Loader

Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Požar na deponiji Uborak pod kontrolom, stanje i dalje teško zbog vjetra

    Kordić o požaru gradskoj deponiji: Najveći problem je šta sa otpadom sutra

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Zbog velikog požara koji je zahvatio deponiju Uborak i uzrokovao skoro potpunu materijalnu štetu, grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada. Gradonačelnik Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sjednice gradskog i kantonalnog štaba civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom. Veliki problem je gdje će grad Mostar sada zbrinjavati otpad.

    ADVERTISEMENT

    Dodao je da je pomoć ponudila federalna vlada te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja vanrednog stanja i na višim nivoima vlasti kako bi se obezbijedila dodatna pomoć za sanaciju štete.


    Iz Profesionalne vatrogasne jedinice ocjenjuju kako bi požar mogao biti aktivan danima. Stanovništvo je upozoreno da izbjegava boravak na otvorenom u neposrednoj blizini zahvaćenog područja te da drži zatvorene prozore.


    "Proglasili smo vanredno stanje u gradu Mostaru, što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bismo nekako sanirali tu cijelu situaciju i iznašli mogućnost šta sa otpadom u budućnosti, jer trenutno će nam biti najveći problem već sutra: gdje sa otpadom iz grada Mostara? U proglašenju vanrednog stanja smo preuzeli kao štab civilne zaštite kompletno putem naredbi. Otvorili smo sebi mogućnost da možemo brzo i efikasno reagovati", rekao je Kordić.


    Možda će vam se svidjeti