"Ministri spoljnih poslova zemalja Evropske unije upravo su se saglasili oko mape puta za ublažavanje sankcija EU Siriji", objavila je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas na platformi X.
Ona je dodala da EU želi da ubrza ukidanje sankcija, ali da proces "može biti poništen ako se preduzmu pogrešni koraci".
Suspenzija sankcija EU prema Siriji biće privremena i uslovljena djelovanjem novih sirijskih vlasti. Ovim je Evropska unija napravila prvi korak ka ublažavanju strogih, sveobuhvatnih sankcija prema Siriji. Prve restrikcije koje će biti ublažene odnose se na bankarski, energetski i transportni sektor, izjavilo je nekoliko diplomata za Euronews, napominjući da je izbor sektora privremen i da može biti promijenjen.
Ovi pažljivo odabrani sektori smatraju se ključnim za ubrzanje obnove zemlje uništene ratom, jačanje stabilnosti i normalizaciju finansijskih odnosa sa EU, koja ostaje najveći međunarodni donator Sirije.
Ovaj potez je dio "postepenog pristupa" koji će omogućiti ublažavanje nekih sankcija, dok će druge ostati na snazi, izjavila je visoka predstavnica Kaja Kallas.
Kallas je napomenula da postoje "tehnička pitanja" koja treba riješiti prije nego što suspenzija stupi na snagu.
"S obzirom na to da politička volja postoji, nadam se da će ova pitanja biti riješena u narednim nedjeljama", dodala je.
Oslobađanje od sankcija je najznačajnija odluka Brisela od kada je režim Bashara al-Assada svrgnut početkom decembra, nakon ofanzive pobunjeničkih snaga pod vođstvom militantne grupe Hay'at Tahrir al-Shama (HTS).
Lider HTS-a, Ahmed al-Sharaa, više puta je pozivao zapadne zemlje da ukinu oštre sankcije uvedene režimu Assada kao odgovor na brutalni građanski rat, u kojem su korišćeni hemijski agensi protiv civila. Humanitarne nevladine organizacije podržale su ovaj poziv, navodeći da je ublažavanje sankcija neophodno za povećanje protoka humanitarne i druge pomoći.
Brisel je obećao da će olakšanje sankcija postati stvarnost ako se ispuni niz uslova na terenu, poput zaštite svih vjerskih i etničkih manjina i poštovanja ljudskih prava i prava žena.
Sirijske vlasti su najavile formiranje komiteta eksperata koji će predstavljati različite frakcije u zemlji, uključujući žene, radi izrade novog ustava koji će garantovati inkluzivnost u post-Assadovskoj eri.
Al-Sharaa je upozorio da bi izrada ustava mogla trajati do tri godine, a da za nove izbore treba i do četiri godine, zbog toga što nema tačnih podataka o broju stanovnika, jer popis nije sproveden.
Ostale obaveze uključuju rasformiranje svih pobunjeničkih snaga, uspostavljanje ekonomije slobodnog tržišta i raskid dugoročnog vojnog sporazuma s Rusijom.

Sankcije na oružje, nadzornu opremu, hemikalije i tehnologiju dvostruke namjene ostaće na snazi zbog postojeće nestabilnosti u zemlji i rizika od obnove sektaškog nasilja i terorizma.
Crna lista imena i entiteta povezanih s Assadovim režimom takođe će ostati nepromijenjena.
Oznaka HTS-a kao terorističke organizacije takođe ostaje na snazi, jer proizilazi iz odluke Ujedinjenih nacija koju je EU preuzela.