Loader

Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Apel iz Prozor-Rame: Neodgovorni pojedinci koriste Ramsko jezero dok su kanaderi u akciji

    Od stanova i vozila do led lampi: Šta se dešava sa oduzetom imovinom u BiH?

    Oduzeta imovina (Izvor: UIO BiH)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    U posljednjih 10 do 15 godina, od osumnjičenih ili presuđenih osoba u Bosni i Hercegovini trajno ili privremeno je oduzeta imovina u vrijednosti od skoro 80 miliona maraka, koja je stečena izvršavanjem krivičnih djela, pokazuju podaci entitetskih agencija za upravljanje oduzetom imovinom.

    ADVERTISEMENT

    Provjerili smo koliko je u prošloj godini oduzeto ilegalno stečene imovine, šta se inače najčešće oduzima, te šta se dešava s tom imovinom nakon pravosnažne sudske presude?


    Duvan, nekretnine, vozila, novac, nakit, dionice, pa čak i LED lampe, ventilatori, supstance za potenciju i metalne boce za gas... To su samo neki od primjera nezakonito stečene imovine koja je do sada, od osumnjičenih i presuđenih, privremeno ili trajno oduzeta po prijedlozima javnih tužilaca i odlukama nadležnih sudova u Bosni i Hercegovini, te povjerena na čuvanje entitetskim agencijama za upravljanje oduzetom imovinom.


    Nadležna tužilaštva u BiH predložila su prošle godine trajno oduzimanje imovinske koristi u vrijednosti od 26.534.821 KM. Drugostepenim presudama je trajno oduzeta imovinska korist u ukupnoj vrijednosti od 999.963 KM - odgovorili su nam iz Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.


    Postavlja se pitanje: odakle ovakav nesrazmjer između prijedloga i odluka o trajnom oduzimanju imovine stečene krivičnim djelima?


    „Zaista je teško dokazati da je određena imovina stečena krivičnim djelima i na koji način je stečena. Trebamo imati u vidu i da je za mnogo imovine za koju se u javnosti gotovo sigurno zna da pripada određenim licima, da je često prikrivena, da je upisana, odnosno uknjižena na neka treća, četvrta lica,” rekao je Damjan Ožegović iz Transparency International BiH:


    Trajno oduzeta imovina postaje vlasništvo entiteta. Oduzeti novac se uplaćuje u entitetske budžete, dok se vozila uglavnom doniraju, na primjer, policijskim agencijama, zdravstvenim, obrazovnim ili sličnim javnim ustanovama socijalne zaštite. Privremeno oduzetu imovinu čuvaju pomenute agencije do konačne odluke o trajnom oduzimanju ili vraćanju onima od kojih je oduzeta.


    „Nezakonito bogaćenje, ilegalne finansije i sve ono što se na takav način stiče jedan je od ključnih faktora koji destabilizuje ne samo ekonomije i finansijski sistem svake države, nego duboko podriva i demokratski poredak, utiče na legitimitet i legalitet vlasti, iz razloga što se putem nezakonitih finansija relativno lako može manipulisati na samim izborima. Tako da s te strane, jedan od ključnih evropskih standarda jeste efikasna borba protiv nezakonitih ili ilegalnih finansija i to mora biti preduslov za osiguranje pune vladavine prava u svakoj državi, pa i našoj,” rekao je Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA:


    Mujanović dodaje da Bosna i Hercegovina, na državnom nivou, još uvijek nema zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine, koji bi se morao usvojiti, jer će, kako ističe, bh. pravosuđe imati pune ruke posla zbog slučajeva povezanih sa raspakivanjem Skay i Anom aplikacija.


    Možda će vam se svidjeti