Portparol pobunjenika koje podržava Ruanda, koji su zauzeli velike dijelove Gome, najvećeg grada u istočnom Kongu, izjavio je da grupa ima za cilj da "donese mir" u grad.
"Neka narod Gome bude miran"; rekao je Willy Ngoma, portparol M23, koji se u istočnom Kongu bori protiv zvanične vojske Konga.
"Pustili smo plaćenike, otišli su kući. Bilo ih je 289. Neka narod Gome bude miran, mir je ovdje. Mi smo narodna vojska, brinućemo o njihovoj bezbjednosti, donijećemo mir. Nema maltretiranja. Ne krademo, ne silujemo, mir je zaista potpun, mi smo narodna vojska. Ono što moramo da uradimo jeste da prijavimo sve te bandite koji se još kriju s oružjem", rekao je Ngoma.
Sukobi između vojske Konga i pobunjenika koji se nazivaju M23, pojačali su se posljednjih nedjelja, a pobunjenici su zauzeli ključne gradove oko Gome i stigli u sam grad u nedjelju.
"Mi, narod, trebamo mir. Ne trebamo ništa drugo osim mira. Nemamo struju, nemamo internet, nemamo ništa. Već tri dana smo u kućama, od ponedjeljka. Danas smo tek malo izašli napolje, ali nije moguće živjeti ovako", rekao je Fiston Bafaluma, stanovnik Gome.
Pobunjenici tvrde da su izvojevali više pobjeda nad znatno većom vojskom Konga, koja ima podršku 14.000 pripadnika mirovnih snaga UN-a, kao i vojnika iz drugih afričkih zemalja raspoređenih pod okriljem regionalnog saveza.
Među zarobljenima su i rumunski vojni plaćenici, koje ruandske vlasti opisuju kao plaćenike.
Ngoma, koji se nalazi na listi sankcija Savjeta bezbjednosti UN-a zbog "delovanja koje podriva mir i bezbednost DR Kongo", rekao je da 289 rumunskih plaćenika, koji su se borili uz snage Konga na istoku zemlje, sada odlazi kući.
Ofanziva pobunjenika M23 u srcu mineralima bogatog regiona mogla bi dramatično pogoršati jedan od najdužih ratova u Africi i dodatno raseliti civilno stanovništvo.
Prema izveštaju Ujedinjenih nacija, više od trećine stanovništva provincije Sjeverni Kivu, gdje se nalazi Goma, trenutno je raseljeno, a zauzimanje Gome moglo bi dodatno pogoršati situaciju.
Uloga Ruande u sukobu
Ruandski predsjednik Paul Kagame objavio je na platformi X da je razgovarao sa američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom o "potrebi da se obezbjedi prekid vatre i zauvijek riješe uzroci sukoba".
Njegova vlada poriče podršku M23, uprkos izvještajima eksperata UN-a koji procjenjuju da se u Kongu nalazi do 4.000 ruandskih vojnika.
Kongo tvrdi da pobunjenici koje podržava Ruanda, poznati kao M23, žele da preuzmu kontrolu nad prirodnim resursima zemlje. Međutim, Ruanda optužuje Kongo da štiti počinioce genocida iz 1994. godine, koji su prije mnogo godina pobjegli u Kongo, strahujući od odmazde.
Za Ruandu i M23, preuzimanje kontrole nad istočnim Kongom smatra se pokušajem zaštite populacije Tutsija u regionu.
Danas je situacija u gradu bila relativno mirna, iako dijelove grada još uvijek kontroliše vojska Konga, dok se u drugim dijelovima pripadnici M23 kreću slobodno i učvršćuju kontrolu nad Gomom.
Pokret M23, koji se pretežno sastoji od pripadnika etničke grupe Tutsi, saopštio je za AP da planira da uspostavi administraciju u Gomi, kako bi ljudi mogli da nastave normalan život i kako bi raseljeni stanovnici mogli da se vrate svojim domovima.
Južnoafrička vojska saopštila je danas da radi na slanju dodatne podrške i snabdjevanja svojim trupama u Kongu, gdje je najmanje 13 južnoafričkih vojnika poginulo u sukobima sa pobunjenicima M23, u posljednjih nekoliko dana.
Portparol južnoafričke vojske Siphiwe Dlamini izjavio je da nema informacija o tome da li će dodatne trupe biti poslate u region. Odluka o tome vjerovatno će biti donijeta na vanrednom samitu Zajednice za razvoj južne Afrike (SADC) u Harareu, Zimbabve, u četvrtak.
Južnoafrički vojnici dio su misije koju je u Kongo poslala regionalna organizacija SADC.