Upotreba uglja u svijetu mogla bi da dostigne rekord u ovoj godini, saopštila je danas Međunarodna agencija za energiju (IEA). Ova predviđanja dolaze u godini koja će prema prognozama gotovo sigurno biti najtoplija u istoriji.
Uprkos apelima da se zaustavi sagorijevanje najprljavijeg fosilnog goriva koje pokreće klimatske promjene, ovaj energetski nadzorni organ očekuje da će globalna potražnja za ugljem dostići rekordne visine treću godinu zaredom.
Naučnici su upozorili da će emisije gasova staklene bašte, koji zagrijavaju planetu, morati drastično da se smanje kako bi se ograničilo globalno zagrijavanje i izbjegli katastrofalni uticaji na planetu i čovječanstvo.
2024. će biti zapamćena po velikim sušama u Italiji i Južnoj Americi, fatalnim poplavama u Nepalu, Sudanu i Evropi, talasima vrućine u Meksiku, Maliju i Saudijskoj Arabiji koji su ubili hiljade ljudi, te katastrofalnim ciklonima u SAD-u i Filipinima.
Izvještaj "Coal 2024" koji je objavljen danas, predviđa da će svijet dostići vrhunac u upotrebi uglja 2027. godine, nakon što je ove godine premašen nivo od 8,77 milijardi tona.
Međutim, ovo zavisi od Kine, koja je posljednjih 25 godina trošila 30% više uglja nego sve ostale zemlje zajedno, navodi IEA.
Povećana potražnja za električnom energijom u Kini bila je najvažniji faktor za rast potrošnje, pri čemu je više od trećine uglja sagorenog u svijetu iskorišćeno u kineskim elektranama.
Iako je Peking nastojao da diversifikuje izvore električne energije, uključujući masovno širenje solarnih i vjetroturbinskih kapaciteta, IEA je saopštila da će kineska potražnja za ugljem u 2024. godini dostići 4,9 milijardi tona, što će takođe biti novi rekord.
Povećana potražnja za ugljem u Kini, kao i u zemljama u razvoju poput Indije i Indonezije, nadoknadila je opadanje potrošnje u razvijenim ekonomijama.
Međutim, opadanje je usporeno u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama. U EU i SAD-u se očekuje pad potrošnje uglja od 12%, odnosno 5%, u poređenju sa 23%, odnosno 17% u 2023. godini.
S obzirom na skori povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, koji je više puta nazvao klimatske promjene "prevarom", mnogi naučnici strahuju da bi drugi Trumpov mandat mogao ublažiti klimatske obaveze najveće svjetske ekonomije.
Proizvodnja uglja takođe je dostigla nevjerovatne visine, premašivši devet milijardi tona po prvi put, saopštila je IEA, pri čemu su vodeći proizvođači Kina, Indija i Indonezija postavili nove rekorde proizvodnje.
Energetski nadzorni organ upozorio je da će ekspanzija u potrošnji energije zbog centara podataka koji pokreću razvoj vještačke inteligencije vjerovatno podići potražnju za proizvodnjom energije, pri čemu će ovaj trend podržati potrošnju struje u Kini, koja "guta" ugalj.
Izvještaj iz 2024. godine mijenja prethodnu prognozu IEA iz prošle godine, prema kojoj bi upotreba uglja trebalo da počne opadati nakon što dostigne vrhunac u 2023. godini.