Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Talentovana Nevesinjka: Igra fudbal, majstor je karatea, svira harmoniku, ima petice u školi

    Minimalac u FBiH gasi radna mjesta, u Tuzli otkazi za osobe sa invaliditetom

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    BHRT
    Objavljeno

    Odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o minimalnoj plati već pokazuju negativne posljedice, što se posebno osjeti u životima osoba s invaliditetom. Jedan od primjera dolazi iz Tuzle, gdje je zbog Zakona o minimalnoj plati od hiljadu maraka mnogima uskraćeno pravo na rad. Preduzeće Intrag, koje zapošljava osobe s invaliditetom, suočilo se s otpuštanjem sedam od ukupno dvanaest radnika.

    ADVERTISEMENT


    Dragana, Bojan i Benjamin, kojima je ovo bilo jedino zaposlenje, primili su informaciju o otkazu sa suzama, prenosi BHRT. Ana, koja je zadržala svoje radno mjesto, priznaje da osjeća tugu zbog gubitka kolega. Prema riječima Anesa Ćehovića, direktora Intraga, problem leži u velikim finansijskim opterećenjima.


    „Sada moramo imati više od 22.000 KM za bruto plate, dok će nam povrati vjerojatno donijeti 12.000 KM, što znači da moramo zaraditi dodatnih 10.000 KM samo za plate,“ objasnio je.


    Centar za osobe s invaliditetom osnovao je Intrag kako bi omogućio zapošljavanje kroz proizvodnju vizitki, letaka, brošura i suvenira. Međutim, potražnja za tim proizvodima nije na zadovoljavajućem nivou, što dodatno otežava održivost preduzeća.


    Suvad Zahirović iz Informativnog centra za osobe s invaliditetom "LOTOS" Tuzla upozorava da slična sudbina prijeti i drugim preduzećima koja zapošljavaju osobe s invaliditetom u Federaciji BiH. Iako zakon obvezuje javne ustanove i institucije da 30 posto javne nabave materijala vrše od ovakvih preduzeća, ta se odredba ne provodi u praksi. Ćehović istakao je kako bi primjena te zakonske odredbe mogla značiti ne samo zadržavanje radnih mjesta nego i zapošljavanje novih osoba s invaliditetom.


    „Imamo 13 ministarstava na nivou Tuzlanskog kantona. Da svako od njih naruči 30 posto mjesečne štampe od nas, ne bismo bili u ovoj situaciji,“ rekao je.


    Adisa Kišić iz Informativnog centra "LOTOS" podsjeća da je rad ključan za dostojanstven i samostalan život osoba s invaliditetom. „Iako sam završila fakultet, nikada nisam imala priliku raditi. Bitno je da sam zaposlena u organizaciji koja mi je pružila tu priliku,“ naglasila je.


    Osobe s invaliditetom, koje su se već suočavale s brojnim preprekama, ponovo se vraćaju na evidenciju nezaposlenih. Ovaj slučaj postavlja ozbiljno pitanje – tko će zaštititi njihovo dostojanstvo i prava te im omogućiti ravnopravno sudjelovanje u društvu?


    Možda će vam se svidjeti