Predsjednik Sindikata kontrolora letenja BiH Vinko Malnar rekao je da se nada da će u utorak biti stavljena tačka na agoniju kroz koju prolazi Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA) zbog blokade sredstava. Sindikat je donio i zaključke koje će predstaviti nakon sjednice Savjeta ministara BiH u utorak.
Malnar je na konferenciji za novinare pozvao institucije da urade svoj posao, a nakon što su BHANSA-i blokirana sredstva Eurocontrola zbog arbitražne presude u slučaju “Viaduct”, prema kojoj BiH mora ovoj slovenačkoj firmi isplatiti 110 miliona KM plus kamate, koje na dnevnom nivou iznose 9.000 evra. Izvršenje je stavljeno na račun BHANSA-e, što je napravilo velike probleme u radu Agencije.
Iz Sindikata poručuju da bi nefunkcionisanje BHANSA u punom kapacitetu imalo ogroman uticaj na turizam i na svakodnevni život ljudi, na pristizanje pošiljki, na putovanja...Štete će biti ogromne, kažu, po privredu Republiku Srpske i Federacije BiH.
Malnar danas ističe da nisu smjeli biti dovedeni u ovu situaciju. Sada čekaju sjednicu Savjeta ministara BiH, koja će biti održana u utorak, a na čijem dnevnom redu će se naći Odluka o privremenom finansiranju BHANSA.
“Mi smo institucija koja je samofinansirajuća, koja ne uzima novac iz budžeta, već upumpavamo novac u budžete. Juče smo imali skupštinu kontrolora letenja i doneseni su zaključci o kojima ćemo javnost obavijestiti nakon sjednice Savjeta ministara u utorak. Nadam se da će se tada donijeti odluka da se stavi tačka na ovu agoniju”, rekao je Malnar.
Održan je sastanak sa menadžmentom Aerodroma u Sarajevu koji im je pružio podršku.
“Ali, nisu samo oni u pitanju, ovdje se radi i o ostala tri aerodroma u BiH. Ako kontrolori završe na bolovanju ili budu spriječeni da rade, doći ćemo do toga da će se smanjiti kapaciteti na aerodromima i saobraćaj se neće odvijati kako treba. Mi se ne bavimo politikom već se borimo za zaštitu prava svih zaposlenih u BHANSA”, izjavio je Malnar.
Sindikat traži da se primijeni zakon prema kojem bi institucije snosile troškove ukoliko Agencija ne bi bila u mogućnosti da izmiruje obaveze.
“Tražimo da se primijeni zakon koji kaže da kada mi, kao samofinansirajuća agencija ne možemo plaćati troškove, institucije će snositi taj dio. Tačno se zna koji dio, koliki su mjesečni iznosi. To bi bila neka vrsta pozajmice koju bismo vratili kada nam budu odblokirani računi. Tražimo da nam se ne degradiraju prava”, poručio je Malnar.
Ističe da trenutna situacija u velikoj mjeri utiče na radnike, pogotovo kada se govori o platama.
“Sada je plata smanjenja za 20%, znači biće smanjenje za 60% u naredna tri mjeseca, a onda od jula pričamo o trajnom smanjenju. Količina stresa kojoj smo izloženi je abnormalna, a nije vezana za naš posao. Ja moramo ovdje da govorim političarima da rade svoj posao. Oni ako ne donesu ovu odluku ipak će dobiti pune plate, a mi treba da prihvatimo da se naše umanje kao da je to normalno”, rekao je on.
Ukoliko Savjet ministara donese odluku o pozajmici novca BHANSA, već u srijedu će biti isplaćena mjesečna tranša.