U Sarajevu će danas biti održana 15. hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine sa početkom u 10.00 sati u Velikoj sali. Na dnevnom redu naći će se evropski zakoni o kojima je u decembru raspravljala i Narodna skupština Republike Srpske: Prijedlog zakona o graničnoj kontroli, te Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine.
Nakon nje će otpočeti 25. sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a iako je predložen dnevni red sa 23 tačke, moguće se eventualne izmjene i dopune.
Upravo na ovoj sjednici, prema najavama biće zatražena smjena državnog ministra bezbjednosti Nenada Nešića, ranije je najavio Nenad Grković, poslanik Liste Za pravdu i red u Parlamentu BiH, inicijator i jedan od potpisnika inicijative za Nešićevu smjenu.
Ministar Nešić se trenutno nalazi u državnom zatvoru u Vojkovićima, a tereti se za krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, te primanje mita.
Nešić se formalno, prema informacijama iz Parlamenta- vodi na bolovanju.
Nakon zahtjeva za smjenu ministra bezbjednosti, dostavljen je i zahtjev za smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, pa će se o svemu tome raspravljati, očekuje se danas.
Rekonstrukcija Savjeta ministara
Zahtjev za rekonstrukciju Savjeta ministara BiH formalno podrazumijeva smjenu jednog ili više ministara.
Nenad Nešić (Izvor: VMBiH)
Za Nešićevu smjenu potpis je stavilo 18 poslanika, za Konakovićevu osam, što je zakonski minimum da bi taj zahtjev postao proceduralno validan.
"Moj zadatak kao predsjedavajućeg Predstavničkog doma je jasno definisan Poslovnikom to je da proslijedim svim zastupnicima u Zastupničkom domu inicijative, ka Domu naroda, ka članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine i konačno ka Vijeću ministara BiH" naveo je ranije Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma.
Za Zvizdića su blokade koje po njemu vrši SNSD, razlog za raskid koalicije:
"Sasvim sigurno Trojka neće ostati u koaliciji i tražiće promjenu sastava koalicije, ako se zaista uđe u višemjesečnu ili dugoročniju blokadu evropskih integracija BiH", istakao je Zvizdić.
Nešić, Konaković, Helez
I nije samo pritvoreni ministar Nešić, o čijoj sudbini će danas odlučivati Suda BIH odlučujući da li će mu produžiti zatvor za još dva mjeseca, u fokusu.
SNSD bi da smijeni i Elmedina Konakovića:
"Inicijativa za rekonstrukciju Savjeta ministara upućena jer je Konaković u nekoliko slučajeva postupao ili drugima dao, odnosno proslijedio, instrukciju za postupanje bez usuglašenog stava Predsjedništva BiH koje je, prema Ustavu BiH, nadležno za vođenje vanjske politike BiH".
Elmedin Konaković (Izvor: Facebook/NiP)
U obrazloženju inicijative navedeno je da je Konaković svojim izjavama i postupcima narušio ugled institucije koju predstavlja i doveo u pitanje osnovne vrijednosti Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Zamjenik ministra odbrane Zukana Heleza, Aleksandar Goganović potencira i ovo:
"Zukan Helez toliko je nanio štete sistemu odbrane da nisu potrebni pozivi iz Republike Srpske na njegovo ukidanje - sistem će se urušiti ukoliko Helez sam ne podnese ostavku ili ga ako ga ne smjene nadležne institucije", izjavio je za Srnu zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović.
Opozicija u Republike Srpske baš u ovom političkom trenutku sjela je konačno za isti sto. U Istočnoj Ilidži su razgovarali o situaciji u RS i eventualnom učešću u vlasti na nivou BiH. Sastanke održavaju i u samom parlamentu. Sastanak uoči sjednice je održan da bi se zauzeo stav opozicije SDS-PDP-Lista za pravdu i red.
"Po ko zna koji put su prekršili zaključke Narodne skupštine Republike Srpske i ponovo glasali i odlučivali u institucijama na nivou BiH, što je suprotno od zaključaka koje su usvojili narodni poslanici. Narodna skupština je još jednom pogažena, a sve iz dobro poznatog razloga - da se unovči kumova zgrada od 100 miliona KM", napisao je Draško Stanivuković.
Nebojša Vukanović pak kaže da se vlast na nivou BiH raspala, zbog čega su više puta odlagali sjednice jer ne mogu da se dogovore, izglasaju budžet, zakone i odluke. Vukanović dodaje da je poslanica Sabina Ćudić iz Naše stranke, koja je dio vladajuće koalicije, zatražila smjenu Nebojše Radmanovića sa funkcije predsjedavajućeg i člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
"Vrhunski je patriotizam skinuti sa vlasti pljačkaše, korumpirane političare i lažne patriote, koji su dobro naplatili svoje obmane i manipulisanje narodom koji nestaje u bježi od njihovog patriotizma", kaže, a karte ne želi da otkriva.
"Činjenica da je Nešić u zatvoru, a da ga Bošnjaci nazivaju najboljim srpskim reprezentativcem dovoljno govori kakva je trenutno vlast u BiH", zaključuje.
Na dnevnom redu i razrješenje direktora SIPA-e
U skladu s članom 167. Poslovnika, na početku sjednice, a prije rasprave o dnevnom redu, poslanicima će biti omogućeno postavljanje poslaničkih pitanja u usmenoj formi. Među tačkama dnevnog reda ističu se i :
-Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2023. godinu,
-Izvještaj o stanju radijacijske i nuklearne sigurnosti u Bosni i Hercegovini u 2023.
-Specijalni izvještaj u vezi sa sprečavanjem rizika apatridije u Bosni i Hercegovini, - Informacija o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 31. 12. 2023,
-Informacija o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini za prvih šest mjeseci 2024. godine,
-Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o imenovanju članova zajedničkih komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH,
-Poslanička inicijativa Šemsudina Mehmedovića kojom Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavezuje Vijeće ministara BiH i Ministarstvo pravde BiH da, u skladu sa Zakonom o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, preduzmu mjere protiv Marka Kubatlije, direktora Agencije za unapređenje stranih investicija FIPA-e, rukovodećeg državnog službenika, jer je na lokalnim izborima 2024. godine bio nosilac liste kandidata Demokratskog narodnog saveza za Skupštinu Opštine Pale,
-Poslanička inicijativa Šemsudina Mehmedovića kojom Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavezuje Vijeće ministara BiH da razriješi dužnosti Darka Ćuluma, direktora Državne agencije za istrage i zaštitu, jer ima više od 40 godina penzijskog staža, s obzirom na navedeno, a na osnovu člana 119. stav (1) tačka 3. Zakona o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine, imenovanom policijskom službeniku automatski prestaje radni odnos i gubi status policijskog službenika“...