Radnici preduzeća "Dep-ot" okupili su se na protestu ispred Gradske uprave u Banjaluci, usljed neslaganja sa presudama u sporu sa preduzećem "Čistoća".
Naime, od 10.30 do 13 časova organizovana je i blokada odlaganja otpada na deponiji u Ramićima.
"Nova lokacija, obećanje ludom radovanje", samo je jedna od poruka radnika banjalučkog Javnog preduzeća "Depot", koji su se danas okupili ispred Gradske uprave zahtijevajući da se riješi dugogodišnji problem zemljišta u Ramićima.
Radnici su uz vuvuzele, uzvike i brojne transparente pozvali gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da im se obrati.
Rok do kojeg preduzeće "Depot" mora napustiti zemljište u Ramićima je 22.februar.
Svršen čin
"Mi smo dovedeni pred svršen čin. Zemlja na kojoj mi radimo je predata u ruke 'Čistoći' presudama koje su za nas sporne. Četiri godine pokušavamo s gradonačelnikom stupiti u kontakt da sjednemo za sto sa vlasnikom 'Čistoće', kako bismo pokušali dogovoriti da li da isplatimo tu zemlju, da li se uradi zamjena ili da tražimo novu lokaciju gdje ćemo mi nastaviti raditi", rekao je Darko Knežević predsjednik Sindikalne organizacije JP "Depot".
On ističe kako su im vrata gradonačelnika zatvorena četiri godine.
"Do 22.februara moramo izaći iz posjeda. Dobili smo presudu da smo dužni 'Čistoći' dva miliona KM. Oko milion i po odštete za prošlu godinu i oko 500.000 zateznih kamata, što znači paralizovanje preduzeća ako se to desi", naveo je Knežević.
Konstaovao je da je i danas, desetak dana pred istek roka, vrata Gradske uprave, za ove radnike su, kako je rekao, zaključana kao da nisu gradsko preduzeće.
"Mi danas imamo samo dva zahtjeva, da gradonačelnik pozove vlasnika "Čistoće", Upravu JP "Depot", zajedno sa njim i članovima našeg sindikata da sjednemo i razgovaramo o rješavanju problema", poručio je Knežević.
Drugi zahtjev je, kažu iz Sindikata, da se zakaže vanredna skupština s jednom tačkom dnevnog reda JP "Depot".
Na pitanje šta je rješenje, iz Sindikata odgovaraju:
"Da sjednemo za sto i da razgovaramo".
JP "Depot" je osnovalo osam opština, gdje je Grad Banjaluka većinski vlasnik, dok je novi vlasnik dobio, samo zemljište, pojašnjavaju iz ovog Sindikata.
"Upitna su radna mjesta a više od radnik mjesta je upitno šta će se desiti gradu ali i regiji, jer nema odlaganja smeća od 22. februara ako 'Čistoća0 uđe u posjed, i oni ne posjeduje dozvole", upozorili su iz Sindikalne organizacije JP "Depot".
Iz ovog preduzeća navode kako su u deponiju uložili 34 miliona KM.
"Od prečišćavanja vode, spaljivanja plinova, sve ono što mi možemo ponijeti sa sobom ako mi izlazimo, znači, nema odlaganja otpada ako mi izađemo iz posjeda", kategoričan je Knežević.
Iz JP "Depot" spremni su, kažu, da idu i u pravcu generalnog štrajka ukoliko ne bude sluha za njihove probleme.
"Danas ćemo predati zahtjev poslodavcu za generalni štrajk", rekao je Knežević.
JP "Depot" zapošljava 48 radnika.
Spremni za razgovor
"Mi kao uprava samo danas dali podršku Sindikatu JP 'Depot' i radnicima jer se nalazimo u bezizlaznoj situaciji. Ova agonija traje unazad desetak godina i jedino rješenje koje smo nudili jeste da sjednemo za sto i da razgovaramo. Osam mjeseci šaljemo dopise i molbe prema Gradskoj upravi i gradonačelniku ali s druge strane nema odgovora", rekao je Ratko Jokić vršilac dužnosti direktora JP "Depot".
On navodi kako se rješenje mora naći dok ćutnja i pasivnost nisu rješenje.
"Zato smo danas zajedno sa Sindikatom došli ovdje, ako neće on nama, onda ćemo mi njemu doći na noge, pa da vidimo da li smije da izađe ili će da se krije iza nekoga", kazao je Jokić.
