"Mudrije bi bilo da su razloge za nesudjelovanje najprije iznijeli Predsjedništvu HNS-a kako bismo ih raspravili unutar Sabora i pokušali pronaći rješenja. No, odlučili su drugačije i to je način komunikacije koji su odabrali", izjavio je Dragan Čović uoči 12. zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora koje je započelo polaganjem vijenaca ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru.
Komentirajući odluku pojedinih stranaka da ne prisustvuju zasjedanju, Čović je istaknuo da HNS nastavlja s radom unatoč nesuglasicama.
"Broj izaslanika ostaje otprilike isti kao i na prethodnim zasjedanjima. U radu HNS-a sudjeluje 12 političkih subjekata, iako bih volio da su svi prisutni. No, to je volja onih koji su odlučili drugačije. Na nama je da nastavimo dijalog i otklonimo nesporazume.", poručio je Čović, piše Bljesak.info.
Govoreći o političkoj dinamici u BiH, Čović je podsjetio na aktivnosti oko smjena dužnosnika na državnoj razini.
"Vidjeli ste da postoje inicijative za smjene i da su ih neki od tih ljudi supotpisali. Također, stvaraju se neke druge političke koalicije. Međutim, ja tome ne bih pridavao prevelik značaj", zaključio je Čović, a na pitanje je li ovo pokušaj preuzimanja vlasti na državnom nivou nije želio odgovoriti nego je najavio kako će više odgovora dati nakon zasjedanja.
Na pitanje o trenutku kada je došlo do saopćenja o nesudjelovanju nekih stranaka, Čović je odgovorio:
"Ne bih tome pridavao previše značaja. Rekao bi da je HNS dobio dodatnu vidljivost, zahvaljujući njihovim priopćenjima. Naš glavni zadatak ostaje zaštita interesa hrvatskog naroda, pomaganje institucijama i osiguravanje prava svakog Hrvata u BiH. Zato mi je drago što će danas biti prisutni predstavnici hrvatskih institucija, Katoličke crkve i Vlade RH."
Kako navodi, i dalje će razgovarati s onima koji su odlučili da danas neće sudjelovati u radu HNS-a.
"S Ivanom Vukadinom i Ilijom Cvitanovićem razgovarao sam u prošlih pet-šest dana i mislim da smo se dogovorili oko svih stvari".
Na dnevnom redu nalazi se ukupno petnaest tačaka, a Čović je posebno naglasio važnost prve tačke, u kojoj će predstaviti pregled rada Sabora te pojasniti kako se Sabor saziva i ko u njemu participira.
"HNS je dobrovoljni savez, bez ikakve prisile. Postoje oni koji aktivno sudjeluju i oni koji su pasivni. Neke kolege, koje su jučer objavili da neće prisustvovati Saboru, prethodno su se prijavili za sudjelovanje, ali su se ipak povukli. To je njihova odluka, no HNS ostaje otvoren za sve", zaključio je.