Nakon što je Kantonalni sud u Sarajevu ukinuo pritvor optuženima Ibrahimu Hadžibajriću, Seidu Hadžibajriću i Elmedinu Karišiku, na prijedlog postupajućeg tužioca, isti sud im je odredio mjere zabrane.
One podrazumijevaju zabranu sastajanja sa određenim osobama, na način da se optuženima Ibrahimu Hadžibajriću i Seidu Hadžibajriću zabranjuje da na bilo koji način, neposredno i posredno komuniciraju i kontaktiraju sa optuženim Elmedinom Karišikom i da mu se približe na razdaljinu od 100 metara osim kada se nalaze unutar prostorija Kantonalnog suda u Sarajevu radi održavanja glavnog pretresa ili drugih radnji u postupku u ovom krivičnom predmetu.
Istovremeno, odbijen je prijedlog Tužilaštva da se optuženima zabrani napuštanje BiH i oduzimanje pasoša.
Podsjećamo, Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine uvažio je žalbu odbrane Ibrahima Hadžibajrića, Seida Hadžibajrića i Elmedina Karišika te su oni 17. januara pušteni na slobodu.
U optužnici se navodi da su Ibrahim Hažibajrić i Elmedin Karišik oformili grupu za organizovani kriminal i njom rukovodili kako bi stekli protupravnu imovinsku korist. Uloge unutar grupe su, kako navode, bile podijeljene.
"Hadžibajrić i optuženi Karišik su oformili grupu i donosili odluke i sa drugim pripadnicima grupe izvršavali dogovorene radnje i odlučivali o podjeli protupravne koristi, dok su se grupi pridružili Alma Destanović i Seid Hadžibajrić, koji su također imali određene zadatke u skladu s kojima su postupali po naredbama Hadžibajrića i Karišika", rečeno je na jednom od ročišta.
Karišik i Seid Hadžibajrić su, kako se navodi u optužnici, obezbijedili u tu svrhu kriptovane aplikacije te su ranije pripremili način djelovanja i dogovorili način raspodjele novca od zarade parkinga na lokacijama u Starom Gradu - Trg Austrije, Dom Armije i Telali bb te u ulici Safeta bega Bašagića.
Osim toga, Hadžibajrić se tereti i za krivotvorenje covid potvrde za Karišika, kao i za falsikovanje stranačkih potpisa na izborima.