Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Rusi će večeras objaviti ko sutra ide na pregovore u Istanbul

    Trump se sastao sa sirijskim liderom nakon ukidanja američkih sankcija toj zemlji

    Ahmad al-Sharaa i Donald Trump (Izvor: Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Donald Trump sastao se sa sirijskim predsjednikom Ahmadom al-Sharaaom u Saudijskoj Arabiji i izjavio da Washington istražuje normalizaciju odnosa sa Sirijom, dan nakon objave da će sve američke sankcije Siriji biti ukinute.

    ADVERTISEMENT

    Američki predsjednik i Sharaa sastali su se prije konferencije Vijeća za saradnju u Zaljevu (GCC), u sklopu Trumpove četverodnevne posjete Bliskom istoku, gdje se očekuje da će tražiti investicije od saveznika u Zaljevu u SAD-u. Trump bi dalje trebao sletjeti u Dohu, gdje će se sastati s katarskim liderom, emirom Sheikhom Tamimom bin Hamad al-Thanijem.


    Slike prikazuju saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana kako sjedi u sobi dok su se dvojica predsjednika sastajala u Rijadu, okružen američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom i sirijskim ministrom vanjskih poslova Asaadom al-Shaibanijem. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pridružio se sastanku telefonom, prema turskoj novinskoj agenciji Anadolu.


    Prema riječima glasnogovornika Bijele kuće, Trump je pozvao Sharaau da "deportira palestinske teroriste" i postane potpisnik Abrahamovog sporazuma koji bi normalizirao sirijske odnose s Izraelom. Također je pozvao Sharaau da pomogne SAD-u u njihovoj misiji borbe protiv Islamske države i rješavanja problema s preostalim zalihama hemijskog oružja u zemlji.


    "[Naređujem] prekid sankcija protiv Sirije kako bih im dao novi početak", rekao je Trump GCC-u nakon sastanka sa Sharaaom. "To im daje šansu za veličinu. Sankcije su bile zaista paralizirajuće, vrlo moćne."


    Sastanak se činio kao nacrt za daljnju saradnju SAD-a i Sirije, a nakon njega će uslijediti razgovori između Rubia i njegovog sirijskog kolege, prema saopćenju sirijskog ministarstva vanjskih poslova.


    Sastanak je bio kulminacija višemjesečne diplomatije Sirijaca, kao i njihovih turskih i saudijskih saveznika, koji su vjerovali da će susret s Trumpom pomoći u okončanju međunarodne izolacije Sirije.


    Damask je pripremio prijedlog za Trumpa koji je uključivao pristup sirijskoj nafti, uvjeravanja o sigurnosti Izraela i prijedlog za izgradnju Trumpovog tornja u Damasku.


    Sastanak s Trumpom smatran je ključnim korakom ka priznavanju legitimnosti nove vlasti u Damasku nakon što je Bashar al-Assad svrgnut s mjesta predsjednika Sirije u decembru. To će dodatno pomoći u konsolidaciji kontrole novog režima u Damasku, koji se borio da proširi svoju vlast nad mnoštvom milicija koje još uvijek vladaju dijelovima ratom razorene Sirije.


    Trumpova administracija je ranije bila oprezna u pogledu saradnje sa Sharaaom, bivšim vođom islamističke pobunjeničke grupe Hayat Tahrir al-Sham. Sharaa je prethodno vodio sirijsko krilo Al-Qaide i borio se protiv američkih snaga u Iraku, gdje je proveo pet godina u američkom zatvoru.


    Iako su sankcije prvobitno uvedene Assadu nakon njegovog krvavog obračuna s mirnim demonstrantima 2011. godine, SAD i druge zemlje zadržale su svoj ekonomski embargo na Siriju dok su procjenjivale novu vladu u Damasku koju predvode islamisti.


    Ključna briga za SAD u Siriji je zaštita vjerskih manjina. Trumpova administracija objavila je oštro formulisanu izjavu u kojoj poziva Damask da zaštiti manjine nakon što su napadi pro-Assadovih snaga izazvali osvetnička ubistva gotovo 900 uglavnom alavitskih civila na sjeverozapadu Sirije u martu.


    Američki State Department je Sirijcima predao listu od 12 tačaka uslova za okončanje sankcija, koji su uključivali zaštitu manjina i zadržavanje prava SAD-a da izvodi napade protiv onoga što smatraju "teroristima" na sirijskom tlu. Bili su u procesu pregovora kada je Trump u utorak navečer iznenada najavio ukidanje američkih sankcija.


    "Postoji nova vlada koja će, nadamo se, uspjeti stabilizirati zemlju i održati mir", rekao je Trump u Saudijskoj Arabiji u utorak navečer. "Naredit ću prekid sankcija protiv Sirije kako bih im dao šansu za uspjeh."


    Ukidanje sankcija dogodilo se uprkos izraelskim sumnjama u islamističku vladu u Damasku. Izrael je rekao da neće dozvoliti vladinim snagama da se rasporede na jugu Sirije i da je posljednjih mjeseci izveo desetine zračnih napada širom zemlje.


    Saudijska Arabija pohvalila je Trumpov potez ukidanja sankcija, a princ Mohammed pohvalio je odluku na samitu GCC-a u Rijadu.


    Ukidanje američkih sankcija bit će korak ka ponovnoj integraciji Sirije u međunarodni ekonomski sistem i poticaj za narušenu ekonomiju koja se pokušava obnoviti nakon 14 godina građanskog rata.


    U Damasku je objava o ukidanju sankcija dočekana s oduševljenjem. Zvučni automobili iz kojih su mahali sirijskim zastavama ispunili su glavni grad zemlje u utorak. Tradicionalni sirijski bend svirao je u starom dijelu glavnog grada, a ritmovi bubnjeva praćeni su gromoglasnim navijanjem.


    Društvene mreže u Siriji bile su prepune video snimaka Trumpa koji pleše, uz svoje prepoznatljivo dvostruko pumpanje šakom uz sirijsku himnu.


    "Svi su sretni i na ulicama. Hvala Bogu, hiljadu puta hvala Bogu", rekao je Omar al-Nafa, koji radi u obrazovanju.


    Sirijska ekonomija je teško pogođena 14 godina rata, a UN procjenjuje da više od 90% stanovništva živi u siromaštvu. Veliki dio stambenog fonda u zemlji je uništen, a osnovne usluge, poput struje i interneta, ostaju nefunkcionalne.


    Mjesecima je ukidanje američkih sankcija bio politički prioritet za nove sirijske vlasti, koje su to vidjele kao ključnu prepreku za izgradnju prave države i angažman u širokoj obnovi u ratom razorenoj zemlji.


    Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova pozdravilo je Trumpovu objavu, nazivajući je "ključnom prekretnicom za sirijski narod, dok nastojimo izaći iz dugog i bolnog poglavlja rata".


    "Ukidanje tih sankcija nudi ključnu priliku Siriji da teži stabilnosti, samodovoljnosti i značajnoj nacionalnoj obnovi, koju predvodi sirijski narod i za njega", dodaje se u saopštenju.


    Nova sirijska vlada postavila je ambiciozne ciljeve za obnovu zemlje, ali su je ometale stroge ekonomske sankcije.


    Pod američkim sankcijama, Sirija nije imala pristup međunarodnom Swift bankarskom sistemu, a međunarodna preduzeća su oklijevala da trguju sa zemljom iz straha da ne padnu u sukob s američkim trezorom.


    "Trebat će neko vrijeme da se to stvarno implementira, ali se nadamo da će pomoći ekonomiji", rekao je Nafa, prenosi Guardian.

    Možda će vam se svidjeti