Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

Subvencije za fosilna goriva: Države G7 propustile klimatske ciljeve, a javna potrošnja dostigla rekordne razine

    Kako kineske kontramjere pogađaju SAD i zašto je Google pod lupom

    Kina uvodi kontramjere SAD (Izvor: AP Photo/Andy Wong)
    Bloomberg Adria, Euronews.ba
    Objavljeno

    Kina je "ošamarila" SAD carinama na niz američkih proizvoda i najavila istragu protiv Googlea, ubrzo nakon što je predsjednik Donald Trump uveo carinu od 10 posto na robu iz te zemlje, što je ponovo razbuktalo trgovinski rat između najvećih svjetskih ekonomija.

    ADVERTISEMENT

    Kina će istražiti američkog tehnološkog giganta za navodna kršenja antimonopolskih propisa, navodi se u saopćenju Državne uprave za regulisanje tržišta od utorka, piše Bloomberg. Peking je ovim carinama pogodio američki izvoz uglja i tečnog prirodnog gasa s nametom od 15 posto, dok je naftu i poljoprivrednu opremu ciljao carinama od 10 posto, piše Bloomberg Adria.


    Nadležni su također postavili vlasnika Calvin Kleina PVH Corp. i američku kompaniju Illumina Inc. na takozvanu crnu listu subjekata.


    "Jednostrano uvođenje carina SAD-a ozbiljno krši pravila Svjetske trgovinske organizacije", navodi se u saopćenju kineskog ministarstva finansija, u kojem je najavljeno uvođenje carina. "Ne samo da ne pomaže u rješavanju njihovih problema, već i podriva normalnu ekonomsku i trgovinsku saradnju između Kine i SAD-a", dodaje se.


    Djeluje da je odgovor predsjednika Xi Jinpinga pažljivo usmjeren kako bi se izbjegao veliki udar na kinesku ekonomiju. Jinping je istovremeno Trumpu pokazao da je Kina sposobna nanijeti štetu Americi na više nivoa, uključujući prekidanje lanca snabdijevanja kritičnim mineralima i poslovanje američkih kompanija koje vrše značajne operacije u kontinentalnoj Kini.


    Ta uzdržanost, zajedno sa spekulacijama da bi Jinping mogao učiniti više da ojača kinesku ekonomiju, dovela je do relativno prigušene reakcije na tržištima, posebno nakon što je Trump izrazio želju da razgovara s kineskim liderom prije nego što su carine stupile na snagu.


    Dolar se oporavio nakon te vijesti, dok je offshore juan zabilježio dodatni gubitak - za 0,3 posto. Valute Australije i Novog Zelanda, koje imaju jake trgovinske veze s Kinom, pale su za skoro jedan posto.


    Druge azijske valute, kao što su tajlandski baht i indonezijska rupija, smanjile su svoje dobitke.


    Odgovor Kine bio je "odmjeren i odgovarajući", prema Dylanu Lohu, docentu političkih nauka na Nanyang Technological University u Singapuru. "Ovo (odgovor Kine) omogućava da vidimo da Peking nešto radi, ali da ne reagira na način kojim bi izazvao daljnju odmazdu. Mislim da Peking također vidi šta su uradili Kanada i Meksiko i zna da se još uvijek može doći do neke vrste razumijevanja", dodaje.


    Xijeva vlada je povukla aktuelni potez odmah nakon što su američke carine stupile na snagu. Time je ugušena nada da će Peking postići dogovor o izbjegavanju carina, a Trump je rekao da će "uskoro razgovarati sa Xijem". Republikanci su nekoliko sati ranije, u posljednjem momentu, Kanadi i Meksiku odobrili odgađanje carina od 25 posto.


    Prema podacima o praćenju brodova, Sjedinjene Američke Države su prošle godine registrirale oko šest posto kineskog uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG).


    Google nedostupan u Kini od 2010., (Izvor:AP Photo/Juliana Yamada, File)


    S druge strane, Kina uvozi malo uglja iz SAD-a.


    Kada je riječ o Googleu, pretraga i internet usluge te kompanije su za potrošače nedostupne od 2010. godine, iako Google i dalje posluje u azijskoj zemlji, prvenstveno zbog svog sektora oglašavanja.


    "Ovo se može protumačiti kao upozorenje američkim preduzećima koja poprilično zavise od kineskog tržišta", rekao je Lynn Song, glavni ekonomista za područje takozvane Velike Kine u ING banci u Hong Kongu. "Još uvijek postoji nada da bi se carine mogle brzo poništiti ili povući nakon razgovora (lidera) licem u lice", dodaje Song.


    On je ove korake nazvao "prilično prigušenom odmazdom", napominjući da energija čini mali dio kineskog uvoza iz SAD-a.


    Kina je, inače, najveći proizvođač volframa, sa oko 80 posto svjetske proizvodnje.


    Volfram, poznat po svojoj izuzetnoj gustini i visokoj tački topljenja, djeluje kao tampon zona protiv visokih temperatura i najčešće se koristi u oklopnim projektilima u odbrambenoj industriji.


    PVH je također roditeljska kompanija brenda Tommy Hilfiger i od septembra je pod lupom kineskih regulatora, zbog navodnog bojkota pamuka iz regije Sinđang. U saopćenju, međutim, nije pomenuto to pitanje. Illumina (koja se našla na crnoj listi) vodeća je svjetska kompanija u oblasti genetskog sekvenciranja i rival kineskom biotehnološkom gigantu BGI Genomics Co.


    Podsjetimo, Trump je tokom vikenda naredio da u Sjedinjenim Državama, u utorak poslije ponoći, stupe na snagu opće mjere na kineski izvoz, kako bi se spriječio protok ilegalnih lijekova/droga.


    Naredbe podrazumijevaju klauzule o odmazdi koje bi povećale carine, ako zemlje odgovore u naturi. Agresivniji odgovor Pekinga bi rizikovao spiralni rast američko-kineskih odnosa koji su bili na stabilnijim osnovama otkako su Xi i tadašnji američki lider Joe Biden u San Francisku u novembru 2023. sjeli da razgovaraju.


    Obje zemlje su nastavile razmjenu na visokom nivou, uprkos stalnim tenzijama oko pristupa tehnologiji i teritorijalnim sporovima. Xi i Trump razgovarali su telefonom prije njegove inauguracije, kako bi pokrenuli pitanje o trgovini, TikToku i fentanilu.


    Trump je u ponedjeljak rekao da će dva lidera ponovo razgovarati, "vjerovatno u naredna 24 sata", što je tvrdnja na koju Peking nije javno odgovorio.


    Možda će vam se svidjeti