Konklava za izbor novog pape počeće danas iza zatvorenih vrata Sikstinske kapele, a svi kardinali mlađi od 80 godina imaju pravo da učestvuju u izboru nasljednika pape Franje, koji je preminuo prošlog mjeseca.
Od 133 kardinala izbornika, 52 su iz Evrope, 23 iz Azije, 20 ih dolazi iz Sjeverne Amerike, 17 iz Afrike, 17 s područja Južne Amerike, četiri iz Okeanije. Zemlja s najviše kardinala s pravom glasa je Italija, ima ih 17.
Svaki korak detaljno razrađen
Čak 108 kardinala u konklavi imenovao je papa Franjo, što sigurno daje vjetar u leđa nastavku njegovih reformističkih ideja o inkluzivnijoj Crkvi.
Konklava se već vijekovima održava u Apostolskoj palati, od 1878. u njenoj veličanstvenoj Sikstinskoj kapeli.
Svaki korak detaljno je protokolarno razrađen. Kardinali se zaklinju na tajnost, zabranjena im je komunikacija s vanjskim svijetom. Ne smiju upotrebljavati mobitele, čitati novine, gledati televiziju, dobijati pisma.
Kapela se prije i tokom konklave pretražuje zbog eventualnih prislušnih uređaja. Liturgijski ceremonijar izgovara: Extra omnes - Svi van, vrata kapele se zaključavaju, konklava time službeno počinje.
Tehnički svaki kršteni muškarac može postati papa, ali posljednji koji nije bio kardinal bio je papa Urban VI. u 14. vijeku. Bio je nadbiskup.
Svi učesnici konklave koji nisu članovi kardinalskog zbora takođe se zaklinju na tajnost, a svako odavanje informacije ili snimanje kažnjava se izopštavanjem iz Crkve.
Tajno glasanje
Glasanje je tajno, pismeno, na listiću na kojem stoji Eligo in summum pontificem - Za vrhovnog sveštenika biram. Ispod toga kardinali upisuju ime svog odabranika, trudeći se pritom da im se rukopis ne može prepoznati.
Pravilo dvotrećinske većine na snazi je od 13. vijeka, dekretom je tako odlučio papa Grgur X. Glasa se četiri puta na dan, dva ujutro i dva poslijepodne. Ako niko nakon tri dana nije izabran, kardinali imaju jednodnevnu stanku za molitvu i dogovore, zatim se glasanje nastavlja.
U izboru novog pape, učestvovače i kardinal Vinko Puljić.
Isčekivanje bijelog dima
Poznata izreka: Ko ulazi u konklavu kao papa, izlazi kao kardinal, nebrojeno je puta istaknuta i ovih dana, dok kardinali na opštim kongregacijama razgovaraju kakav poglavar treba savremenoj Katoličkoj crkvi.
Benedikt 16. izabran je 2005. u samo dva dana i četiri glasanja, odluka za papu Franju donesena je 2013. takođe u dva dana, s jednim glasanjem više.
Nakon što novi papa bude izglasan, kardinal Dominik Mambreti će izaći na balkon i saopštiti vjernom narodu "Habemus papam" - "Imamo papu".
Izbor pape kroz istoriju: Najduža konklava trajala tri godine
Najduža konklava u istoriji izbora vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve održana je u 13. vijeku i trajala je gotovo tri godine, odnosno 1.006 dana.
Tada je izabran nasljednik pape Klementa IV, Grgur X, a tajno glasanje za izbor pape trajalo je od novembra 1268. godine do septembra 1271. godine u gradu Viterbo u centralnoj Italiji, prenio je AP.
Grgur X je 1274. godine donio dekret na osnovu kojeg su kardinali dobijali samo jedan obrok dnevno ukoliko bi se konklava produžila na više od tri dana, a samo hljeb, vodu i vino ukoliko bude duža od osam dana.
Državni sekretar Vatikana Pietro Parolin favorit je za novog papu prema britanskim kladionicama, prenijela je Ansa.
Kladionice prednost daju Parolinu
Prema predviđanjima britanskih kladionica, smanjene su šanse da za novog papu bude izabran šef italijanske biskupske konferencije (CЕI) Mateo Zupi iz Bolonje, kao i Peter Turkson iz Gane koji bi, ukoliko bi bio izabran, bio prvi crni papa u istoriji.
Prema kladionicama, velike šanse da postane novi poglavara Rimokatoličke crkve ima Filipinac Luis Antonio Tagle.