Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Zastupnici Predstavničkog doma PSBiH 5. februara glasaju o imenovanju Borenovića za zamjenika predsjedavajućeg

    Trump će se na Balkanu oslanjati na "stožerne" države: Fokus na BiH od juna

    Donald Trump (Izvor: AP Photo/Julia Demaree Nikhinson)
    Snežana Mitrović
    Objavljeno

    Senada Adžem ili Olga Ravasi, imena su koja se u političkim kuloarima Bosne i Hercegovine i regiona spominju kao moguće buduće ambasadorke Sjedninjenih Američkih Država upravo u BiH. Dok aktuelni Michael Murphy pakuje kofere, te dok će značajna diplomatska fotelja već u februaru ostati upražnjenja, priželjkivanja ko će je zauzeti, sve je više. Oči su uprte u Donalda Trumpa, čijih poteza se pojedini plaše, a drugi slavodobitno unaprijed slave.

    ADVERTISEMENT

    Senada Adžem porijeklom Goraždanka, iskusni je agent za nekretnine u SAD i bliska Trumpovom timu. Olga Ravasi, pak, izuzetno obrazovana doktorica političkih nauka, umjetnička duša, balerina, predvodila je organizaciju Srbi za Trumpa, te ima vrlo dobre konekcije s republikancima. Ipak, ova imena tek su u domenu želja pojedinaca ili naroda, a niko iz SAD nije ih zvanično pomenuo ni u jednom kontekstu imenovanja.


    Srpski lobi u SAD


    Aleksandar Jovičić iz organizacije Srbi za Trumpa za medije u Republici Srpskoj rekao je da će Trump ispuniti sve što je rekao i obećao. Ljevica je u SAD poražena, a efektivnost njihove pobune protiv Trumpa je minimalizovana, kaže. Trump se oslanja na Truth social i X, a prozvao je CNN i MSNBC, navodi Jovičić.


    Govorio je o odnosu Trumpa ka Srbima.


    "Ono što je četiri godine ignorisano je bilo kakva vrsta otvorene komunikacije. Počevši od 2016. godine kada smo osnovani kao organizacija od strane Olgice Ravasi, uvijek smo bili tu da podržimo zdrav razum, komunikaciju između Srba i Amerike, i u RS i Srbiji. Ono što je evidentno da u svakom pogledu predsjednik Trump ne zaboravlja, pamti sve i vidi sve. Ja sam već pričao da mora da se pazi da se balans između Amerike i srpskih odnosa, da se postavi novi standard i nova komunikacija. Predsjednik Trump i njegova administracija su otvoreno počeli da kritikuju Kurtija i Osmani, jer su podržavali Kamalu Harris, Joe Bidena, tu Clintonovu politiku na Balkanu", kazao je.


    Fokus na Balkan tek stiže navodi Jovičić.


    "Znamo da ništa još nije definisano ni za BiH ni za Balkan, mnoge stvari će se dešavati od marta do juna. Špekulacije koje nisu zvanične, su špekulacije. Fokus na BiH će biti tek od juna ove godine. Vidjećemo šta je plan predsjednika Trumpa, naravno on razumije eksperte za srpsku spoljnu politiku, razumije ko su ljudi koji razumiju situacije koje se dešavaju na Zapadnom Balkanu, tek kada se završe problemi u SAD, mislim da fokus na BIH tek stiže", pojašnjava.


    A da li će Trump ukidati sankcije, revidirati OFAC-ovu listu, odgovara:


    "Kad pogledamo koje su administracije se negativno fokusirale na RS i BiH, demokrate, kažem mora se dati malo vremena da se ta demokratska saga najzad završi, da se okonča njihov mandat. Tek tada možemo da pričamo sa racionalinim, normalnim ljudima koji su opredijeljeni na progres RS i BiH i Srbije. Te kočnice koje smo vidjeli su u skoro 99% slučajeva došli od Demokratske stranke. Sada kada Demokratska stranka nije na snazi, sada treba očistiti te repove i kontrlolne faktore koji su stavili šapu na Balkan, pitanje je vremena", zaključuje.


    Amerika će se oslanjati na "stožerne države" na Balkanu


    Jahja Muhasilović, analitičar međunarodnih i regionalnih odnosa slaže se da Bosna i Hercegovina nije visoko na listi prioriteta Sjedinjenih Američkih Država, a da je moguće da će se na imenovanje novog ambasadora sačekati i do sredine godine.


    Ako Michael Murphy ode već u februar, to, ističe on, ne znači da će odmah doći novi ambasador.


    Zastava BiH ( Izvor: Profimedija )


    "Pominju se ta dva mena, jedno koje je blisko srpskom lobiju, drugo koje je bliže BiH. To će zavisiti od onog što Amerika želi u BiH i na zapadnom Balkanu. Ko god bude poslat biće to poruka šta SAD želi u BiH", smatra.


