Carina i državno odvjetništvo u Njemačkoj poduzeli su mjere protiv krijumčarenja i nezakonitog rada u građevinarstvu.
"Istražitelji financijske kontrole nezakonitog zapošljavanja pri Glavnom carinskom uredu u Gießenu, mjesto Kassel, pod nadležnošću Ureda javnog tužitelja u Kasselu, danas su uspjeli zadati uspješan udarac nezakonitom zapošljavanju u građevinskoj industriji i krijumčarenju stranaca. Dva istražna kompleksa, sažeta pod kodnim nazivom "Honeypot", dovela su do tri uhapšene osobe.
Dvojica bh. državljana i njemac starosti između 55 i 66 godina uhapšeni su u Kasselu, a zatim su privedeni.
Više od 300 službenika istovremeno je pretražilo 21 stambeni i poslovni prostor u Hessenu, Bavarskoj i Bremenu", navodi njemačka carina u saopćenju.
I u Sloveniji su tamošnje vlasti na temelju zahtjeva za pravnu pomoć državnog odvjetništva pretražile računovodstvenu kancelariju te domove i poslovne prostore tamošnjih nalogodavaca.
Mjeru je koordinirala Agencija Europske unije za kazneno-pravnu saradnju (Eurojust) u Den Haagu.
Optuženi su za kriminalnu i trgovačku prevaru, utaju poreza i doprinosa u milionskim iznosima, te krijumčarenje stranaca.
Tvrdi se da su lažno prijavili svoje pretežno bh. građevinske radnike slovenskim "fiktivnim kompanijama" i slali ih na gradilišta u Njemačku koristeći radne papire koje su tamo dobili na prevaru.
Time su prikriveni stvarni poslodavački odnosi i izbjegnuto plaćanje doprinosa za socijalno osiguranje u Njemačkoj.
Istovremeno se navodi da su preko takozvanih "uslužnih kompanija" u Njemačkoj i inostranstvu više godina dobijali fiktivne račune za ugovore o gradnji milionske vrijednosti i unosili ih u računovodstveni sistem.
Nakon što su lažni računi plaćeni, novac je podizan u gotovini, vraćan optuženicima, a oni su njime isplaćivali neprijavljene plaće.
"Današnjoj zapljeni prethodile su opsežne tajne istrage o djelimično isprepletenim korporativnim strukturama", rekao je Michael Bender, glasnogovornik glavnog carinskog ureda u Giessenu.
U drugom istražnom kompleksu također se navodi da su počinitelji koristili lažne fakture takozvanih "uslužnih kompanija" iz Njemačke i Slovenije za prikupljanje neprijavljenog novca kako bi nezakonito obavljali građevinske poslove velikih razmjera.
U oba slučaja počinitelji su postupali izrazito konspirativno kako bi prikrili krivična djela.
"Trenutno pretpostavljamo da je ukupna šteta oko 12 miliona eura", rekao je Michael Bender.
U pretresima su izuzeti brojni dokazi, uključujući računare i mobitele.
U radničkom smještaju zatečeno je devet građevinskih radnika koji su ilegalno boravili u Njemačkoj na temelju navodno lažno dobijenih radnih viza.
U svrhu osiguranja imovine izrečeno je zadržavanje u visini utvrđene štete.
U tu svrhu carina je zaplijenila račune i nepodmirena dugovanja.
Osim gotovine, interventne službe zaplijenile su i tri vozila (lična vozila) te uređaj za elektrošokove.