Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Uk inicirao hitan sastanak za rješavanje klizišta: Učinit ćemo sve što je u našoj moći

    Privatni vrtići u Banjaluci ne prihvataju novi model subvencija

    Vrtić, ilustracija ( Izvor: Pexels )
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Pozivamo Grad Banjaluka da poništi Javni poziv kojim se narušavaju osnovna prava poslovnih subjekata, te kojim se vrši i diskriminacija djece i diskriminacija ustanova, te pravi nelojalna konkurencija, saopšteno je danas iz Privatnih predškolskih ustanova u Banjaluci.

    ADVERTISEMENT

    Kako navode, predmet Javnog poziva je izbor privatnih predškolskih ustanova koje će biti uključene u proces sufinansiranja troškova usluge boravka djece u privatnoj predškolskoj ustanovi na teritoriji Grada Banja Luka. Kako je u pozivu navedeno, svrha javnog poziva je zaštita ekonomsko-socijalnog statusa roditelja.


    "Javni poziv je veoma nejasan i nema jasno definisane parametre cijene koje treba da dostave predškolske ustanove. Ostavljeno je samim ustanovama da osmisle te parametre, te da dostave dokumentaciju kojom dokazuju cijenu (nije definisano koja je to dokumentacija). Takođe, kriteriji za izbor predškolskih ustanova nisu definisani, čime se ostavlja proizvoljnost komisiji da sama odlučuje po ličnim afinitetima koje ustanove će uključiti što stvara i veliki prostor za manipulaciju. U Javnom pozivu se poziva na Pravilnik koji ne postoji i koji nije objavljen na stranici Grada (Sl. Glasnik Grada B. Luka br. 30/24), te je veliko pitanje kako je moguće da Gradska uprava napravi Javni poziv u kome se poziva na dokumenta koja ne postoje?


    Takođe, u Javnom pozivu se pozivaju privatne predškolske ustanove da sklope Ugovor sa Gradom Banja Luka, a novac bi se dodjeljivao trećoj strani – roditeljima", navode oni.


    Kako dodaju, ovakav Javni poziv je prije svega netransparentan jer nema jasne kriterijume.


    "Privatne predškolske ustanove ne mogu biti strana u ugovoru koja ima samo obaveze bez ikakvih prava, pošto prava pripadaju roditeljima. Na razgovorima na koje su bile pozivane privatne predškolske ustanove, u novembru 2024. godine, predstavnici Gradske uprave su rekli da će svi detalji biti objavljeni u Javnom pozivu a sada smo dobili Javni poziv bez tih informacija. Čak nemamo informaciju ni o formi ugovora koja bi se potpisivala niti kakve će obaveze biti nametnute privatnim predškolskim ustanovama.


    Takođe, ulazi se u poslovanje privatnih poslovnih subjekata i traže se podaci koji predstavljaju poslovnu tajnu. Grad Banjaluka kao osnivač Javne ustanove je direktna konkurencija privatnim predškolskim ustanovama i nema pravo da zahtjeva dostavu bilo kakve dokumentacije koja predstavlja poslovnu tajnu.


    Ovakvim načinom se stavljaju u nepovoljan položaj privatne predškolske ustanove gdje se traži da opravdavaju ekonomsku cijenu usluge koja je puno povoljnija od ekonomske cijene usluge Javne ustanove dok se za Javne ustanove tako nešto ne traži i ne postavlja se pitanje velike razlike u cijeni i da li se novac u Javnim ustanovama troši neracionalno", navode oni.


    Kako dodaju, diskriminišu se djeca i njihovi roditelji, jer će biti kažnjena djeca i roditelji iz ustanova koje ne prihvate ove nametnute uslove i ovakav način kontrole rada.


    "Ovakav pokušaj uslovljavanja privatnih poslovnih subjekata je nezabilježen i ne znamo ni jedan grad ili opštinu u kojoj se ovako uslovljavaju privatne firme. Privatne predškolske ustanove traže jednaka prava i obaveze za sve ustanove kao i jednaka prava djece. Pozivamo Grad Banjaluka da poništi Javni poziv kojim se narušavaju osnovna prava poslovnih subjekata, te kojim se vrši i diskriminacija djece i diskriminacija ustanova, te pravi nelojalna konkurencija. Predškolske ustanove posluju na principu ostvarivanja dobiti, pa pozivamo Gradsku upravu da objasni kako ustanove koje plaćaju zakupe, ostvaruju dobit, ne traže učešće roditelja u donošenju papira, ubrusa, potrošnog materijala i materijala za rad, te ne traže da roditelji učestvuju u renoviranju objekata, nabavci klima, parketa, televizora, zavjesa i karnišli, sadnji drveća i sl, imaju nižu ekonomsku cijenu koju oni žele preispitati, a pri tome se poslovanje Javnih ustanova ne preispituje", navode oni, te pozivaju sve nadležne institucije Ministarstvo Prosvjete i kulture Republike Srpske, Republički pedagoški zavod, Vladu Republike Srpske, Narodnu skupštinu Republike Srpske, Ombudsmana Repubike Srpske da se uključe u rješavanje ovog pitanja i da se spriječi diskriminacija djece i pogoršanje kvaliteta rada predškolskih ustanova.


    "Svjesni smo da roditeljima treba olakšati ovaj težak teret koji imaju ali tu se trebaju uključiti i gradske i republičke ustanove i dati svoj doprinos u iznalaženju načina da se pomogne roditeljima. Teret poskupljenja svih usluga, cijene rade i svega ostalog je prevelik za privatne predškolske ustanove i ucjenom i ograničavanjem cijene će se najveća šteta nanijeti samim ustanovama ali i roditeljima i djeci koje borave u tim ustanovama. Predškolske ustanove koje brinu o 2.500 hiljade djece u Gradu i rade jedan lijep i human posao, ne trebaju biti dovedene u pitanje opstanka. Velika smo pomoć bili roditeljima i Gradu sve ove godine i iznjedrili mnoge generacije djece i želimo da nastavimo da radimo i dajemo svoj doprinos vaspitanju i odgoju djece uz stalno poboljšanje kvaliteta rada. U našim ustanovama je zaposleno preko 500 radnika i od opstanka tih ustanova zavise naše porodice, čiji opstanak ne bi trebao biti doveden u pitanje", navedeno je u saopštenju.

    Možda će vam se svidjeti