prisiliti Kinu da pronađe druga tržišta i izbacuje snižene proizvode na Europu, što bi moglo obuzdati rast i cijene, objasnio je Cipollone.


    Iako modeli Instituta Peterson sugeriraju da bi carine mogle usporiti rast SAD-a, Cipollone smatra da bi to imalo manji utjecaj na Europu.


    On smatra da bi kompanije mogle apsorbirati veće troškove žrtvovanjem profitnih marži, a slabljenje eura u odnosu na američki dolar također bi moglo ublažiti udarce.


    Trgovinski sukobi mogli bi usporiti gospodarski rast, no Cipollone ne vjeruje da bi mogli izazvati recesiju. "Možda ne doživljavamo procvat, ali uopće ne očekujem recesiju", rekao je.


    Uz to, Cipollone napominje da je tržište rada još uvijek snažno, potrošnja se vjerojatno oporavit, a građevinska industrija ostaje robustna.


    Smanjenje kamatnih stopa također doprinosi gospodarstvu, a čak i industrija, koja je bila u recesiji posljednje dvije godine, pokazuje znakove oporavka.


    Cipollone zaključuje da, iako trgovinske napetosti prijete snižavanju inflacije, drugi faktori, posebno troškovi energije, vuku cijene u suprotnom smjeru, pa su rizici za izglede ECB-a uravnoteženi.

    Možda će vam se svidjeti