Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Ahmed al-Sharaa zvanično imenovan za prelaznog predsjednika Sirije

    Trumpovo ukidanje strane pomoći preko USAID-a: Od "istraživačkih medija" u Sarajevu do kontracepcije za talibane

    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Ben Curtis)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Mnogi zaposleni Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) stavljeni su na plaćeno odsustvo nakon što su navodno pokušali da zaobiđu izvršne naredbe predsjednika Donalda Trumpa, navodi se u internom dopisu od 27. januara.

    ADVERTISEMENT

    Prema vršiocu dužnosti administratora USAID-a, Jasonu Grayu, zvaničnici USAID-a su identifikovali "nekoliko radnji koje su izgleda osmišljene da zaobiđu izvršne naredbe predsjednika i mandat američkog naroda".


    "Kao rezultat toga, jedan broj zaposlenih u USAID-u smo stavili na administrativno odsustvo sa punom platom i beneficijama do daljnjeg, dok ne završimo našu analizu ovih radnji“, kazao je Gray.


    USAID (Izvor: AP Photo/Fernando Vergara, File)


    Portparolka Stejt departmenta rekla je 26. januara da je državni sekretar Macko Rubio, u skladu sa naredbom, pauzirao svu stranu pomoć koja se finansira preko Stejt departmenta i USAID-a.


    "On inicira reviziju svih programa inostrane pomoći kako bi se osiguralo da su oni efikasni i u skladu sa američkom spoljnom politikom u okviru programa "Amerika na prvom mestu“, rekla je Tammy Bruce.


    Finansiranje kontracepcije u Avganistanu i Gazi


    Odluku su pozdravili republikanci, a kongresmen Mike Collins rekao je da čitav USAID treba da bude rasformiran.


    "Bidenova administracija dodijelila je 15 miliona dolara sredstava poreskih obveznika Avganistanu koji kontrolišu Talibani za pomoć u distribuciji kontraceptiva", napisao je on i dodao da je taj novac mogao da pomogne mnogim veteranima beskućnicima.


    Naime, prema izvještaju o finansiranju u koji je imao uvid list The Washington Free Beacon, novac je USAID namijenio u julu prošle godine i proslijeđen je Avganistanu u avgustu.


    Finansiranje je dio "šireg napora za promovisanje reproduktivnog zdravlja i rodne ravnopravnosti" u zemlji u kojoj su talibani nametnuli striktna ograničenja ženskih prava, uključujući zabranu djevojčicama da pohađaju srednju školu, a ženama većinu radnih mijesta.


    Izvještaj je takođe je otkrio da je USAID priznao da će "neka koordinacija“ sa talibanima biti neophodna za sprovođenje programa, iako je agencija naglasila da nikakva direktna pomoć neće ići samim talibanima.


    Talibani (Izvor: AP Photo/Ebrahim Noroozi, File)


    Portparolka Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da su Odjeljenje za vladinu efikasnost (DOGE) i Odjeljenje za menadžment i budžet (OMB) otkrili "da će 50 miliona dolara poreskih obveznika otići za finansiranje kondoma u Gazi".


    "To je besmisleno rasipanje novca poreskih obveznika. Dakle, na to je fokusirana ova pauza, jer smo mi dobri menadžeri poreskih dolara", rekla je Leavitt novinarima.


    Ona je dodala da su DOGE i OMB takođe otkrili da je 37 miliona dolara trebalo da bude poslato Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji prije nego što je Trump izvršnom naredbom istupio iz SZO.


    Finansiranje medija u stranim zemljama i njihovo selektivno izvještavanje


    USAID se našao na udaru republikanaca lojalnih novoj administraciji zbog svojih "rasipničkih" programa, a širom svijeta je kritikovan zbog finansiranja nevladinih organizacija, zajedno sa Nacionalnom zadužbinom za demokratiju (NED), koje su podržavale tzv. "obojene revolucije" u raznim zemljama, pod motom borbe za ljudska prava, slobodu i demokratiju.


    Primjer optužbi za podržavanje obojenih revolucija je saopštenje iz oktobra prošle godine Službe državne bezbjednosti Gruzije (SSSG) u kojem se navodi da su tri "instruktora iz Srbije", koja su dovedena u Gruziju da učestvuju u programu koji finansira USAID, aktivno regrutovala aktiviste sa namjerom da "orkestriraju nasilno rušenje zakonito izabrane vlade Gruzije".


    SSSG je saopštio da su ovi treneri povezani sa CANVAS-om, Centrom za primjenjene nenasilne akcije i strategije.


    Primjer je NVO Projekat za prijavljivanje organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP) osnovan 2006. sa sjedištem u Sarajevu, koji američki novinar i koosnivač Drew Sullivan naziva "najvećom organizacijom za istraživačko novinarstvo na Zemlji".


