Narodna skupština Republike Srpske večeras je usvojila nacrt novog Ustava RS sa za je glasalo 50 , protiv 8 , suzdržanih nije bilo.
Usvojen je i zaključak o javnoj raspravi od 30 dana.
Podržan je i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS kojim se osniva Specijalno tužilaštvo RS i Specijalni sud. Zakon je podržalo 50 poslanika.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je očito da postoje ljudi u opoziciji u RS koji su dobili isti zadatak kao opozicija u Srbiji da pokušavaju stvarati nerede.
Stevandić je izjavio da su pojedini opozicioni poslanici pokušali da u skupštinskoj sali naprave nered.
On je naglasio da Republika Srpska, donoseći novi ustav, rješava statusna pitanja, čuva imovinu i omogućava nesmetano djelovanje svoje zakonodavne i izvršne vlasti, a nipošto ne krši Dejtonski sporazum, kako tvrde određeni opozicioni poslanici.
"Takve tvrdnje su otprilike identične onome što je govorio nelegalni Christian Schmidt. Riječ je o opoziciji koja ima zadatak da javlja da ovdje nema jedinstva. Ono što znamo jeste da Srpska nikad nije bila jedinstvenija, a SDS nikada manji i nikada više nije služio Sarajevu nego sad. Žrtvovali su sve u Srpskoj radi nekoliko sarajevskih fotelja", rekao je Stevandić.
Predlagaču nacrta novog ustava Republike Srpske je cilj da kroz uključivanje što šire društvene zajednice u javnu raspravu bude donesen akt koji je u najboljem interesu Srpske i njenih budućih generacija, izjavila je Jelena Pajić Baštinac, izaslanik predsjednika Republike Srpske, predlagača novog Ustava.
"Cilj je da kroz uključivanje što šire društvene zajednice u javnu raspravu postigne društevno politički koncencenzus koji će omogućiti da u punom uvažavanju intersa svih građana bude donesen akt koji je u najboljem interesu Srpske i njenih budućih generacija", rekla je Pajić Baštinac u završnoj riječi na skupštinskoj raspravi o Nacrtu novog ustava Republike Srpske.
Jelena Pajić Baštinac je rekla da se Prijedlogom zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS, koji je razmatran po hitnom postupku, efikasno štiti ustavno uređenje.
"Kako pritisci i pokušaji narušavanja ustavnog uređenja Republike Srpske i BiH ne prestaju, Republika ovim zakonom preduzima dalje mjere na očuvanju vlastitog ustavnog uređenja", rekla je Pajić Baštinac obrazlažući u Narodnoj skupštini ovaj akt, koji je prijedlog predsjednika RS.
Ona je precizirala da se u skladu s njime predviđa osnivanje specijalnog tužilaštva i specijalnog suda RS koji će se baviti ovom oblašću.
"Ovim aktom je propisano da je specijalni sud za zaštitu ustavnog uređenja nadležan za postupanje na cijeloj teritoriji Srpske, a Narodna skupština imenuje glavnog specijalnog tužioca, zamjenika glavnog specijalnog tužioca, specijalne tužioce i predsjednika specijalnog suda, kao i sudije ovog suda, te apelacionog odjeljenja", rekla je Pajić Baštinac.
Ona je dodala da je na ovaj način obezbijeđen najviši standard nezavisnosti i nepristrasnosti, te kredibiliteta i integriteta nosilaca pravosudnih funkcija u ovim institucijama.
"Predloženim zakonom štiti se ustavni poredak Srpske, a samim tim bezbjednost, prava i slobode građana Srpske. Ovim aktom Srpska nastoji obezbijediti posebnu zaštitu svog ustavnog uređenja i bezbjednosti, a kako bi zaštitila svoje građane od vanustavnih institucija i njihovog djelovanja, te spriječila pokušaje urušavanja Republike, kao i dejtonske BiH", rekla je Pajić Baštinac.
Ona je dodala da se na ovaj način nastoje zaštititi svi građani Republike Srpske, njihova ljudska prava i osnovne slobode garantovane ustavima RS i BiH, te Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Navodi da u predloženom zakonskom rješenju predviđa se efikasna zaštita ustavnog uređenja RS na koje je prinuđena s obzirom na djelovanja Christiana Schmidta koji je nametanjem zakona u kontinuitetu urušavao vladavinu prava i pravnu sigurnost na teritoriji BiH i RS.
U ovom aktu se navodi da Schmidt nije imenovan za visokog predstavnika u BiH u skladu sa procedurama predviđenim Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, te da je donosio nelegalne i nelegitimne odluke kojim je nametao zakone u BiH.
Opozicija kritikovala, Stevandić iz sale izbacio sve SDS-ovce
Mirjana Orašanin poslanica SDS-a je objasnila zašto je Srpska demokratska stranka protiv Ustava, kakav je predložen.
"Mnogim rješenjima u ovom prijedlogu se duboko zadire u Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, poznatiji kao Dejtoinski sporazum. Pri tom međunarodne okolnosti nisu pogodne po Republiku Srpske. Pitam se sa čijom podrškom ulazite u ovaj politički avanturizam? Podršku SAD nemate, a nemate ni podršku Beograda", rekla je Orašanin.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić je, nezadovoljan diskusijom Mirjane Orašanin (SDS), iznio niz uvreda na račun ove poslanice i njene stranke, a potom sve poslanike SDS udaljio iz sale.
"I ovdje trpimo torturu četiri dana. Kada me Stevandić udaljio sa zasjedanja, doživio sam da me jedan portir, koji me je izvodio, kaže: 'Sram vas bilo, na ovaj dan'. Usred skupštine jedan portir vrijeđa mene, predsjednika Kluba poslanika stranke koja je osnovala Republiku Srpsku", rekao je Ognjen Bodiroga.
Dok je trajla njegova izjava, radnik obezbjeđenja je dobacivao da on “nije portir, nego obezbjeđenje”, prenosi Srpskainfo.
Bodiroga je istakao da “preletačevići, koji štite Dodika” vode Republiku Srpsku u propast i nestajanje.