Zbog velikog požara koji je jutros zahvatio deponiju Uborak i prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon izvanredne sjednice gradskog i županijskog stožera Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.
"Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spašena je upravna zgrada," rekao je Kordić.
Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju.
Kordić je kazao da proglašenje izvanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija Uborak pretrpjela velika oštećenja.
Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sustav.
Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada.
"Trenutno smo u komunikaciji s drugim deponijama kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira," rekao je Kordić, prenosi Fena.
Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažirane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, zračne snage i Oružane snage BiH.
Požar je, kako je kazao, trenutno lokaliziran unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje.
Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi špekulirati te da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutno mora biti na saniranju posljedica.
Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja izvanrednog stanja i na višim razinama vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.
Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.
"Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je izuzetno teška situacija za Mostar i cijelu regiju," rekao je Šuta.
Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.
Vatrogasci: Gašenje će trajati danima
Požar na deponiji "Uborak" u Mostaru još nije pod kontrolom i situacija je izuzetno teška i opasna, rečeno je Srni u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici Mostar.
Na terenu su 23 vatrogasca sa deset vatrogasnih vozila, a pomoć pri gašenju pruža i vazdušna vtrogasna podrška.
Iz Profesionalne vatrogasne jedinice je rečeno da je nemoguće predvidjeti kada će požar biti ugašen.
"Trudimo se, ali vjerovatno ćemo na deponiji biti danima", rečeno je u ovoj jedinici.