Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Hamas: Izrael napao lokaciju gdje je bila zarobljenica koja je trebala biti oslobođena

    Izrael odgodio glasanje o sporazumu za prekid vatre: Deseci žrtava u Gazi i nesigurnost u pregovorima

    Izrael nastavlja s napadima na Gazu uprkos sporazumu o prekidu vatre s Hamasom (Izvor: Anadolija)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Vlada Izraela odlučila je odgoditi glasanje o sporazumu za prekid vatre koji je, prema ranijim najavama, trebao stupiti na snagu u nedjelju, 19. januara. Ova odluka dolazi nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu odgodio razmatranje sporazuma u kabinetu, izazvavši time priličnu zbrku i prerano slavlje u Pojasu Gaze.

    ADVERTISEMENT

    U međuvremenu, izraelska vojska pojačava napade na Gazu, usmrtivši najmanje 81 Palestinca u posljednja 24 sata, prema informacijama iz Ministarstva zdravstva Gaze.


    Sporazum, koji je postignut nakon dugotrajnog pregovaranja, predviđa prekid vatre u trajanju od tri mjeseca. Očekuje se da će to omogućiti porast humanitarne pomoći za Gazu, postupno povlačenje izraelskih snaga te razmjenu zarobljenika, oslobađanje izraelskih civila u zamjenu za palestinske zatvorenike.


    Iako su ove odredbe bile izvor optimizma, situacija na terenu ostaje napeta, a vojna eskalacija ne jenjava.


    S druge strane, Hamas je odlučno odbacio tvrdnje izraelskih dužnosnika koji su iznijeli optužbe da bi palestinska organizacija mogla odustati od dogovora.


    Dva visokopozicionirana člana Hamasa, Sami Abu Zuhri i Izzat al-Risheq, izjavili su da Hamas ostaje posvećen uvjetima sporazuma, koji su, prema njihovim riječima, jasno potvrđeni od strane posrednika.


    Za izraelskog mirovnog aktivista Maoza Inona, ostaje veliko pitanje zašto je dogovor o prekidu vatre postignut tek sada, gotovo osam mjeseci nakon što je nacrt sporazuma predstavljen od strane američkog predsjednika Joea Bidena.


    "Zašto smo čekali toliko dugo?" upitao je Inon, naglašavajući kako porodice zarobljenika traže odgovore, a politički lideri bi trebali prepoznati potrebu za dugoročnim mirovnim pregovorima, a ne samo za upravljanje trenutnim sukobom.


    Kada je riječ o humanitarnoj pomoći, planovi za povećanje isporuka u Gazu suočavaju se s velikim izazovima.


    Bivši UN-ov humanitarni koordinator Martin Griffiths upozorio je na moguće poteškoće u brzoj mobilizaciji potrebnih resursa.


    Zabrinutost izaziva i potencijalna prijetnja pljačke konvoja, kao i izraelski planovi da zabrani UNRWA-u, organizaciju koja je ključna za isporuku pomoći. Griffiths smatra da bi ovi planovi mogli ozbiljno ugroziti učinkovitost pomoći.


    Dok situacija u Gazi i dalje ostaje nestabilna, svi akteri na terenu očigledno su svjesni da je samo temeljiti mirovni proces dugoročno rješenje koje bi moglo donijeti stabilnost ovoj regiji, ali trenutne okolnosti i dalje ostavljaju mnogo prostora za nesigurnost i nove konflikte.

    Možda će vam se svidjeti