U odgovoru na američke carine, britanski premijer Keir Starmer poručio je: "Svijet kakav smo poznavali više ne postoji".
Najavio je da će i dalje pokušavati postići gospodarski sporazum sa SAD-om kako bi se izbjegao dio carina, ali je istaknuo i mogućnost da britanska vlada izravno intervenira kako bi zaštitila nacionalne interese.
U tekstu za Sunday Telegraph, Starmer je naveo da će i dalje pokušavati postići trgovinski sporazum s SAD-om kako bi izbjegao dio carina, ali je najavio i moguću intervenciju države u tržište radi zaštite nacionalnog interesa.
"Nekima to možda neće biti ugodno – ideja da država izravno utječe na tržište često je ismijavana. Ali ne možemo se držati starih uvjerenja dok se svijet ovako brzo mijenja", poručio je.
Velika Britanija se našla među zemljama pogođenima novom osnovnom carinom od 10 posto, uz dodatne carine od 25 posto na izvoz automobila, čelika i aluminija.
Neke države suočene su s još višim carinama koje će doseći do 50 posto od 9. aprila.
Trump je najavio carine s ciljem da potakne potrošače u SAD-u da više kupuju domaće proizvode i ojačaju američko gospodarstvo. No najava je, uz protumjere poput onih iz Kine, izazvala pad burzovnih indeksa za više od 5 posto i strah od nove globalne recesije.
Utjecaj na automobilsku industriju i hitne mjere
Jaguar Land Rover zaustavio je isporuke za SAD.
Britanski proizvođač automobila Jaguar Land Rover objavio je u subotu da pauzira sve pošiljke prema SAD-u dok ne prilagodi poslovanje novim trgovinskim uvjetima.
Starmer je najavio hitne mjere za jačanje konkurentnosti:
"Ove sedmice pokrećemo planove za jačanje domaće konkurentnosti kako bismo se manje oslanjali na uvoz i lakše prebrodili ovakve globalne šokove", napisao je premijer.
"Spremni smo koristiti industrijsku politiku kako bismo zaštitili britansku ekonomiju".
Premijer je priznao da bi državna intervencija mogla izazvati nelagodu kod dijela javnosti, ali smatra da Britanija ne može "ostati zarobljena u starim obrascima dok se svijet brzo mijenja".
Iako nije isključio nove poreze na jesen, podsjetio je da u proljetnom proračunu nije bilo povećanja.
Mogućnosti trgovinskih pregovora i protumjera
Laburisti su tokom izborne kampanje najavili novu industrijsku strategiju, a neki njezini dijelovi mogli bi biti ubrzani kako bi se pomoglo kompanijama pogođenima carinama.
U tekstu za Telegraph, Starmer je ponovio da će vlada “ostati mirna i boriti se za najbolji mogući dogovor” sa SAD-om, ali i dodao da su “sve opcije na stolu”.
"Sklopit ću dogovor samo ako je dobar za britanske kompanije i siguran za radnike", poručio je.
Čelnica konzervativaca Kemi Badenoch pozvala je premijera da s Amerikom zaključi "dubok i sadržajan trgovinski sporazum koji donosi rast, ali ne narušava standarde".
Prošle godine UK je u SAD izvezao gotovo 60 milijardi funti robe, uglavnom strojeve, automobile i farmaceutske proizvode.