Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Turska dozvolila posjetu lideru PPK prvi put nakon deset godina

    Svjetski dan hidžaba: Poziv na razumijevanje, poštovanje i toleranciju

    Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Euronews.ba/federalna.ba
    Objavljeno

    Svjetski dan hidžaba obilježava se prvog dana mjeseca februara.

    ADVERTISEMENT

    Godine 2013. obilježen je prvi put u svijetu na prijedlog Nazme Khan iz New Yorka koja je željela podstaknuti žene da prekriju kosu hidžabom samo na jedan dan kako bi doživjele i to iskustvo.


    Kako je navela, odlučila se na taj potez nakon što je u New Yorku poslije terorističkog napada 2001. godine doživjela brojne neugodnosti samo zbog toga što nosi svoj hidžab.


    Stoga se Svjetskim danom hidžaba žele odagnati brojne predrasude ali I neugodna iskustva kojima su izložene žene sa hidžabom. Danas je njen prijedlog dobio globalne razmjere, a već nekoliko godina obilježava se i u Bosni i Hercegovini.


    Također, na Svjetski dan hidžaba u preko 140 zemalja svijeta nastoji se prikazati u pravom svjetlu, kako navodi Nazme Khan, koji je obaveza muslimanki s obzirom na to da je u islamskoj tradiciji hidžab vjerska obaveza punoljetne muslimanke propisana osnovnim izvorima islama.


    Hidžab predstavlja izraz skromnosti i poslušnosti Allahu dž.š. kao i spremnost da se živi prema propisima islama. Hidžab kod muslimanki, pored toga što je propis vjere, a ne isključivo vanjski simbol i obilježje, duboko je utkan i u tradiciju bošnjačkog naroda.


    Hidžab predstavlja lični izbor, ukras muslimanke ali i zaštitu, a nikako simbol ugnjetavanja i prisile jer u vjeri nema prisile.


    Ovim danom želi se podstaknuti vjerska tolerancija i razumijevanje, uz mogućnost onima koji žele da saznaju što je to hidžab i da otvoreno pitaju te saznaju sve o hidžabu i šta on predstavlja za jednu ženu muslimanku.


    "Hidžab je simbol skromnosti. Za prosječnu muslimanku, posebno u trenutnoj političkoj klimi u svijetu, hidžab ili marama nisu samo vjerski simboli, već i simboli identiteta, simboli koji imaju pozitivnu namjeru, a ne namjeru izolacije.", navela je Edina Leković, stručna savjetnica Islamskog vijeća za odnose sa javnošću sa sjedištem u Los Anđelesu, osnivačica Instituta za građansko liderstvo američkih muslimana, prenosi federalna.ba.

    Možda će vam se svidjeti