Banjalučanima redovno stižu računi za odvoz smeća, a "Čistoće", ni na vidiku.
U samom centru grada, ni flašu od soka ne možete naći bačenu na ulici, dok je van njega, deponija na deponiji.
Nakon Lauša, Borika, Starčevice, Obilićeva i Paprikovca, sa smećem kubure i mještani Česme i Priječana.
Situacija je, složni su, alarmantna jer naselja, kako kažu, nikada nisu bila prljavija.
Sanja Cvetojević, učiteljica, od 2005. godine živi u naselju Česma i kaže da naselje nikada nije bilo prljavije.
"S obzirom da imam 50 i nešto godina, to je ranije bilo mnogo bolje organizovano. Noću su se prale ulice. Prljavo je, katastrofalno je, po pitanju higijene ulica, jako sam razočarana, ne samo ja nego i mnogi Banjalučani - rekla je Cvetojević.
Trotoari i biciklističke staze prepune su lišća, blata, zaostalog snijega i leda. Klizavi trotoari predstavljaju i potencijalnu opasnost za pješake.
Ulice su pune lokvi, blata, lišća i smeća. Odvodi začepljeni pa postoji opasnost da nas zbog kiše iznenade poplavljene ulice. Mnogi građani se i ne sjećaju kada su ulice zadnji put oprane.
Iz Gradske uprave nemaju konkretan odgovor ko je kriv za ovakvo stanje na banjalučkim ulicama. Kažu da nadležne ekipe nastavljaju sa čišćenjem dok god to vremenski uslovi budu dozvoljavali. Pojedini kontejneri su ispražnjeni, ali tokom pražnjenja kontejnera, otpad koji ispadne ostane pored.
Snijeg koji je pao 23. decembra prošle godine napravio je velike probleme u gradu Banjaluka. Ne samo što ulice nisu bile očišćene, što se nije odvozilo smeće, nego i mnoga drveća su pala, kao i granje. I skoro mjesec dana poslije, mnogi od njih još uvijek nisu uklonjeni, iako se nalaze odmah pored vrtića.
U naselju Priječani, smeće se ne odvozi na vrijeme, ulice se nečiste, svuda su udarne rupe na ulicama a veliki broj djece upravo ovim ulicama treba da ide do škole.
"Stanje ulica u Priječanima je alarmantno i katastrofalno, ulice se ne održavaju a bankine nam nisu nasuli 2,5 godine. Mi u Priječanima smo građani Banjaluke, jednako doprinosimo kao i svi i smatramo da jednako i zaslužujemo", naveo je predsjednik MZ Priječani David Ponorac.
Prije dvije godine cijene za odvoz smeća, vode i komunalne usluge su poskupjele. Građani uredno plaćaju svoje mjesečne obaveze, a oni koji primaju novac, očigledno ne rade posao.
Iz Gradskog odbora SNSD-a su apelovali na gradsku vlast i upozorili da je smeće jedan od većih problema koje grad ima trenutno.
"Apelujem na Gradsku upravu na čelu sa gradonačelnikom, da pod hitno riješe problem nagomilanog smeća u Banja Luci! Sam sebi postajem dosadan sa ovim molbama, ali moramo da pomjerimo stvari sa mrtve tačke. Smeće ugrožava zdravlje građana, prijeti nam izbijanje zaraze. Zar planirate čekati proljeće da ono riješi sve vaše probleme", upitao je Ljubo Ninković.
Iz Grada se nisu oglašavali.
Gradonačelnik je početkom decembra kazao kako "Čistoća" neće odvoziti smeće ispred republičkih institucija, a kao bojkot, zbog raspodjela sredstava od PDV-a kojim bi se od Banjaluke odbilo šest, a od Bijeljine četiri miliona KM u korist nerazvijenih opština.