Fedealni sudija u Bostonu privremeno je blokirao sprovođenje programa prema kojem zaposleni u američkoj vladi mogu da daju otkaz u zamjenu za otpremninu, što je administracija predsjednika SAD Donalda Trumpa ponudila u pokušaju da smanji obim federalne vlade.
Zaposleni u vladi imali su rok do ponoći da se izjasne da li prihvataju ovakav program, prenio je Glas Amerike.
Sudija George A. O'Toole Jr. se nije izjasnio o legalnosti programa, ali je zakazao ročište za ponedjeljak i naložio administraciji da zaposlenima u vladi produži rok za izjašnjavanje posle tog ročišta.
Bijela kuća je saopštila da je oko 40.000 zaposlenih u vladi izrazilo interesovanje za ovu ponudu, dok je prema izvorima Reutersa, oko 60.000 zaposlenih odlučilo da prihvati ponudu o otkazu u zamjenu za otpremninu.
Ovaj program dio je Trampovog plana da smanji federalnu vladu i oslabi ono što naziva "dubokom državom", za koju smatra da ga je podrivala u prvom mandatu.
Administracija tvrdi da bi ovim programom mogla da uštedi novac poreskih obveznika, nudeći zaposlenima "jedinstvenu priliku u životu" da daju otkaz i nastave da primaju platu do 30. septembra. Takođe, podsjeća se da će nakon ove ponude uslijediti dalja otpuštanja.
"Većina federalnih agencija biće smanjena kroz restrukturiranje, izmjene rasporeda i smanjenje broja zaposlenih", saopšteno je iz Kancelarije za upravljanje kadrovima (OPM).
U poruci zaposlenima se navodi i da će se od onih koji ostanu da rade, očekivati da budu "lojalni" i da morati da se "povinuju novim standardima".
Neki od stalno zaposlenih će izgubiti i određene zaštite koje sada uživaju.
"Zaposleni koji se ne budu ponašali u skladu sa zakonom i propisima, biće predmet istrage i disciplinskog postupka, uključujući i otkaza", navodi se u mejlu.
Trump je postavio Elona Muska, najbogatijeg čoveka na svijetu, da vodi Odjeljenje za efikasnost vlade (DOGE), koje ima za cilj da smanji broj zaposlenih i troškove vlade.
Musk je i poslao ponudu zaposlenima, a taj mejl ličio je na poruku koju su nekada dobili zaposleni u Twiteru, pred masovna otpuštanja.
Ponuda se odnosi na većinu od tri miliona zaposlenih u vladi SAD, isključujući vojno osoblje.
U Washingtonu je izbilo nekoliko protesta ispred zgrada federalnih agencija, uključujući i Kancelariju za upravljanje kadrovima.