Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić saopštila je danas da očekuje da sutra na sjednici Vlade Srbije bude usvojen prijedlog izmjena i dopuna zakona o visokom obrazovanju i da on bude proslijeđen parlamentu.
Taj prijedlog bi narednih dana, kako je objasnila, trebalo da se nađe pred "relevantnim skupštinskim odborima".
"Predloženim izmjenama i dopunama zakona o visokom obrazovanju studentima trošak školarine umanjuje se za 50 odsto onako kako su i tražili. Razlika je samo u odnosu na to kako se to ispunjava, a predloženim izmjenama zakona taj zahtjev se ispunjava direktnom refundacijom države studentima", navela je ona na konferenciji za novinare.
Ona je rekla da su tokom prethodne nedjelje završeni su razgovori između predstavnika svih državnih univerziteta u Republici Srbiji i članova ekspertske radne grupe koju je formirao prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, "a kako bi pomogli studentima u blokadi sa definisanjem i komuniciranjem, čini mi se, sa državnim organima i državnim institucijama".
Dogovor postignut
"Postignut je finalni dogovor, svi državni univerziteti su se izjasnili da je to to što su oni željeli i da je to to što, u stvari, znači ispunjenje četvrtog zahtjeva", rekla je Brnabić.
Kaže da bi nakon što Valda Srbije usvoji prijedlog izmjena i dopuna zakona o visokom obrazovanju, on trebalo da se nađe prije skupštinskim odborima.
"To su Odbor za obrazovanje i Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo... Naš cilj je da prijedlog izmjena i dopuna zakona o visokom obrazovanju bude na dnevnom redu prve sjednice u redovnom zasjedanju, koja počinje u ponedjeljak 3. marta" rekla je ona.
Kako je dodala od utorka, 4. marta trebalo bi da bude sazvana sjednica te da očekuje da će ove izmjene i dopune zakona o visokom obrazovanju najvjerovatnije biti na prvoj narodnoj sjednici redovnog zasjedanja.
Brnabić je uputila je molbu univerzitetima, fakultetima i studentima u blokadi da razmisle da se nakon usvajanja izmjena Zakona o visokom obrazovanju vrate na nastavu i da spasu ovu akademsku godinu.
"Molim sve univerzitete, sve fakultete, sve studente u blokadi da dobro razmisle o tome da nakon usvajanja ovih i ovakvih izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, koji i višestruko prevazilaze sve ono što su bili zahtjevi studenata u blokadi, ali i zahtjeve akademske zajednice, da se vratimo nastavi i da spasimo ovu akademsku godinu", rekla je Brnabić na konferenciji za novinare u parlamentu.
Ona je naglasila da odlukom o vraćanju na nastavu ne bi bilo dovedeno u pitanje više od 230.000 porodica koje imaju studente na državnim univerzitetima. Brnabić je navela da očekuje da svi daju sve od sebe da se nastava i polaganje ispita na državnim univerzitetima koji su u blokadi nastavi.
"Sada već ulazimo u mart mjesec, akademska godina ozbiljno je dovedena u pitanje, s obzirom na to da se približavamo roku kada čak ni fizički više nije moguće nadoknaditi nastavu i ispite", ukazala je Brnabić.
Ona je dodala da se bližimo periodu kada neće biti moguće da se nadoknadi akademska godina, čak i ukoliko bi se radilo svakog vikenda i tokom čitavog ljeta sve do 30. septembra, kada akademska godina mora da se završi da bi naredna počela.
Ona je rekla da očekuje da svi, nakon ovoga daju sve od sebe da se nastavi i nastava i polaganje ispita na državnim univerzitetima koji su u blokadi.
"Imaćemo kolegijum prije sjednice, vjerujem da ćemo za ovaj zakon glasati svi"
Brnabić je rekla da će zakazati kolegijum sa šefovima poslaničkih grupa pred sjednicu na kojoj bi trebalo da se usvoje izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju i istakla da nije sigurna kako će se ponašati opozicioni poslanici, ali da se nada da bi za taj zakon trebalo da glasaju svi.
Brnabić je, na pitanje novinara da li očekuje incidente na toj sjednici, rekla da ne zna da li će biti civilizovana rasprava i dodala da "nije navikla da pregovara sa terrorističkim organizacijama".
"Nažalost, neke parlamentarne stranke su se ispisale iz registra političkih stranka i upisale u registar terorističkih organizacija koje žele da blokiraju međunarodni aerodrom u Beogradu. To ne rade političari, to ne rade političke stranke, to rade samo i isključivo teroristi", istakla je Brnabić.
Ona je dodala da ne zna šta će ti teroristi, koji, kako je rekla, igrom slučaja zbog spuštenog cenzusa imaju čast da budu narodni poslanici, odlučiti da rade, niti je pretjerano zanima, piše Euronews Srbija.
"Ja znam šta je moja obaveza i šta je moja dužnost prema građanima Republike Srbije. Ja ću tu moju obavezu i tu moju dužnost prema građanima da ispunim. Takođe, i moju dužnost i obavezu koju imamo prema studentima u blokadi, ali i akademskoj zajednici, mi ćemo je ispuniti, nadam se dobrom raspravom o prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju", rekla je Brnabić.
Ona je navela da vjeruje da postoji većina za usvajanje ovakvog prijedloga zakona.
Na pitanje da li to znači da na taj zakon neće biti podnijeti amandmani, Brnabić je rekla da su svi državni univerziteti pozdravili izmjene i dopune i potvrdili jasno i eksplicitno da to znači ispunjenje četvrtog studentskog zahtjeva.
"Ne vidim da postoji potreba za izmjenu amandmanima i nadam se da ni opozicioni poslanici i opozicione poslaničke grupe neće zloupotrebljavati institutuciju amandmana kako bi kupili vrijeme. Vjerujem da ćemo svi zajedno glasati za ovakve izmjene i dopune Zakona o viskovom obrazovanju. Čini mi se da je to dužnost i obaveza svih nas", istakla je ona.
Brnabić je navela i da će biti zanimljivo vidjeti da li će opozicija to podržati i da li će željeti da zloupotrijebi čak i ovakav prijedlog izmjena i dopuna Zakona za produžavanje rasprave, da li će uopšte željeti da ga podrže i da o njemu diskutuju.
Ona je istakla da će sazvati kolegijum da bi se vidjelo kakav će biti tok sjednice, ali i da li predstavnici opozicionih poslaničkih grupa imaju određene zahtjeve za dopunama dnevnog reda.
"Kao i do sada, samo demokratski potpuno trudiću se da učestvuju svi i biću otvorena za sve razgovore sa opozicionim poslaničkim grupama. Svakako ćemo imati kolegijum", rekla je Brnabić.