Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimilo je prijavu advokatske kancelarije i obavijest Pravobranilaštva BiH u slučaju "Viaduct" i predmet je dodijeljen u rad postojećem tužiocu, rečeno je u Tužilaštvu BiH za Euronews BiH.
"Podnesak - obavijest Pravobranilaštva BiH je zaprimljena dana 28.03. ove godine uz prijavu advokatske kancelarije su dodijeljene u rad postupajućem tužiocu", navodi se u odgovoru iz Tužilaštva na pitanje da li je formiran predmet o slučaju "Viaduct".
U Tužilaštvu su još napomenuli da je raniji predmet koji se odnosi na preduzeća "Viaduct" i HES "Vrbas", odlukom postupajućeg tužioca 29.9.2022. godine proslijeđen na nadležno postupanje u Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci.
Pravni zastupnik "Viaducta" Predrag Baroš potvrdio je juče za Euronews da je ta kompanija iz Portoroža u Sloveniji podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH.
Za sad postoje oprečne informacije o tome šta se tačno desilo i ko je kriv u aferi teškoj više od 110 miliona maraka za neizvršavanje međunarodne arbitražne presude koja je sada postala izvršna. Ovaj iznos Bosna i Hercegovina mora da isplati slovenačkoj firmi zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji koji je ta kompanija imala za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas kod Banjaluke.
Nakon presude nadležnog arbitražnog suda u Vašingtonu, "Viaduct" je pokrenuo postupak prinudne naplate protiv BiH, koji uključuje zapljenu imovine Centralne banke BiH. Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidi (BHANSA) je postala kolateralna šteta ovog procesa jer je Eurocontrol (krovna agencija za kontrolu vazdušnog saobraćaja u Evropi) blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja vazdušnim prostorom BiH. Ovi prihodi od naknada čine oko 90 % budžeta BHANSA-e, a njihova nedostupnost onemogućava normalno poslovanje agencije.
Savjet ministara BiH je u utorak naložio Ministarstvu finansija i trezora da hitno pripremi i do naredne sjednice (22. aprila) dostavi korigovani tekst Nacrta zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. godinu u kojem će se bez povećanja okvira za finansiranje institucija BiH, planirati sredstva za izvršenje arbitražne presude "Viaduct".
Zaključci su doneseni kako bi se hitno pristupilo izvršenju arbitražne presude, a čime bi se stekli uslovi za pokretanje "regresne tužbe i u konačnici naplate štete od Republike Srpske", saopšteno je iz Savjeta ministara.
U RS traže da se dug plati iz dijela koji bi pripao Republici Srpskoj preraspodjelom dobiti Centralne banke BiH, ali je taj prijedlog na sjednici Fiskalnog savjeta blokirao predsjednik Vlade FBiH Nermin Nikšić.