Radovi na izgradnji dvije podstanice za prvu poljsku offshore vjetroelektranu nedavno su završeni, označavajući tako početak razvoja vjetroelektrana velikih razmjera u poljskim vodama.
Offshore vjetroelektrane, smještene dalje od kopna na moru, koriste snažniji i konstantniji morski vjetar, čineći ih efikasnijim u proizvodnji električne energije. Osim toga, smanjuju se problemi i dileme vezane za buku i vizuelni uticaj, koji su česti kod kopnenih vjetroelektrana. Međutim, one su tehnički kompleksnije i skuplje za izgradnju i održavanje zbog izazova koji prate rad u morskom okruženju.
Ipak, Poljska očekuje da će ovo biti najnaprednija offshore vjetroelektrana, i da će „Baltic Power“ biti puštena u rad 2026. godine, čime će postati prva elektrana takve vrste u zemlji.
Do 2030. godine, Poljska planira da ostvari 5,9 GW kapaciteta iz offshore vjetroelektrana, kroz prvu fazu projekta koji uključuje ukupno sedam pojedinačnih vjetroelektrana. Podstanice koje su završene u Gdanjsku i Gdinji biće instalirane u sklopu pomenute vjetroelektrane „Baltic Power“ – ujedno i najnaprednijeg projekta, navodi WindEurope.
Završetak elektrane omogućavaće pokrivanje tri odsto trenutne potrošnje električne energije u Poljskoj. Udruženje za vjetroenergiju Poljske procjenjuje da ukupni potencijal za offshore vjetroenergiju u zemlji iznosi 33 GW, što bi Poljsku učinilo vodećom zemljom za offshore vjetroenergiju na Baltičkom moru i značajno doprinijelo smanjenju upotrebe uglja kao dominantnog energenta.
U februaru, Evropska komisija planira da predstavi „Čisti industrijski sporazum“, novu viziju za industrijski preporod Evrope, koji će se fokusirati na širenje domaćih, konkurentnih obnovljivih izvora energije kao ključnog elementa za očuvanje industrijske konkurentnosti i liderstva Evrope u dekarbonizaciji, posebno u kontekstu globalne ekonomske neizvjesnosti, piše Energetski portal.