Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Izraelski doseljenici preusmjerili vodu za 30 palestinskih sela kako bi napunili bazen

    Ko podržava, a ko osporava Macronovu odluku da prizna Palestinu kao državu?

    Francuska zastava (Izvor: Pixabay)
    Euronews.ba/Agecije
    Objavljeno

    Francuski predsjednik Emmanuel Macron objavio je da će Francuska formalno priznati Palestinu kao nezavisnu državu, što predstavlja istorijski zaokret u politici jedne od ključnih zemalja Evropske unije i članice G7.

    ADVERTISEMENT

    Odluka dolazi u jeku dubokih međunarodnih podjela oko rata u Gazi i sve većeg pritiska na svjetske sile da djeluju prema rješenju o dvije države.


    “Ne postoji alternativa. Rješenje s dvije države jedini je put ka trajnom miru između Izraelaca i Palestinaca,” poručio je Macron, najavivši da će formalno priznanje biti predano tokom zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u septembru.


    Druge članice Evropske unije priznale su Palestinu od izbijanja rata u Gazi u oktobru 2023., ali Francuska je prva članica grupe G7 velikih razvijenih ekonomija koja je to učinila.


    Macronovu odluku pozdravile su brojne zemlje, uključujući Palestinsku upravu.


    Hamas je takođe pozitivno reagovao, nazvavši odluku “važnim korakom ka pravdi”, uprkos činjenici da ga mnoge zapadne zemlje, uključujući Francusku, i dalje smatraju terorističkom organizacijom.


    Podrška je stigla i iz više evropskih i arapskih zemalja. Španija, Irska, Norveška, Slovenija i Jordan, koje su ranije već priznale Palestinu, pozdravile su odluku Pariza. Njemačka i Velika Britanija su poslale poruku da neće slijediti odluku Francuske.


    Arapske države Perzijskog zaliva su pozdravile najavu predsjednika Emmanuela Macrona da će Francuska priznati državu Palestinu i pozvale su druge zemlje da slijede njihov primjer.


    Suprotno tome, reakcije iz Izraela i Sjedinjenih Američkih Država bile su oštre i odlučne. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu optužio je Macrona da “nagrađuje teroriste” i upozorio da bi priznavanje moglo “omogućiti nastanak nove Gaze u srcu Judeje i Samarije”.


    Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz nazvao je odluku “sramotnom predajom terorizmu”. Izrael je najavio diplomatske protumjere, uključujući opoziv ambasadora iz Pariza na konsultacije.


    U Washingtonu, senatori obje partije izrazili su zabrinutost. Republikanski senator Marco Rubio upozorio je da će “taj potez dodatno destabilizirati regiju” i dodao da će SAD “preispitati ulogu Francuske kao posrednika u bliskoistočnim pregovorima”.


    Ujedinjene nacije trenutno broje više od 140 zemalja koje priznaju Palestinu. Međutim, većina zapadnih sila – uključujući SAD, Njemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo – do sada su odbijale priznanje bez sveobuhvatnog mirovnog dogovora s Izraelom.

    Možda će vam se svidjeti