Sarajevo je postalo bogatije za još jedan muzej, i to ne bilo kakav. Muzej osamdesetih u Sarajevu donosi drugu dimenziju života – onu od prije rata. Zamišljen je kao toplo i nostalgično mjesto koje čuva kolektivno sjećanje na period života u bivšoj Jugoslaviji. Šta sve možete vidjeti u muzeju?
Ako zakoračite u Muzej osamdesetih u srcu Sarajeva, naći ćete se u vremenu koje mnogi još nazivaju zlatnim dobom Jugoslavije. U muzeju je prikazan svakodnevni život prosječne jugoslovenske porodice, namještaj koji je obilježio to vrijeme, ali možete vidjeti i kako se ljetovalo.
“Ova tema budi interesovanje i značajna je jer nudi taj narativ kako je bilo u miru prije nego što su počele devedesete godine. S te strane zaokružuje taj jedan narativ i daje jednu potpuniju sliku dešavanja u Sarajevu, BiH i bivšoj Jugoslaviji – ere koja je iza nas, ali još uvijek oblikuje našu stvarnost,” kaže kustos Azem Heljić.
Dio muzeja posvećen je i životu radnika u bivšoj Jugoslaviji, ali i tadašnjim političkim prilikama. Pa tako možete vidjeti i čuvenu “Štafetu mladosti”. I strane i domaće posjetitelje za ovo vrijeme veže samo jedno – nostalgija za boljim i sretnijim životom.
“Muzej budi nostalgiju perioda iz osamdesetih, i onoga što smo učili o Jugoslaviji koja je tada važila za najjaču državu na svijetu. Nudila je i najbolje obrazovanje”, kaže Muhamed, posjetilac iz Francuske.
“Moja mama je imala onakvu kuhinju, narandžastu, istu, i vagu, i svo je suđe bilo narandžasto. Tako je to moderno bilo. Sve je kao kod moje mame – svaki detalj, gobleni, vezovi, sahat, kauči…” kaže Indira iz Sarajeva.
I drugi posjetioci smatraju da muzej prenosi snažnu emociju u svakoj prostoriji i da je zanimljiv i za mlađe generacije.
Enciklopedija “Hiljadu zašto, hiljadu zato”, keramička zdjelica “kinderlade” sa likom kravice i motocikl “Tomos” mnogima bude uspomene na osamdesete. Proces pronalaska eksponata trajao je dugo, a uglavnom je riječ o donacijama i bogatim porodičnim zbirkama.
“Evo, iza vas je zbirka long plej ploča – imamo Josipa Pejakovića, što je rijetkost, Bijelo dugme – tako da posjetioci mogu osjetiti zvuk,” dodaje kustos Heljić.
Zbirka eksponata bit će u narednom periodu obogaćena i s novim dodatnim predmetima koji se odnose na film i muziku.
Ono što je zanimljivo za ovaj muzej jeste da se eksponati mogu i dodirnuti, pa čak i voziti sobno biciklo.