Bosna i Hercegovina je ušla u Novu 2025. godinu bez usvojenog najvažnijeg dokumenta za funkcioniranje države.
Ministarstvo finasija BiH nije poslalo prijedlog državnog budžeta, ministar do zaključenja priloga nije bio raspoložen za komentar. Nova godina sa starim navikama što će značiti još jedno privremeno finasiranje.
Iako je budžet Institucija BiH za 2025. godinu po budžetskom kalendaru morao biti usvojen do kraja 2024. godine još nema ni njegovog nacrta pred Vijećem ministara Bosne i Hercegovine. Ministri navikli na ovu nepopularnu, ali već tradicionalnu praksu pa su sretni ako dođe do njegovog usvajanja u prvom kvartalu godine, piše BHRT.
"Naravno sve ono što je do prvog aprila usvojeno, ako budžet bude usvojen to je odlična stvar, da možemo planirati i grantove i sredstva koja imamo transparentno rasporediti, a ne da čekamo zadnji mjesec u godini da brzinski raspisujemo pozive i dijelimo ono što imamo u budžetu", kaže Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH.
"Naravno, teže je funkcionisati i te javne nabavke provoditi u punom kapacitetu, ali mislim da će ove godine puno brže ići usvajanje budžeta i što je najbitnije ponovo ide povećanje za pripadnike Oružanih snaga BiH. Ovo će biti drugi put u mom mandatu, ali nadam se da nije zadnji put u mom mandatu", navodi ministar odbrane BiH Zukan Helez.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice treba više sredstava kako bi riješilo goruća pitanja iz njegove nadležnosti. Riječ je o infrastrukturnim projektima, za koje je potrebno mnogo vremena kako bi se pripremili na adekvatan način.
"Ministarstvo za ljudska prava ove godine je za infrastrukturu tražilo veća sredstva. To se odnosi na infrastrukturu i vjerske zajednice. Do sada smo imali dva miliona, a sada tražimo četiri, to bi bilo povećanje", ističe Hurtić.
Kritike na ovakav odnos vlasti. Odluka o privremenom finasiranju ne ide u korist nikome. Omogućava samo neophodno te budžet pretvara u potrošački, a ne razvojni.
"Ono što bih ja rekao je da je odgovornost Vijeća ministara da donese budžet na vrijeme i u roku. Vjerujte mi, kada bih bio u mogućnosti, ja bih njima uskratio plate za taj mjesec, jer taj mjesec nisu uradili svoj posao. To više nije pitanje slobode i volontarizma, da li će neko doći na sjednicu Savjeta ministara, da li će glasati ili neće glasati, to je ozbiljan posao koji se ne smije ostavljati i dovoditi BiH u poziciju privremenom finasiranja. Da niko ne postavlja pitanje odgovornosti ljudima koji primaju platu za to", naglašava ekonomista Zoran Pavlović.
"Naša vlast po ko zna koji put pokazuje da je neodgovorna, da je nije briga za građane, pogotovo kada je novac u pitanju. U zadnji tren će usvojiti budžet, njihove plate neće kasniti, nama je sreća da u državnom budžetu nisu penzije i nešto od čega zavisimo direktno od njih. Ova država bi bila u potpunom kolapsu", ističe novinarka Rubina Čengić.