Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović obratila se poslanicima na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS).
Cvijanović je rekla da je pokrenula mehanizam zaštite vitalnog entitetskog interesa jer smatra da je institucionalni odgovor kroz Narodnu skupštinu Republike Srpske najbolja brana pokušajima da se Predsjedništvo BiH iskoristi za političke obračune.
"Zahvaljujem na mogućnosti da se obratim poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske nakon što sam preglasana u Predsjedništvu BiH i zatražim vašu podršku kako bi odluka koja je nastala preglasavanjem, a za koju sam procijenila da je destruktivna po vitalne interese Republike Srpske, bila stavljena van snage, u skladu sa Ustavom propisanim procedurama. Ovo je prilika i da se zahvalim za podršku koju sam u sličnim situacijama i ranije dobijala u Narodnoj skupštini Republike Srpske, čime je ovaj visoki dom iskazao svoje jasno protivljenje postupcima preglasavanja u zajedničkim institucijama BiH," rekla je Cvijanovićeva na početku
Rekla je da Republika Srpska insistira na poštovanju Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je osnova za funkcionisanje i opstanak BiH.
"Suština Dejtona jesu konsenzus i dogovor, a za slučaj da konsenzus izostane, Ustav jasno predviđa mehanizme zaštite, a jedan od njih je upravo ovaj na osnovu kojeg se obraćam Narodnoj skupštini Republike Srpske."
Navodi da se poslanicima ne obraća kao predstavnik bilo koje političke partije ili stanovnik bilo koje lokalne zajednice u Republici Srpskoj, već kao izabrani predstavnik Republike Srpske koji je preglasan "na vrlo ozbiljnom pitanju na kojem se htjela još jednom pokazati dominacija ili nadmoć jednih nad drugima."
Istakla je da osporeni zaključak Predsjedništva ima osam segmenata od kojih se "po svojoj destruktivnosti najviše izdvajaju tačke koje odluke Narodne skupštine definišu kao antiustavne i antidejtonske."
Pojasnila da je riječ o tačkama kojima se poziva na smjenu rukovodećeg kadra u policijsko-obavještajnim agencijama i da EUFOR obezbijedi asistenciju ovim agencijama na nivou BiH, Federacije BiH i Distrikta Brčko s ciljem hapšenja demokratski izabranih funkcionera Republike Srpske.
"Mandat Misije EUFOR-a u BiH ima dva dva dijela, izvršni – koji se kreće u okviru mandata Savjeta bezbjednosti UN, a koji sprovodi Savjet za spoljne poslove EU i neizvršni – koji se odnosi na pomaganje u treniranju Oružanih snaga BiH. Ono što predmetni Zaključak dvojice članova Predsjedništva BiH čini dodatno bespredmetnim, jeste da EUFOR kao strana vojska u BiH, čiji je zadatak da nadgleda vojnu implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma, nema ovlaštenja da asistira domaćim bezbjednosnim agencijama na način kako se to u spornom Zaključku traži."
"Činjenica je da nadležnost stranih vojski po pravima datim aneksima Dejtonskog mirovnog sporazuma jeste u očuvanju mirovnih aspekata dejtonskog rješenja, a ne u miješanju u nametnute političke situacije i pitanja. Stranoj vojsci kakva je EUFOR treba dopustiti da radi svoju misiju na očuvanju mira i stabilnosti uz sve uvažavanje, a ne pokušavati uvući istoimenu organizaciju u sferu političkih obračuna i tenzija u zemlji," smatra Cvijanovićeva.
Podsjetila je da se u članu 2B Aneksa jedan kaže da nijedan entitet neće prihvatiti niti koristiti silu protiv drugog entiteta i da oružane snage bilo kog entiteta neće ulaziti ili boraviti na teritoriji drugog entiteta bez pristanka Vlade tog entiteta i Predsjedništva BiH.
"Pozivanje na prijetnju stranom silom i pokušaj dvojice članova Predsjedništva BiH da Misiju `Altea` iskoriste za političke obračune je primjer istinskog urušavanja ustavnopravnog poretka BiH, te nema nikakve veze sa očuvanjem mira i stabilnosti u BiH. Današnja Misija `EUFOR-Altea` ima podršku Republike Srpske i njenog političkog rukovodstva. Smatramo da kretanje i obavljanje nadležnosti u okviru dodijeljenog mandata Savjeta bezbjednosti UN ne može štetiti Republici Srpskoj i BiH."
Zaključila je da poslanici NSRS moraju jasno poručiti da ovo nije vrijeme i niti će kada biti dobro vrijeme za preglasavanje, jer kada se god ono dogodilo sa sobom je nosilo znatno više problema nego rješenja.
Podsjetila je da se obratila Narodnoj skupštini za podršku da bi NSRS zauzela jasan stav protiv preglasavanja, protiv neravnopravnosti i protiv zloupotreba kako domaćih institucija, tako i onih stranih.
"Stoga, pozivam vas, narodne poslanike, da podržite ovu odluku i da zajedno pokažemo odgovornost prema Republici Srpskoj i stavovima njenih najvažnijih institucija," poručila je na kraju.