    OCCRP se predstavlja kao potpuno nezavisan, mada se u istrazi medijskih kuća iz nekoliko zemalja (Mediapart, Drop Site News, Il Fatto Kuotidiano, Reporters United, njemački javni servis NDR) navodi da je "strukturno zavistan" od američke vlade.


    Francuski Mediapart piše da je OCCRP ima budžet od oko 20 miliona evra i 200 zaposlenih na više kontinenata, zajedno sa 50 medijskih partnera među kojima su The New York Times, The Washington Post, The Guardian, Der Spiegel, Le Monde i mnogi drugi mejnstrim mediji.


    Od svog osnivanja, OCCRP je od vlade SAD dobio najmanje 47 miliona dolara. Tome se dodaje 1,1 milion dolara od Evropske unije, 14 miliona dolara od šest evropskih zemalja, posebno: V. Britanije (sedam miliona), Švedske (četiri miliona), a ostatak dolazi iz Danske, Švajcarske, Slovačke i Francuske.


    Prema proračunima pomenute istrage, sve te vlade zajedno su obezbjedile 70 odsto godišnjeg budžeta OCCRP-a u periodu 2014.-2023., od čega su samo SAD obezbjedile 52 odsto. Washington je 2023. platio NVO 11,7 miliona dolara, što je predstavljalo 53 odsto njenih rashoda te godine.


    Kako interesi Washingtona mogu da utiču na istrage potencijalnih slučajeva korupcije Mediapart je pokazao primjerom sa kraja 2000-ih, kada su dvije američke kompanije, "Microsoft" i građevinski gigant "Behtel" imenovani u navodnim korupcijskim skandalima u nekoliko balkanskih zemalja.


    Te priče nisu bile pokrivene izvještajima OCCRP-a, iako su se geografski nalazile u sferi nadležnosti i naizgled odgovarale uređivačkoj politici.


    Pomenuta istraga o USAID-u utvrdila je da OCCRP nije pokrio priču o navodnoj korupciji, a Sullivan je rekao da ne može da se sjeti priče, mada je insistirao da bi je pokrio da je vjerovao da je važna.


    U mejlu poslatom novinarima OCCRP-a 2023. godine, Sullivan je priznao da je "uglavnom tačno“ da njegova nevladina organizacija "nije radila priče o SAD […] ranijih godina“, jer su sav njen budžet popunjavali Washington i Fondacija otvorenog društva, koju je osnovao milijarder George Soros.


    "Nismo mogli da koristimo novac američke vlade ili Sorosa za američke priče“, napisao je Sullivan.


    Što se veza sa Sorosem tiče, još u martu 2017., Fox News je izvjestio da je USAID dao skoro 15 miliona dolara Fondaciji za otvoreno društvo, tokom drugog mandata Baracka Obame. Sredstva su bila prvenstveno za Soroseve operacije u Albaniji i Makedoniji (danas Sjevernoj Makedoniji).


    Veze sa laboratorijom u Vuhanu


    USAID se nedavno našao i na udaru zbog novih otkrića o porijeklu panademije Covida-19. Naime, američka NVO EcoHealth Alliance, koja je sarađivala sa laboratorijom u Vuhanu na istraživanju koronavirusa, dobila je krajem 2021. grant od 4,67 miliona dolara, iako su tada postojala mnoga otvorena pitanja o ulozi u "jačanju funkcije" virusa radi istraživanja.


    List Washington Examiner je prije tri godine pitao zvaničnike USAID-a da li se razmatraju problemi sa finansiranjem ove NVO od strane vladinih institucija poput Nacionalnog instituta za zdravlje, kao i činjenice da američke obavještajne službe smatraju da je laboratorija u Vuhanu vjerovatno porijeklo Covida.


    USAID tada nije direktno odgovorio ni na jedno od postavljenih pitanja, već je u dopisu naveo da EcoHealth Alliance ima "iskustva sa nadgledanjem dinamike šumskih bolesti u Liberiji".


    Veze sa "Burizmom"


    USAID i ukrajinska energetska kompanija "Burizma", našli su se u centru istrage Kongresa o opozivu Trumpa 2019. zbog povezanosti sa korumpiranim ukrajinskim oligarsima i Hunterom Bidenom, sinom bivšeg predsjednika Josepha Bidena, koji je bio u upravnom odboru.


    George Kent, tadašnji zamjenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja svjedočio je da je USAID zajedno sa "Burizmom" sprovodio "kampanju o čistoj energiji" 2016. u okviru koje su mladi Ukrajinci pisali eseje i dobijali nagrade.


    Kent je zatim naveo da je USAID, nakon što im je to napomenuto, zadržao takmičenje u esejima, ali prekinuo partnerstvo sa "Burizmom".

    Možda će vam se svidjeti