Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Putin na godišnjoj konferenciji, prvo o ekonomiji, potom o oružju i ratu: Ponudio duel Zapadu

    Blinken poručio da SAD izbjegava sukob sa Rusijom: Mogući su produktivni razgovori kad Trump stupi na dužnost

    Antony Blinken (Izvor: AP/Andrew Caballero-Reynolds)
    Euronews.ba/Srna
    Objavljeno

    Washington nastoji da izbjegne direktan sukob sa Moskvom koja posjeduje nuklearno oružje, rekao je američki državni sekretar Antony Blinken.

    ADVERTISEMENT

    "Ne treba nam direktan sukob između nuklearnih država", rekao je Blinken u Savjetu za međunarodne odnose. On je naveo da Washington nastavlja da podržava Ukrajinu, ali da uzima u obzir rizik od eskalacije sukoba.


    Prema njegovim riječima, SAD su na pomoć Kijevu rashodovale 100 milijardi dolara, a najveći dio novca otišao je na vojno-industrijski kompleks Sjedinjenih Država.


    Blinken je rekao da postoji mogućnost produktivnih kontakata sa Rusijom o ukrajinskoj krizi sa dolaskom na vlast novoizabaranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.


    On je ponovio da Rusija "nije pokazala spremnost za ozbiljno razmatranje pitanja ukrajinske krize" sa još aktuelnom američkom administracijom, ali da je možda "sada došao trenutak kada će ti razgovori biti produktivniji".


    "Nadam se da će tako i biti. Vjerujem da će Trumpova administracija, ako bude mogućnosti, nastojati da učestvuje u takvim razgovorima i uvidi da li postoje li šanse da postignemo neko rješenje barem kratkoročno, pod uslovom da to žele Ukrajinci, i da možda riješimo neka druga pitanja", rekao je Blinken.


    On je istakao da mnogo toga zavisi od spremnosti ruskog rukovodstva za razgovore.


    "Ako bi Moskva pokazala spremnost da se ova pitanja ozbiljno razmotre, Washington bi načinio prvi korak kada je u pitanju uspostavljanje kontakta", rekao je Blinken. Komentarišući zahtjeve Ukrajine za članstvo u NATO, kao jedine garancije bezbjednosti, američki državni sekretar je rekao da je to jedan način, ali ne i jedini.


    Inače, Savjet za međunarodne odnose (CFR) je američka nevladina organizacija koja se bavi proučavanjem i oblikovanjem spoljne politike i međunarodnih odnosa. Osnovana je 1921. godine, s ciljem da omogući zvaničnicima, akademicima, novinarima i poslovnim liderima da raspravljaju o globalnim pitanjima i razmjenjuju ideje koje mogu pomoći u oblikovanju međunarodne politike.


    Možda će vam se svidjeti

    Putin na godišnjoj konferenciji, prvo o ekonomiji, potom o oružju i ratu: Ponudio duel Zapadu