"Krade se na sve strane, a imamo zakon koji to stimuliše", izjavio je danas poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Saša Magazinović, na konferenciji za medije o temi "Kako se krade novac na tenderima/javnim nabavkama, ko to sve može raditi u strukturi institucije/javnog preduzeća i kako to spriječiti i ozbiljno kazniti - prijedlog izmjene Zakona o javnim nabavkama".
Prema njegovim riječima, ilegalna zarada od namještanja tendera u pojedinim slučajevima iznosi i više stotina hiljada maraka, dok kazna za odgovorno lice u ovakvim slučajevima iznosi od 300 KM do 3.000 KM, a za firme između 1.500 KM i 15.000 KM.
Postoje primjeri, kako tvrdi Magaziović, gdje je neko dodijelio ugovor od 200.000 KM bez raspisivanja tendera, a kažnjen je sa samo 110 KM, jer je sve priznao.
"Pravosuđe krađu novca iz budžeta tretira kao prekršaj u saobraćaju ili narušavanje javnog reda i mira", zaključuje Magazinović.
On je govorio o "krupnim zvjerkama u institucijama i javnim preduzećima, onim ministrima i direktorima koji namještaju tendere i kradu novac iz budžeta". Kako je istakao, ne može firma dobiti tender u postupku koji nije u skladu sa zakonom, a da joj to neko iz institucije ne omogući.
"Ogroman je novac tu u pitanju", naglasio je Magazinović. On je dodao i da mu je direktor Agencije za javne nabavke Tarik Rahić objasnio koji su sve načini kako se pljačka novac iz budžeta na tenderima.
"Ne da mi je objasnio, nego je napisao čitavu malu knjigu primjera kako se to radi u praksi", poručio je Magazinović i dodao jedan od najčešćih primjera, a to je "crtanje tendera".
"U moru specifikacija stavi jednu koju zadovoljava samo jedan ponuđač", pojasnio je on uz prijedlog za rješvanja ovih problema, a to su, kako tvrdi, izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH i Krivičnog zakona BiH.
"U javnim nabavkama prvo povećati novčane kazne na maksimalni iznos. Zakon o prekršajima kaže da je od 500 KM do 20.000 KM kazna, a Zakon o javnim nabavkama ide ispod minimuma, pa kaže kod nas je od 300 KM do 3.000 KM. Dakle i to je protivzakonito, ne može se ići ispod minimuma koji je određen. Možda i najvažnije je obavezno izricanje sankcije onome koga se nađe da je krao pare iz budžeta i to na način da se zabrani obavljanje poziva ili dužnosti", poručio je poslanik SDP-a.
On smatra da je potrebna i dopuna Krivičnog zakona sa dva nova krivična djela, a to su pogodovanje u postupku javne nabavke i uticaj na odluku ugovornog organa u postupku javnih nabavki, sa zatvorskim kaznama.
Istakao je da u ovome ima podršku direktora Agencije za javne nabavke Tarika Rahića, koji je izjavio da oni koji kradu novac putem javnih nabavki, taj novac posmatraju kao tuđi.
"Međutim, to je naš novac, to je novac građana BiH, to je novac koji je potrebno kanalisati u bolje zdravstvene usluge, u bolje sigurnosne usluge, u bolji asfalt, u bolje osvjetljenje, u veću sigurnost naših učenika", rekao je Rahić.