Ministar inostranih poslova BiH Elmedin Konaković, koji trenutno boravi u Sjedinjenim Američkim Državama, istakao je da je tokom ove posjete imao niz važnih sastanaka, a na nekim od njih se govorilo i o Južnoj gasnoj interkonenkciji, kao i o mineralima u BiH.
Konaković je u obraćanju medijima u BiH putem Zooma naveo da smatra da će BiH zajedno sa administracijom predsjednika SAD Donalda Trumpa intenzivirati razgovore o početku realizacije projekta Južna interkonekcija. Poručio je da je posjeta SAD-u bila vrlo uspješna, te da u proteklih godinu i po dana intenzivno rade na održavanje dobih odnosta sa Sjedinjenim Američkim Državama,
“Od februara, čini mi se, postoji institucija Energy Dominance Council, veoma značajna u sistemu SAD, a nama važna zbog implementacije projekta Južna interkonekcija. Ovdje smo izvijestili američke partnere da smo završili neke prethodne radnje, usvojili zakone na nivou Federacije, stvorili pretpostavke da se krene u tu investiciju i mislim da ćemo zajedno sa administracijom predsjednika Trumpa intenzivirati razgovore o početku realizacije projekta Južna interkonekcija. Izvijestili smo naravno o tim, kako ih mi vidimo, političkim problemima koji su lako rješivi, da se BH Gas vidi kao jedina kompanija koja treba dalje da nastavi realizaciju, a da neke potrebe na terenu mi razumijemo i imamo i neka rješenja”, rekao je Konaković.
Kako kaže, delegacija BiH je pozvala predsjednike ovog energetskog vijeća da posjete BiH i da se zajedno sa partnerema iz Hrvatske nastavi realizacija ovog projekta.
Govoreći o ostalim susretima, Konaković je naveo da je jedan od najvažnijih sastanaka tokom njegove posjete SAD-u u bio Bijeloj kući sa direktorom Kancelarije za međuvladne odnose, Alexom Mayerom, koji je istovremeno zamjenik pomoćnika predsjednika SAD Donalda Trumpa.
Delegacija je imala i važan sastanak sa National Security Council, odnosno, Nacionalnim vijećem sigurnosti.
“Ono ima široke nadležnosti ali najviše fokusa posvećuje sigurnosti, vojnoj saradnji i tu smo zajedno sa ministrom Helezom razgovarali. Razgovarao sam danas s njim da pošaljemo hitnu inicijativu prema Vijeću ministara, koje treba, nadam se, da je prihvati i da onda vratimo našim partnerima prijedlog unaprijeđenja vojne saradnje sa SAD kroz ovo vijeće kao nosilac aktivnosti sa njihove strane”, izjavio je minsitar inostranih poslova BiH.
Razgovarali su o još nekoliko oblasti među kojima su i minerali u BiH. Kako kaže, spremni su da razgovaraju o zajedničkoj saradnji na istraživanju minerala, koji bi se, kako kaže, vodio putem institucija BiH, a ne entitetskih.
“Veoma važno je da pošaljemo poruku da ne mogu entiteti razgovarati sa bilo kim. Mi smo naravno izrazili spremnost da liderišemo taj proces razgovora sa američkim partnerima o zajedničkoj saradnji na istraživanju potencijalnih zaliha minerala, litijuma i nekih drugih. Naravno, vodilo bi se apsolutno računa o zaštiti ljudske okoline i da eventualno tim procesima ne bismo poremetili nešto što je veoma važno za zdravlje ljudi. Napominjem, predložićemo Vijeću ministara da i takav dokument vrlo brzo, hitno, pošalje u dalju proceduru i da u saradnji sa entitietskim vlastima ovu priču vodimo onako kako bi trebala, u sustavnim nadležnostima BiH i naravno partnerskim odnosima SAD-a”, naveo je Konaković.
Ministar je naveo i da se sastao sa tri američka kongresmena koji su 10. jula u proceduru pustili Zakon o zaštiti Dejtonskog ugovora kroz sankcije.
“I republikanci i demokrate zdušno podržavaju jedan dokument koji podržava suverenitet, multietnički karakter, koji snažno podržava napadak BiH u EU i veoma za nas važno na to, integracije. Dakle ohrabruje Evropsku uniju da sankcioniše počinoce napada na ustavni poredak i na institucije BiH, ohrabruje vlade da rade reforme, poziva na poštivanje presuda Evropskog suda za ljudska prava i ponovo su u fokusu sankcije protiv onih koji podrivaju Dejtonski sporazum, udaraju na institucije”, izjavio je Konaković.
Činjenica je, kaže Konaković, da administracija predsjednika Trumpa drugačije pristupa odnosu sa svim zemljama u svijetu, te da se ona fokusira na neke potencijalne ekonomske saradnje. Dodaje da su se aktivirali da pojačaju komunikaciju.
“Potpuno je neupitno da ne može doći do onoga što Milorad Dodik (predsjednik RS) najavljuje od kad je Trump pobijedio, do nekog zaokreta Amerike prema Bosni i Hercegovini. Da budem iskren, mi se trudimo da Dodik ne uspije ovim svojim trošenjem ogromnog novca angažovanjem ljudi poput Roda Blagojeviča, da ne posije i ovdje neke neistine, zato smo često u Amercii i ja mislim da ti naši dolasci daju ozbiljne rezultate. Nije teško objasniti da Dodik zapravo pokušava kupiti svoju slobodu, da se pokušava skinuti sa sankcija dodvoravajući se i pretvarajući se da je da je simpatizer SAD, dok istovremeno Staša Kpšarac predlaže novi ugovor ekonomski sa Kinovom u kojem bismo imali nula posto taksi. To se ovdje ljudima u SAD ne sviđa”, rekao je Konaković.
O odluci Evropske komisije: Nije neočekivano
Komentarišući odluku Evropske komisije da umanji sredstva namijenjena Bosni i Hercegovini u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan za 10 posto, Konaković navodi da to nije neočekivano i da su takve najave postojale.
“Imali smo čak i drastičnije najave prijetnje da BiH može potpuno ispasti iz ovog voza Plana rasta i postepene integracije našeg tržišta u Evropsku uniju, što bi zaista bilo šokantno i nepopravljivo, to bi zaista bila ogromna šteta. Još jednom imate priliku uvjeriti se da destrukcije koje smo gledali u BiH ne donose nikome ništa dobro, mislim da je greška i u Vijeću ministara što smo previše važnosti dali tom famoznom mehanizmu koordinacije koja su onda i neki kantonalni premijeri mogli svojim djelovanjem zaustavljati odluke koje treba da budu donesene na nivou državne vlasti. Uz nekoliko loših poteza vlasti, svih nas zajedno, mogu reći ranjeni smo, nismo izbačeni skroz, ali će ovo afektirati sigurno našu ekonomiju, sto i nešto miliona bi se moglo upotrijebiti u neke korisne svrhe”, istakao je Konaković.
On kaže de je ovo možda zadnja opamena da BiH završi svoj dio posla, te da pošalju Reformsku agendu u roku koji je Evropska unija dala pošaljemo, kako bi se dobila prva tranša sredstava.
“Neka vide sad ovi koji koče priču o Planu rasta i neka uporede sa pričom o našim vozačima koji ne mogu uporaviti u Evropskoj uniji, šta zapravo nama ta priča znači. Pozivam još jednom na razum, na koncentraciju i na fokus na ono što ljudima u BiH jeste važno”, poručio je minsitar.