Britanska politika ulazi u novu fazu nakon ostavke Keir Starmera, a kao najozbiljniji kandidat za njegovog nasljednika spominje se Andy Burnham, dugogodišnji gradonačelnik Manchestera.
Za razliku od Starmera, koji je Laburističku partiju vodio iz političkog centra, Burnham najavljuje ulaganje u industriju, stanogradnju i razvoj sjevera Engleske.
Kako javlja reporter Euronews Srbija koji se nalazi u Londonu, odlazeći premijer Velike Britanije Keir Starmer održao je prvi razgovor sa Andyjem Burnhamom. Najbliži saradnici oba političara opisuju sastanak kao leden i navode da je atmosfera bila poprilično tenzična, ali da su oba političara zaključila da je tako najbolje, odnosno da je smjena vlasti najbolja za interes Velike Britanije.
Burnham se smatra čovjekom koji želi ukinuti centralizaciju zemlje. Također zahtijeva dodatno zaduživanje zemlje za izgradnju infrastrukture, saobraćaja i telekomunikacija, dok je Keir Starmer bio poznat po mjerama štednje, a Burnham je konstantno kritikovao odlazećeg premijera, smatrajući da se ekonomski rast ne može ostvariti bez dodatnog ulaganja.
Jedan od glavnih ciljeva će svakako biti i dodatno pospješivanje zaposlenja mladih, kao i ukidanje smještaja za tražitelje azila u bolnicama, što je bilo poprilično kontroverzno pitanje. Također, oba lidera su zaključila da je važno da se nastavi ulaganje u sigurnost u kontekstu rata u Ukrajini, ali i dešavanja na Bliskom istoku.
Za to vrijeme, Reform UK, krajnje desničarska partija koja je posljednjih mjeseci doživjela rast, smatra da Britanija treba imati nove opšte izbore.
Međutim, to je, kako navode analitičari i britanski mediji, teško ostvarivo upravo zbog činjenice da Reform UK nema političkog saradnika s kojim bi to iznijela, tako da ona, iako možda pojedinačno uzme najveći broj glasova ili ima najveću popularnost, trenutno ne posjeduje koalicionu moć da s više stranaka iznese opće izbore.