Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Zagađen vazduh, neočišćen grad, budžeta nema: Trivićeva kritikuje stanje u Banjaluci

    Chat GPT predvidio kada će BiH ući u EU, jednom riječju opisao situaciju u zemlji

    Vještačka inteligencija, ilustracija ( Izvor: Pexels )
    Nezavisne novine, Euronews.ba
    Objavljeno

    Bosna i Hercegovina bi u Evropsku uniju mogla ući za 10 do 15 godina, pod uslovom da Brisel pruži kontinuiranu podršku, a politička kriza u zemlji se može riješiti izgradnjom povjerenja i promovisanjem dijaloga, uz balansiranje etničkog i nacionalnog.

    ADVERTISEMENT


    Ovo je prijedlog najnovijeg modela ChatGPT-a kako riješiti krizu u BiH, kao i predviđanje o budućem evropskom putu BiH.


    "U zemlji poput BiH, balans je ključan. Prednost ne treba dati isključivo etničkom ili nacionalnom, već treba težiti modelu koji poštuje i etničke identitete i nacionalnu cjelinu", smatra vještačka inteligencija u intervjuu koji su uradili novinari Nezavisnih novina.


    -S obzirom na to da si jako pametan i da si pokupio svu inteligenciju svijeta, molim te da iskoristiš to znanje i predložiš nam kako riješiti krizu u BiH?


    "Kriza u BiH zahtijeva složeno i dugoročno rješenje koje balansira interese svih konstitutivnih naroda i građana. Evo nekoliko ključnih prijedloga: Izgradnja povjerenja: Promovisati dijalog između etničkih zajednica i smanjiti političku retoriku koja podstiče podjele. Reforma ustava: Prilagoditi Dejtonski sporazum kako bi se unaprijedila funkcionalnost države, omogućilo lakše donošenje odluka i eliminisala diskriminacija prema "ostalima". Ekonomski razvoj: Uložiti u infrastrukturu, obrazovanje i otvaranje radnih mjesta kako bi se smanjila ekonomska nesigurnost koja podstiče političke tenzije. Podrška EU i međunarodne zajednice: Intenzivirati proces integracije u EU i koristiti evropske standarde kao alat za reforme. Obrazovanje i kultura: Promovisati zajedničke vrijednosti i historiju kako bi se smanjila segregacija u obrazovnim sistemima i kulturi. Ključ je u postepenom građenju zajedničkog identiteta, dok se poštuju različitosti. To je dugotrajan proces, ali nužan za stabilnu budućnost", prenose Nezavisne.


    AI su pitali i kojim jezikom se govori u BiH, kako jednom riječju opisati situaciju u BiH. "Kompleksna".

    Možda će vam se svidjeti