Savez sindikata Republike Srpske prije nekoliko dana odlučio je da Prvi maj ne obilježava na ulici nego za pregovaračkim stolom sa socijalnim partnerima.
"Danas za stolom je trebalo s nama da bude i predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, koji je rekao da putuje za 1. maj," poručila je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.
Ocijenila je da nije u redu nepoštivanje radničkih prava i izuzetno niske plate u realnom sektor.
"Prije uvođenja četiri najniže plate imali smo kuknjavu iz realnog sektora. Koristili smo zvanične pokazatelje koji idu u prilog da je to dobra stvar koju smo uradili. Danas smo upravo govorili o tom drugom koraku, da se uvede još jedna ili dvije najniže palte," istakla je Mišićeva.
Argumenti za to su, navela je Mišićeva, da je prerađivačka industrija u RS veća za tri odsto, tačnije da je u ovoj industriji rasla dobit što je 16 miliona više tokom prošle godine.
Pitanje odgovornisti za loš rad
U oblasti građevinarstvo ostvarena je dobit od osam odsto ili 25 miliona.
"Zvanični pokazatelji pokazuju rast. Naravno da je ukupna dobit manja u odnosu na 2023.godinu, ali kada uđete u strukturu onda vidite gdje se to desilo. A desilo se Elektroprivredi", rekla je.
Vlada RS će morati biti mnogo rigoroznija prema javnim preduzećima kao što su Šume RS.
"Pitanje odgovornisti za loš rad mora da posotji," poručila je Mišićeva.
"U RS u 2024. godini platu do 920 KM primilo je 41.371 radnika, a januarsku platu koja je isplaćena u februaru je primalo tek oko 16.000 radnika,"
"Kada sve ovo stavimo u potrošačku korpu, onda imamo problem. Svaki korak koji mi uradimo zajedno s Vladom RS pojedu oni koji nisu ništa radili. Mnogo je problema i izazova pred ministrima Vlade RS", dodala je.
Ona navodi da je Ministarstvo rada RS ključno. Kada je riječ o kaznenim odredbama one nisu dobre već su stimulativne, smatraju u Savezu sindikata RS.
"Mi smo danas tražili od Vlade RS da svako donese svoju analizu na sto i da do kraja maja počnemo pregovore o iznosu najnižih plata. Svako povećanje najnižih plata će gurati mnogo toga u boljem smislu. To neće ići glatko," poručila je Mišićeva.
Izazovan politički trenutak
Ona kaže da se trenutno živi u izazovnom političkom trenutku.
Vlada RS i Savez sindikata RS nisu nikakve zaraćene strane. Imamo dobru saradnju i dijalog, možda se nećemo uvijek složiti oko ideja i prijedloga, ali dijalog je kod nas zaživio, kazao je na samom početku predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
"Sve ove godine Vlada RS je radila i radiće da zaštiti standard naših građana. Da li je to dovoljno, o tome možemo da polemišemo, ali Vlada mora da vodi računa," kazao je Višković.
Ističe da RS ima smanjenje javnog ukupnog duga.
Sa današnjeg presa (Izvor: Ninoslav Danojlić / Euronews BiH)
"Iako ćete čuti da se mi stalno zadužejemo. To apsolutno nije tačno. Povećali smo plate i penzije tokom ove godine," poručio je predsjednik Vlade RS.
"Vlada RS je već uradila svoju analizu, ali još nismo izašli u javnost sa njom. Sindikat je već uradio 80 odsto. Pozivam poslovnu zajednicu i Privrednu komoru RS da i oni to urade. Moramo poštovati zvanične institucije kao što je APIF," rekao je Višković.
Kada je riječ o neradnoj nedjelji, iz Saveza sindikata RS kažu da se o tome govori unazad pet godina.
"I dalje imamo polarizovane stavove. Naš stav je da je treba uvesti i da one lokalne zajednice koje su je uvele, ništa ih nije slomolilo. Ona neće nanijeti nikakve velike gubitke. Apsolutno nemam ništa protiv", poručio je predsjednik Vlade RS.
Zakon o medijima
Značajan broj poslodavaca sjedi u Parlamentu i donese odluke, upozoravaju iz Saveza sindikata RS.
"Štite svoj feud i svoje interese. Oni to uopšte i ne kriju," riječi su Mišićeve.
Navodi kako je novac mjerilo svega. S ovim stavom nije se složio predjsenik Vlade RS.
"Vrlo brzo će na Vladi biti novi zakon o medijima, ne da bi se neko obračunavao s medijima, nego da budete zaštićeni i da vaša prava budu zakonom definisana. To je bio zahtjev najvećeg broja medijskih kuća i novinara," najavio je Višković.
Dodaje da to sve radi Radna grupa.