Organizatori događaja su Zavičajno udruženje Sanjana "Grmeč" iz Banjaluke, u saradnji sa Planinarskim savezom Republike Srpske.
Na Grmečkom maršu, odnosno usponu na Crni vrh, učestvovalo je 20 članova Planinarsko-ekološkog društva "Vidik" iz Mrkonjić Grada.
Predsjednik društva Mihajlo Lazendić rekao je Srni da su učesnici marša prešli stazu dugu 16 kilometara, te da je uspon trajao nekoliko sati.
"Danas smo imali prelijep dan za planinarenje. Bila je ovo još jedna prilika da uživamo u prirodi, družimo se i razmjenimo iskustva sa planinarima iz ostalih planinarskih društava", naveo je Lazendić.
Crni vrh najviši vrh planine Grmeč je 1.605 metara nadmorske visine.
Grmečki marš ima i svoju istorijsku simboliku jer se održava u znak sjećanja na herojsku borbu naroda Grmeča i Podgrmeča i na partizanske borce u Drugom svjetskom ratu koji su pružili snažan otpor fašističkom neprijatelju na početku Četvrte ofanzive u februaru 1943. godine.
Nakon što je slomljena neprijateljska ofanziva, stvoreni su preduslovi za oslobađanje Sanskog Mosta i cijelog podgrmečkog kraja, što se i dogodilo u oktobru 1943. godine.