Nacionalni specijalni sigurnosni događaj (NSSE) imaće najširi sigurnosni perimetar ikada uspostavljen za inauguraciju sa 48 kilometara ograde oko Capitola.
Na snazi su sigurnosne mjere bez presedana za drugu inauguraciju novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, koja će se održati u ponedjeljak.
Opsežne sigurnosne mjere poduzete su u jeku povećane zabrinutosti nakon nedavnog terorističkog napada u New Orleansu i eksplozije u Las Vegasu.
Inauguracija je premještena u dvoranu Capitol Rotonda zbog vremenskih neprilika u Washingtonu, što će biti prva ceremonija u zatvorenom prostoru od 1985. godine. Zbog toga se moralo izvesti brzo prilagođavanje postojećih sigurnosnih protokola.
Američka tajna služba koordiniše sve federalne, državne i lokalne resurse u skladu sa Direktivom predsjedničke odluke 62 i Zakonom o zaštiti predsjednika od prijetnji iz 2000. godine, blisko sarađujući s više agencija za provođenje zakona kako bi osigurale sveobuhvatnu sigurnosnu pokrivenost.
Gradonačelnica Washingtona D.C. Muriel Bowser rekla je da su agencije za javnu sigurnost provele skoro godinu dana razvijajući sveobuhvatan sigurnosni plan za predsjedničku inauguraciju u saradnji sa saveznim partnerima.
Događaj, označen kao Nacionalni specijalni sigurnosni događaj (NSSE), sadrži najširi sigurnosni perimetar ikada uspostavljen za inauguraciju, sa 48 kilometara ograde oko Capitola.
Oko 25.000 pripadnika policije i vojnog osoblja je raspoređeno, uključujući 7.800 pripadnika Nacionalne garde i 4.000 policajaca Metropolitanske policije. Očekuje se da će inauguraciji prisustvovati oko 250.000 gostiju sa ulaznicama.
Značajni dijelovi centra Washingtona, koji pokrivaju oko tri kilometra od Bijele kuće do Capitola, zatvoreni su za saobraćaj.
Uspostavljeno je više sigurnosnih kontrolnih punktova za provjeru učesnika, a američka policija Capitola vrši kontrolu kako ne bi bili uneseni zabranjeni predmeti uključujući vatreno oružje, eksploziv, noževe i bespilotne letjelice.
Nekoliko stanica metroa će ostati zatvoreno tokom cijelog dana u sklopu mjera sigurnosti, dok druge rade pod pojačanim nadzorom.
Federalna uprava za zrakoplovstvo uvela je zonu zabrane letova koja se proteže na 55,5 kilometara od glavnog grada, uključujući ograničenja za dronove. Zračni nadzor će vršiti helikopteri.
Obalna straža je također značajno poboljšala pomorsku sigurnost, raspoređujući više od 300 pripadnika Sektora obalne straže Maryland-National Capital Region i drugih jedinica širom zemlje da nadgledaju i osiguravaju plovne puteve.
Sveobuhvatna sigurnosna operacija predstavlja jedan od najvećih koordinisanih napora za sprovođenje zakona u novijoj historiji SAD-a, odražavajući povećane tenzije i sigurnosne izazove koji okružuju ovaj događaj.