    Muhasilović ističe da su Trumpovoj administraciji prioritenija imenovanja u Kini, Rusiji, Velikoj Britaniji, Turskoj, Izraelu.


    "Ima zemalja koje su SAD mnogo bitnije nego BiH, ima ih i u regiji, Srbija i Hrvatska u prvom redu, zato je bitno i pored toga ko će sjediti u Sarajevu, ko će biti ambasadori u Beogradu i Zagrebu. To će biti poruka prema BiH. Ambasadore u Beogradu i Zagrebu ne treba odvojeno posmatrati, to će biti tripartitet. SAD je zauzeo kurs prema zapadnom Balkanu, taj kurs je blago smanjenje intenziteta prema Balkanu, gdje se malo više ulaže u susjedne države. SAD je krenula da gradi stožerne države koje će izigravati policajca na Balkanu, to su Srbija, Hrvatska i Albanija. SAD preko tih država delegira obavljenje određenih poslova koje SAD ne može da stigne zbog prezauzetosti", ističe..


    Pojašnjava to ulogom Poljske na istoku Evrope.


    "U Scenariju gdje SAD pravi stožerne države i te države dobiju neke interese, sjetite se izbornog zakona koji je gurao HDZ i Hrvatska, a podržao SAD, to nije bio američki nacionalni interes, ali jeste hrvatski", kaže Muhasilović.


    Američki uticaj smatra postoji i u Srbiji, što se objašnjava vidi kroz uticaj u Crnoj Gori, na koji SAD ćuti.


    Muhasilović kaže da su SAD-u, Srbija i Alksandar Vučić bitni za njihov plan na Balkanu i da im se nešto mora dati.


    Navodi da Srbija ima trenutno bolje karte u očima američke administracije, pa i po pitanju Kosova, gdje su godinama Albanci bili američki miljenici.


    Dodik i Vučić ( Izvor: AP Photo/Darko Vojinovic)


    "Beograd je dobio mnogo bolju poziciju u pregovorima o Kosovu u odnosu prije 5-6 godina", samtra.


    Odnos prema Bosni i Hercegovini


    "Ne vjerujem da će se desiti neki veliki zaokret. Oni drže godinama Dodika pod sankcijama, ali on je popularan, odnosi glasove. Ovo nije efikasan način obračuna s Dodikom. Oni ga puštaju, a Dodik što je agresivniji to je popularniji u entitetu. Nisam siguran da to i žele, mislim da im dogovara srpsko hrvatski brak Dodik-Čović u BiH", kaže objašnjavajući da ako bi Amerikanci željeli nekoga da se riješe imaju poluge, pa i kako se ranije dešavalo zabranom političkog djelovanja pojedincima, pa i samoj stranci.


    Vezanje zastava HDZ i SNSD znači, po njemu i vezvanje sudbina tih stranaka. SAD ima ipak značajne odnose sa zemljama regiona.


    "Udarajući Milorada Dodika mogu pokvariti svoje odnose sa Vučićem što im ne odgovara. Iako je moguće da će Dodik biti osuđen na prvostepenom sudu, a oslobođen na drugostepenom. Jer ne mogu ga baš ni pustiti da radi šta hoće", zaključuje...


    Dodik, Čović i Nikšić ( Izvor: Profimedija )


    Ko će dobiti po prstima?


    Komunikolog Mladen Bubonjić za Euronews kaže da Amerika ima svoj kontinuitet.


    "Ne treba biti previše mudar pa reći da dolazi do smjene službenika, svako ima svoj mandat, ko će doći to je druga stvar. Tektoski poremećaj širom planete desio se Trumpovom pobjedom, ali zasad ne toliko suštinski koliko na tom perceptivom i narativnom nivou. Nema nekih, zasada, posljedica ni pozitivnih, ni negativnih po bilo koga. Negativne reakcije se najčešće širom svijeta zasnivaju na strahovima, pozitivne na htijenjima, željma aktera. Ne možemo govoriti ko bi mogao dobiti po prstima, ili biti nagrađen", kaže Bubonjić.


    Odzvanjaju Trumpove riječi da će Amerika biti na prvom mjestu, pa se analizira i koliki će njen angažman biti na Balkanu.


    "Ne smijemo zanemariti ko god je došao u Americi na vlast, kakva god da je administracija, teško da bilo ko može očekivati da Amerika neće obraćati pažnju na neke dijelove svijeta. Prije svega kroz svoje interese, čisto sumnjam da će dozvoliti destabilizaciju bilo kojeg oblika. Kod nas čisto sumnjam da će se nešto drastično promijeniti. Kapaciteta za sukobe nema, sukoba neće biti. Međunarodna zajednica je prisutna i kroz administraciju i vojno. Bojim se da će u izvijesnom periodu biti ova pat pozicija kao što je i dosada bila", zaključuje Bubonjić za Euronews BiH.

    Možda će vam se svidjeti