Na pitanje da li je Banjaluka u opasnosti kada je riječ o odlaganju otpada, tvrde da je moguća i ekološka katastrofa.
"Mi kada stanemo primati otpad u roku od 15 dana, gore će nastati požar koji se ne može ugasiti. To su podzemni požari na dubini preko 15 metara. Svjedoci smo šta se desilo u Kotor Varoši, čije je gašenje trajalo preko mjesec dana. Cijela banjalučka regija je u opasnosti, ako mi stanemo i izađemo iz posjeda", upozorio je Jokić.
On tvrdi da ukoliko izađu iz posjeda da nastaje, kako je rekao, ekološka katastrofa.
On podsjeća kako je Grad Banjaluka većinski vlasnik JP "Depot" kao i da imaju 30 odsto u vlasničkoj strukturi "Čistoće".
"Ovo je iznad politike, ovdje nisu partije, stranke ili bilo koji političari. Ovo su građani Banjaluke i šire regije", riječi su Jokića.
Iz Gradske uprave kažu kako će sjesti i razgovarati uz poruku kako su uvijek spremni za razgovor.
"Moram da napomenem javnost da problem datira iz 2002.godine kada su počeli svi problemi sa JP "Depot" kao i sa svim spornim stvarima i "Čistoćom". Ovo je samo jedan u nizu problema koji Banjaluka mora da rješava. Ova gradska administracija dokazuje koliko se nedomaćinski i neozbiljno poslovalo prethodnih 20 godina. Sve to sada dolazi na naplatu", smatra Mirna Savić Banjac, gradski menadžer.
Ona navodi da ovo sada dolazi na naplati građanima ne samo Banjaluke nego i velikog dijela Republike Srpske.
"Na 'Depot' odlažu otpad još tri grada i četiri opštine. Mi smo uvije tu za građane i sve radnike. Mislim da smo i na istoj strani, mi kao Grad smo već pripremili sve pravne stvari koje bi trebalo da poduzmemo, od revezija pa do ponovnog obraćanja Vrhovnom sudu kako bismo objasnili da se ovdje ne radi samo o novčanom iznosu i nekoj zemlji. To nije bilo kakva zemlja. Ovdje prijeti ekološka katstrofa ako se bude desilo da se otpad neće odlagati", poručila je Savić Banjac.
Ozbiljan problem
Pred radnike ovog preduzeća izašao je i predsjednik Skupštine Ljubo Ninković koji je potvrdio kako je danas dobio zahtjev radnika i rukovodstva JP "Depota" u kojem traže rješavanje problema ovog preduzeća.
"Ranije sam već održao sastanak sa rukovodstvom 'Depota', jer ovo nije samo njihov problem u smislu rješavanja poslovanja preduzeća, nego ovo može biti ozbiljan problem i za građane Banjaluke i kao i za sve građane okolnih gradova i opština koji su u vlasništvu ove regionalne deponije" rekao je Ninković.
Prema informacijama s kojim rasplaže, ako dođe do iseljavanja deponije sa trenutne lokacije, to bi moglo da potraje, kako je rekao, i do šest mjeseci, pa čak i više.
"To može predstavljati problem i zbog odlaganja otpada iz drugih opština i gradova, pogotovo iz Banjaluke jer niko a mislim prije svega na 'Čistoću' koja traži iseljavanje, ne nudi niti jedno drugo rješenje", naveo je Ninković.
On ističe kako je skupštinska većina apsolutno za rješavanje ovog problema uz napomenu kako će na današnjoj sjednici Kolegijuma informisati sve u vezi sa ovim problemom kako bi se u narednim danima organizovala i vanredna sjednica, ako bude potrebno.
"Žao mi je što nema danas gradonačelnika kao što su najavljivali da će doći pred Gradsku upravu i razgovarati. Žao mi je i što petu godinu koliko je gradonačelnik na vlasti, nije se zainteresovao za taj problem, jer ovo nije nastalo juče, ovo se vuče godinama", smatra predsjednik Skupštine grada.
On je ocijenio kako je ovo ozbiljan problem i pitanje, možda i jedan od najozbiljnijih u posljednjih desetak godina kada je riječ o javnom zdravstvu građana Banjaluke.