U OHR-u prije godinu i po dana bio je formiran tim za izradu Zakona o imovini, a u kojem je učestvovao i jedan ekspert iz Srbije, rekao je ovo tokom diskusije u Narodnoj skupštini RS, predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
"Kada nas dobro zaplaše, kada nas pozatvaraju, kada nas smijene i pohapse, onda će servirati Zakon o imovini. Zašto Zakon o imovini? Zato što sam igrom slučaja dobio informacije da se hiljadama kilometara daleko od Banjaluke na nekim forumima, raspravljalo o našim sirovinama," rekao je Višković.
On navodi da prema procjenama koje su rađene u okolini Lopara u vezi sa litijumom, kako j tom prilikom otkriveno još četiri do pet minerala koji su se, kako kaže, "zakačili za taj litijum".
"Istraženo je možda 50 odsto. To prelazi vrijednost 100 milijardi evra. Zato smo im zanimljivi," tvrdi Višković.
On je postavio pitanje, kako je moguće da je oko 40.000 građana Bosne i Herceogvine, bilo, kako je reko, naslonjeno na novac USAID-a.
" Sve ovo govorim jer je krajnje vrijeme da pokušamo zaštiti sebe," rekao je predsjednik Vlade RS.
On isitče kako se danas ne bi pričalo o novom Ustavu RS da nije došlo do promjene na američkim izborima prošle godine. Za sve koji su postavljali pitanje da li je pravi trenutak za donošenje novog Ustava RS, kaže:
"Da su ostali ti koji su do tada vladali, ne bismo se mi danas bavili ni Ustavom RS, ni bilo kakvim drugim pitanjima. Čak su bile procjene da do njihovih izbora, mi budemo ad acta. Međutim, prilike se mijenjaju i danas možemo pričati o ovome," smatra Višković.
Ističe kako vjeruje da će postojati dovoljno sabornosti na putu ka donošenju novog Ustava RS.
"Ovdje bi moralo biti srpsko jedinstvo i ne znam na čemu bi bilo ako ne na ovome. Ne smijemo sebi više postavljati pitanje da li ovo treba ili ne, ko je od nas veći ili manji, ajmo da u svim biografijama narodnih poslanika ostane da ste učestvovali u donošenju novog Ustava RS. Istorija je neumoljiva. Ja mislim da u nama ima previse odgovornosti i želje da se ove stvari odrade kako treba," kazao je Višković.
On navodi da će čak i u slučaju da u Nacrtu ustava postoji nešto što nije u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom to biti korigovano do Prijedloga ustava.
"Mi sad hoćemo da donesemo svoj Ustav. Imamo na to pravo. Ustav RS od 28. februara 1992. godine, donesen je u miru. Ono što je važno, taj naš Ustav je zadržan i u Dejtonu, a Ustav Republike Bosne i Hervegovine je poništen Dejtonskim sporazumom. Potpisivanjem Dejtona taj Ustav je prestao da važi, a naš Ustav nije prestao da važi. Naš Ustav je preživio i Dejton uz određene korekcije, a onda je u datom momentu nad Ustavom RS urađen masakr. Evo prile da odardimo šta je potrebno i na ponos naše djece stasala jedna generacija koja je poslije 33 godine donijela novi Ustav RS," istakao je predsjednik Vlade RS.
Zamolio je sve poslanike da se ne propusti prilika da se donese novi Ustav RS.
"Ovo što se radi danas pripremano je dugo godina. Ja sam i više nego siguran da Christian Schmidt nije slučajno izabran, sve je to neko u kuhinji velikih mozgova smislio i kreirao," zaključio je Višković.
Podsjećamo, u Banjaluci je u toku 20. posebna sjednica na kojoj poslanici raspravljaju o Nacrtu Ustava Republike Srpske.