Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Araghchi: Drugi krug indirektnih pregovora sa SAD-om 'konstruktivan i dobar'

    Blizu 140.000 Izraelaca potpisalo peticije za povratak talaca po cijenu prekida rata u Gazi

    Izraelski premijer negira optužbe (Izvor: AP Photo/Maya Alleruzzo, Pool)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Broj Izraelaca koji su potpisali peticiju tražeći povratak talaca iz Gaze čak i po cijenu zaustavljanja rata povećao se danas na gotovo 140.000, prema kampanji koja uzima maha u izraelskom društvu.

    ADVERTISEMENT

    Pokret, koordiniran putem web-stranice Restored Israel, odražava rastuću frustraciju zbog vladine vojne strategije i njezinog neuspjeha da osigura oslobađanje zarobljenika iz Gaze.


    Samo u protekla 24 sata, kampanji se pridružilo više od 10.000 potpisnika. U subotu ujutro ukupan broj potpisa dosegao je 138.434, u odnosu na 128.114 u petak. Očekuje se da će broj nastaviti rasti.


    Prema platformi, trenutno je dostupno 50 peticija za javno potpisivanje, uključujući 21 koju su pokrenuli bivši ili rezervni pripadnici izraelske vojske.

    Uprkos protivljenju i upozorenjima premijera Benjamina Netanyahua, inicijativi se pridružuje aktivno i bivše vojno osoblje.


    Netanyahu je ranije prijetio otpuštanjem vojnika koji govore protiv rata ili javno podržavaju peticije usmjerene na zaustavljanje sukoba.


    Većinu potpisnika čine civili (127.255), a prema posljednjim podacima, potpisalo ju je i 11.179 vojnih lica.


    Među civilnim potpisnicima je 73.599 izraelskih državljana, 1.500 roditelja aktivnih vojnika i 1.300 rođaka poginulih vojnika.


    Kampanja je također privukla široku podršku u cijelom društvu, uključujući učitelje, akademike, liječnike, umjetnike, advokate i tehnološke stručnjake.


    Među vojnim rezervistima i penzionerima, padobranci su najbrojniji potpisnici peticije s 2.151 potpisom, a slijedi ih 1.700 bivših pripadnika oklopnog bataljona, 1.600 pripadnika Vojnoobavještajne jedinice i 791 pripadnik specijalnih snaga.


    Nekoliko istaknutih bivših vojnih čelnika također je potpisalo peticije, uključujući bivšeg premijera i načelnika Glavnog stožera Ehuda Baraka, bivšeg načelnika Glavnog stožera Dana Halutza, bivšeg šefa Južne komande Amrama Mitznua, bivšeg šefa Centralne komande Avija Mizrahija i bivšeg šefa vojne obavještajne službe Amosa Malku.


    U petak su izraelski mediji javili da je Vlada započela s poduzimanjem disciplinskih mjera protiv vojnih liječnika koji su potpisali peticije.


    Ovaj potez uslijedio je nakon Netanyahuove nedavne tvrdnje da su potpisnici uključeni u neposlušnost uz podršku organizacija financiranih iz inostranstva s ciljem svrgavanja njegove vlade, koja je na vlasti od kraja 2022.


    Izrael trenutno vjeruje da su 24 od 59 preostalih talaca u Gazi još živi. U isto vrijeme, više od 9.500 Palestinaca zatvoreno je u izraelskim zatvorima, s brojnim izvještajima o mučenju, izgladnjivanju i medicinskom zanemarivanju koji su doveli do više smrtnih slučajeva.


    Početni sporazum o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika između Hamasa i Izraela, postignut uz posredovanje Egipta, Katara i SAD-a, započeo je 19. januara, a Izrael ga je prekršio sredinom marta.


    Najmanje 51.157 Palestinaca ubijeno je u Gazi u brutalnom izraelskom napadu od oktobra 2023., od kojih su većina žene i djeca.


    Međunarodni krivični sud izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.


    Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.

    Možda će vam se svidjeti